Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Slovensko poprvé v deflaci

Slovensko poprvé v deflaci

16.11.2009 11:04
Autor: ČTK

Bratislava (ČTK) - Ceny zboží a služeb na Slovensku se podle metodiky Evropské unie v říjnu poprvé dostaly do záporných hodnot a podle tamního statistického úřadu se meziročně snížily o 0,1 procenta. V předchozích dvanácti měsících se inflace zpomalovala a v září zůstala na nule. Proti předchozímu měsíci se ale v říjnu ceny o 0,2 procenta zvýšily, v září naopak o 0,1 procenta klesly.

Harmonizované indexy spotřebitelských cen se sestavují proto, aby bylo možné porovnat inflaci v jednotlivých zemích EU. Slouží ale i k posouzení plnění inflačního kritéria pro vstup do eurozóny. Do ní Slovensko vstoupilo letos v lednu.

V říjnu meziročně nejvíce vzrostly ceny alkoholických nápojů a tabáku, a to o devět procent. O 7,7 procenta zdražilo zdravotnictví, o pět procent se zvýšily náklady na vzdělání. Nejvíce naopak zlevnily potraviny a nealkoholické nápoje, kde pokles cen činil 5,8 procenta.

Ve srovnání se zářím náklady vzrostly nejvýrazněji také u alkoholu a tabáku, a to o 1,9 procenta. Nejvíce zlevnily potraviny, konkrétně o 0,5 procenta.

Meziroční míra inflace na Slovensku měřená národní metodikou podle údajů statistického úřadu z minulého týdne v říjnu zpomalila rovněž na nové historické minimum. To činilo 0,4 procenta proti inflaci 0,6 procenta v září. Statistici po změně vah některých položek spotřebitelského koše upravili údaje o inflaci od začátku roku. Po revizi dat se meziroční růst cen zpomalil.

Rozdíl v hodnotách inflace v národní a harmonizované metodice je způsoben odlišným složením spotřebitelských košů. Inflace měřená metodikou EU nezahrnuje imputované nájemné, které obsahuje i platby majitelů nemovitostí do fondu oprav. Údaje o inflaci podle EU slovenští statistici zveřejňují od roku 2001.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.07.2025
8:57Rozbřesk: Signál a šum v americké červnové inflaci
8:46Výsledky dodala ASML, sezóna bude pokračovat v americkém finančním sektoru. Evropa zahájí ztrátově  
8:12Dohoda s Vietnamem je podle Trumpa takřka hotová, USA oznámí cla pro menší země
6:22Digitální měny centrálních bank – jaký je potenciál v Evropě a v USA a jaké jsou u nich optimální sazby
15.07.2025
22:01Zámořské indexy oslabily navzdory růstu polovodičových titulů  
17:18Cla a opakování a konec boomu dvacátých let
16:59Americké indexy proráží na nová maxima, hodnota zlata mírně klesá
16:23Brusel má v případě neúspěchu s USA připravenou celní odvetu za 72 miliard eur
16:12Čínský trh se smartphony zažil po šesti kvartálech růstu pokles. Apple přestává oslabovat
15:25Efekt cel se začíná zvolna projevovat, americká inflace v červnu zrychlila  
15:15Braňo Soták k JPMorgan: S výsledky jsme spokojeni. Kde výhled dává prostor a kde dře?  
15:01Citigroup překonala odhady, čistý zisk dosáhl čtyř miliard
13:40JP Morgan opět překonala očekávání analytiků, v meziročním srovnání ale zaostává
12:20Průmyslová výroba v EU v květnu vzrostla o 1,5 procenta, v Česku klesla
11:59ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku v červenci stoupla víc, než se čekalo
11:49Komentář analytika: Přijdou pro Nvidii z Číny dobré zprávy?  
11:00Akcie před inflací a výsledky lehce rostou. Trump znovu ustupuje a posílá vzhůru Nvidii  
10:23Obrat Washingtonu, Nvidii povolil vyvážet čipy H20 do Číny. Akcie se dostávají nad 170 dolarů
9:02Rozbřesk: Ukáží se už cla v americké inflaci? Nápověda dnes odpoledne
8:51Čína ukazuje odolnost vůči americkým clům, Trump prodá zbraně na Ukrajinu. Evropa zahájí pozitivně  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Alcoa Corp (06/25 Q2, Aft-mkt)
Progressive Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Prologis Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
7:00ASML Holding NV (06/25 Q2)
9:00CZ - PPI, y/y
12:30First Horizon Corp (06/25 Q2)
12:45Bank of America Corp (06/25 Q2)
12:45Johnson & Johnson (06/25 Q2)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (06/25 Q2)
13:30Morgan Stanley (06/25 Q2)
14:30USA - PPI, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m