Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
IEA očekává za 4Q09 první růst poptávky po ropě za rok a půl, zlepšuje i výhled na příští rok

IEA očekává za 4Q09 první růst poptávky po ropě za rok a půl, zlepšuje i výhled na příští rok

12.11.2009 13:11

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) dnes oznámila, že světová poptávka po ropě podle její nové prognózy zaznamená ve čtvrtém čtvrtletí první meziroční nárůst od druhého čtvrtletí loňského roku, dále také zlepšila výhled pro celý letošní i příští rok.

Agentura zajištující energetické poradenství pro 28 průmyslových ekonomik světa očekává, že celosvětová poptávka po ropě letos na denní bázi dosáhne v průměru 84,9 milionů barelů, což o 220 tisíc barelů za den více, než IEA očekávala v měsíc staré zprávě. Také výhled pro příští rok je podle agentury růžovější než dříve – počítá s denní poptávkou na průměrné úrovni 86,2 milionu barelů, což je o 140 tisíc barel lepší odhad než v říjnu.

Růst poptávky v příštím roce povede podle IEA zejména silná poptávka v Číně a Saudské Arábii. Patrné však zřejmě bude i zlepšení v Severní Americe, i když nárůst ve Spojených státech je "nejistý", neboť „reálná ekonomika USA má s oživováním potíže, i když se z recese již vymanila,“ uvedla v dnešním měsíčním výhledu Mezinárodní agentura pro energii.

Spotřebitelé ve vyspělých ekonomikách jsou nyní podle IEA vzhledem ke stále slabé ekonomice citlivější na vysoké ceny. Šéf divize ropného průmyslu a trhů IEA David Fyfe řekl, že když cena barelu ropy překročí úroveň 80 dolarů, kolem níž se nyní pohybuje, budou již patrné známky "destrukce poptávky". "Pokud budou ceny dál růst, bude to znamenat riziko pro celou globální ekonomiku, i pro některé ekonomiky Dálného východu a Blízkého východu," uvedl Fyfe.

IEA se již dříve v tomto týdnu nechala slyšet (čtěte zde), že podle nové prognózy se cena ropy bez vlivu inflace dostane do roku 2020 na úroveň 100 dolarů za barel, v roce 2030 pak bude barel této komodity stát již 115 dolarů. Globální poptávka se ze současné úrovně okolo 85 milionů barelů denně (průměr roku 2008) bude posouvat výše a výše průměrným ročním růstem o jedno procento až na 105 milionů barelů denně v roce 2030.

(Zdroj: ČTK, Bloomberg)


Váš názor
  •  
    12.11.2009 14:35

    IEA je obzvláště věrohodná po tomhle odhalení: http://www.guardian.co.uk/environment/2009/nov/09/peak-oil-international-energy-agency
    Karel Dyba
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data