Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
KBC: Pražské IPO 30-40 % akcií ČSOB bude příští rok; může mít váhu v PX kolem 15 %

KBC: Pražské IPO 30-40 % akcií ČSOB bude příští rok; může mít váhu v PX kolem 15 %

18.11.2009 12:29
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Text byl dále rozšířen:

Evropské banky KBC Groep, Lloyds (91,17 GBp, 0,03%) Banking Group a ING (9,78 EUR, 0,44%) Groep získaly schválení Evropské komise pro své restrukturalizační plány. KBC potvrdila uvedení minoritního podílu akcií ČSOB na pražskou burzu v průběhu příštího roku. Povolení Komise otevírá uvedeným třem bankám cestu ke státní pomoci ze strany národních vlád Velké Británie, Nizozemí a Belgie. Banky se zavázaly k odprodeji svých aktiv v rozsahu miliard eur.

Banka KBC potvrdila úmysl uvést na trh minoritní, avšak významný podíl české do skupiny náležející banky ČSOB. Dřívější zpráva hovořila o 40% podílu, banka dnes potvrdila rozsah 30 až 40 procent akcií ČSOB. Tento krok má být doprovozen navýšením primárního kapitálu ČSOB. Ohledně načasování uvedla pouze, že k uvedení na pražskou burzu dojde v průběhu roku 2010.

“Jsem rád, že se dnes potvrdil avizovaný zájem KBC realizovat emisi v Praze. Považuji tento krok za logický a z regionálního pohledu za strategicky velmi prozíravý. Pevně věřím, že toto IPO bude úspěšné a emise se zařadí mezi další významné společnosti z bankovního segmentu, které jsou v Praze již úspěšně obchodovány. Pokud bude emise realizována v odhadovaných parametrech a použijeme-li obdobné poměrové ukazatele jako v případě ostatních bankovních titulů obchodovaných v regionu, předpokládám její váhu v indexu PX kolem 15 %“, komentoval plány KBC Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha.

V Maďarsku má dojít k podobnému kroku u tamní divize KBC - banky K&H Bank. V Belgii banka prodá svoji divizi retailového bankovnictví Centea NV a pojišťovacího brokera Fidea NV, v Polsku divizi spotřebitelského financování Zagiel, dále se až po roce 2011 zbaví divizí v Rusku a Srbsku. K prodeji zůstává také 31% podíl ve slovinské NLB. Podle prohlášení společnosti si však KBC ponechá dosavadní model „bankassurance“ (tedy banky a pojišťovny pod jednou střechou) i po reorganizaci. Jádrové aktivity v rámci tohoto profilu podle banky zůstaly prakticky nedotčeny.

KBC se nadále bude podle svého prohlášení stavět na současném modelu "bankassurance". Jako klíčové trhy pro své další působení KBC označuje domácí Belgii a pětici trhů ve střední a východní Evropě v čele s Českou republikou, dále Polskem, Maďarskem, Slovenskem a Bulharskem.

V rámci plánu má dojít ke snížení rizikově vážených aktiv banky KBC o 25 procent. K výplatám dividendy se pak chce banka vrátit v roce 2011.

KBC získala od belgické a vlámské vlády doposud 7 miliard eur, EK loni schválila dvakrát pomoc v rozsahu 3,5 miliardy eur. V dnešním prohlášení banka potvrdila, že státní pomoc hodlá splatit ze zisku a prodeje aktiv, nikoli navyšováním kapitálu. Dodala, že chce pokračovat v růstu ve střední a východní Evropě.

Britská banka Lloyds, která je nyní z 43 % vlastněna britskou vládou, uzavře 600 poboček a sníží hypoteční aktiva o 19 procent. ING plánuje úpisem práv navýšit kapitál o 7,5 miliardy eur.

(Zdroj: Bloomberg, KBC, ČSOB)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data