Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Cena elektřiny s dodáním na příští rok na PXE na historickém minimu, v Německu nejnižší za rok

Cena elektřiny s dodáním na příští rok na PXE na historickém minimu, v Německu nejnižší za rok

04.12.2009 8:49

Cena elektřiny s dodávkou v roce 2010 včera na pražské energetické burze Power Exchange Central Europe (PXE) klesla na historicky nejnižší hodnotu od zahájení obchodování s tímto produktem. V Německu si včera silová energie sice z historického pohledu vedla lépe, ale přesto se obchodovala nejníže za uplynulý rok.

Včerejší závěrečná úroveň futures kontraktu na dodání elektřiny v příštím roce odpovídala rekordně nízké ceně na PXE: 40,50 eur megawatthodinu (detaily indexů PXE zde). Dosavadní minimum si přitom tento produkt vytvořil v únoru letošního roku, kdy se podíval na hladinu 40,60 eur za MWh.

V Německu se obdobný kontrakt na dodávky silové energie včera zastavil na hladině 43,05 EUR/MWh, což je nejnižší úroveň za poslední rok. Za celý letošní rok se cena elektřiny v této největší evropské ekonomice již propadla o čtvrtinu a materializovala tak dopady recese. Obchodníci využívají futures s blízkým termínem dodání, který se řídí podle poptávky největších průmyslových spotřebitelů k odhadu hodnoty delších termínovaných kontraktů, takže utrpěla i cena těchto produktů.

(Zdroj: PXE, Bloomberg, ČTK)


Váš názor
  • energetická burza
    04.12.2009 9:20

    Jde o cenu elektřiny v základním pásmu, tzv. baseload, který obchodníci používají pro pokrytí základní poptávky a to většinou v předstihu o 6-12 měsíců, někdy i dříve. Tedy dnes, v prosinci 2009, je kontrakt baseload 2010 prakticky mrtvý (většina výrobců má svou produkci na rok 2010 již prodanou) a "zbytky" roku 2010 se budou spíše odehrávat na spot cenách tzv. peak kontraktů. V tuto chvíli má smysl sledovat hlavně kontrakt baseload 2011, který se nyní začíná a od ledna 2010 bude naplno obchodovat jako prostředek k zajištění základního pásma pro následující nejbližší období.
    monokl
    • Re: energetická burza
      04.12.2009 10:15

      Díky "monokl". Konečně někdo, kdo tomu rozumí. Taky mně bylo divný, že ČEZ má na příští rok ceny dávno zajištěny a Patria zase straší. Asi má nějakou nákupní objednávku -:).
      cerv
Aktuální komentáře
25.06.2026
12:43EK: Cloud od Amazonu a Microsoftu by měl podléhat přísnějším pravidlům
12:18Micron doručil nekompromisní výsledky, nedostatek pamětí může trvat roky  
12:09Zisk řetězce H&M zaostal za odhady, nižší zásoby nemohly uspokojit poptávku
11:14Micron nasměroval trhy vzhůru, data do obchodování spíše nepromluví  
10:45Medvědi získávají převahu? Bitcoin pod tlakem kvůli páteční expiraci opcí
10:23Banka CREDITAS a.s.: Oznámení o druhé výplatě úrokového výnosu a předčasném splacení jistiny
9:07Výsledky KARO Leather: Rekordní EBITDA v sezónně slabém 1Q a zpětný odkup akcií
8:56Kofola bez dividendy, Micron překvapil trhy a Patria nabízí tři nová korunově zajištěná ETF  
8:55Rozbřesk: Úleva v Hormuzu. Ceny energií klesají a s tím i hlavní inflační riziko
8:45J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Čtvrtletní zpráva investorům Q1 2026
8:37Patria Finance a ČSOB rozšiřují nabídku korunově zajištěných ETF. Nově americké, evropské i technologické akcie bez měnového rizika
6:25Nová éra americké monetární politiky a Volckerův příklad pro Warshe
24.06.2026
22:01Wall Street zavřela smíšeně. Dow Jones atakoval svá historická maxima  
17:14Hodnota akcií SpaceX a konečný cíl jménem Mars
15:20SK Hynix chce z AI boomu vytěžit maximum, v USA cílí na 30 miliard dolarů
14:05WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
13:45Cena Brentu klesla pod 75 dolarů, poprvé od začátku války v Íránu
12:13Dluhopisy SpaceX: sázka na Muska, nikoliv na cash flow
12:08Nově vzniklou ČEZ Energy povede Cyrani
11:47Trhy se otřepávají z dalšího výplachu. Dokáže sentiment podpořit Micron?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m