Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ - Uhlí od Czech Coalu pro příští rok zlevní až o pětinu

ČEZ - Uhlí od Czech Coalu pro příští rok zlevní až o pětinu

07.12.2009 9:07
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Společnost ČEZ (879 CZK, 2,81%) ušetří příští rok stovky milionů korun díky poklesu cen dodávek mosteckého hnědého uhlí od Czech Coalu (CC), píše týdeník Euro ve svém pondělním vydání. Obě firmy přitom spolu několik let bojují o vliv v české energetice a o ceny dlouhodobých kontraktů dodávek uhlí po roce 2012.

ČEZ by měl příští rok CC platit v průměru zhruba 31 korun za gigajoule uhlí, což je takřka o 20 procent méně než letos. Dle předběžných odhadů se sleva dodávek projeví v tržbách CC až miliardovým propadem, píše list. "Máme informace, že budeme zhruba o čtyři koruny na gigajoule levnější než firma Severočeské doly, tedy dceřiná společnost ČEZ," konstatoval zdroj z vedení Czech Coalu.

ČEZ má podle Eura s těžaři uzavřený kontrakt do roku 2012. A součástí platné smlouvy je i doložka, která upravuje ceny hnědého uhlí pro jednotlivé roky. Do konečných cen dodávek uhlí od CC se pro příští rok kromě inflace započítává i letošní vývoj cen elektřiny. Ta meziročně klesla zhruba o 25 až 30 procent, což se projeví v poklesu ceny uhlí. ČEZ od CC odebere příští rok okolo 8,5 milionu tun uhlí.

Na snížení cen uhlí pro ČEZ by mohly doplatit teplárny, které budou odebírat od CC za vyšší cenu. Náklady na jimi vyráběnou elektřinu budou vyšší a mohou tak její produkci omezit. To by znamenalo snížení odběru uhlí o několik set tisíc tun.

Většina odběratelů má s těžaři uzavřený kontrakt jen do roku 2012 a o jeho dalším prodloužení se jedná. Aktuální roční produkce hnědého uhlí v lomech vlastněných CC je zhruba 15 milionů tun. V roce 2013 by měla klesnout na 9,5 milionu tun. Po zvažovaném snížení odběru u hlavních zákazníků nemá Czech Coal pod kontraktem v roce 2013 zhruba 2,11 milionu tun uhlí. V roce 2015 dokonce 4,1 milionu tun uhlí. CC naopak tvrdí, že i po roce 2012 bude poptávka po hnědém uhlí v Česku převyšovat nabídku.

Spolumajitel společnosti Czech Coal Petr Pudil je přesvědčen, že po roce 2013 bude na českém trhu chybět pět až sedm milionů tun hnědého uhlí.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.05.2026
22:00Americké akciové indexy dosahují historických maxim  
17:12Co přinese nový šéf Fedu akciovému trhu?
16:09Ministři energetiky EU jednali o dani z mimořádných zisků energetických firem
15:15Výrobní inflace v zámoří vyskočila na 6 procent, posílí spekulace na růst sazeb  
14:52Rychlejší růst, lepší marže, větší ambice. Nebius svými výsledky potvrzuje hlad po výpočetní kapacitě  
14:17CSG chce získat podíl ve výrobci tanků Leopard
13:35Traders Talk: Našponovaní čipaři, levné čínské techy a očekávání od výsledků ČEZ
12:53BYD jedná s evropskými automobilkami o převzetí nevytížených továren
12:04Íránská kontrola Hormuzu a Čína by mohly pomáhat k vyřešení krize
11:07Agentura IEA: Nabídka ropy letos kvůli válce s Íránem nepokryje poptávku
10:59Akcie se odrážejí vzhůru při soustředění na jednání Trump - Si  
10:19Výhled na výsledky: ČEZ čeká slabší kvartál, čistému zisku pomůže konec windfall tax  
8:58Rozbřesk: Těžce zkoušené trhy dluhopisů čelí faktu, že americká inflace bude opět nad čtyřmi procenty
8:52Geopolitika ustupuje Trumpově výpravě do Pekingu, futures jsou v zeleném  
5:54To, co íránskou krizi prohloubilo, může nakonec obsahovat zárodek řešení
12.05.2026
22:02Americké akciové indexy dnes oslabují kvůli korekci polovodičových akcií  
17:45Mag7 nyní, před deseti lety a za deset let
16:25Průmyslové akcie se vezou na AI vlně. Rostoucí korelace ale zároveň zvyšuje jejich zranitelnost
15:16Americká inflace za duben citelně zrychlila, a není to jen o benzínu
14:38Bloomberg: EU zaostává v závodě o suroviny, příkladem je slovenská Trojárová

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - HDP, q/q
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m