Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Quaden (ECB): Teď není důvod zvyšovat úrokové sazby; další posilování eura by mohlo poškodit růst eurozóny

Quaden (ECB): Teď není důvod zvyšovat úrokové sazby; další posilování eura by mohlo poškodit růst eurozóny

07.12.2009 14:08
Autor: mediafax

BRUSEL (MEDIAFAX) - V současné době není absolutně žádný důvod ke zvyšování úrokových sazeb a další posilování eura vůči dolaru by mohlo poškodit růst ekonomiky eurozóny, prohlásil člen rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) Guy Quaden. Uvedla to v pondělí agentura Reuters.

Podle Quadena, který je zároveň guvernérem belgické centrální banky, ECB potvrdila, že současná nízká úroveň úrokových sazeb je stále ještě "dostatečná".

"Není tu absolutně žádná potřeba zpřísňovat (měnovou politiku) vzhledem k nízkým inflačním tlakům," prohlásil Quaden při prezentaci ekonomického výhledu belgické centrální banky.

Evropská centrální banka kvůli krizi, která začala v září 2008, snížila úrokové sazby na rekordně nízkou úroveň jednoho procenta a napumpovala miliardy eur v hotovosti do finančního sektoru.

Prezident ECB Jean-Claude Trichet minulý týden naznačil základní rámec plánu na snížení těchto mimořádných opatření, úrokové sazby by podle něj nicméně měly zůstat na současné úrovni.

Podle Quadena také neexistuje žádné fixní datum, kdy by ECB měla zahájit tzv. únikovou strategii stahování mimořádných protikrizových podpor ekonomice.

"Načasování únikové strategie není předdefinované. Různé kroky naší strategie nejsou předdefinované, stejně tak jako není definováno její ukončení. Půjde o strategiíí, která bude časovaná postupně a bude záležet na vývoj na finančních trzích a reálné ekonomiky," prohlásil Quaden.

Podle Quadena nebude mít současné posilování eura proti dolaru pozitivní vliv na růst eurozóny. Kurz eura k dolaru se totiž dostal až nad 1,50 USD/EUR, zatímco ještě v březnu tohoto roku byl na úrovni 1,25 USD/EUR. Podle šéfa belgické centrální banky nicméně oslabující dolar zvyšuje obavy z vývoje ekonomiky hlavně ve Spojených státech a v asijských zemích. "Je to právě směnný kurz mezi měnami těchto zemí a americkým dolarem, než kurz mezi dolarem a eurem," dodal Quaden.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.03.2026
16:16Pád CSG. Akcie na závěr týdne výrazně oslabují a už jsou pod IPO cenou
15:03Macquarie: Ropa může vystřelit až na 200 USD za barel, pokud se válka protáhne do června
13:39Když smícháte Jack Daniel's a Jameson. Lihovarničtí giganti jednají o fúzi
12:02Perly týdne: Ropa dlouhodobě k 80 dolarům za barel, žádná alternativa k americké měně
11:50Velká nejistota trvá, rostoucí ropa a výnosy tlačí akcie do červeného  
11:03Výnosy z reklamy v ChatGPT v celoročním přepočtu překonaly 100 milionů dolarů
10:24Tvůrce Claude zvažuje říjnové IPO. Anthropic má podporu gigantů a zatím valuaci 380 miliard
8:53Rozbřesk: Trump opět posouvá ultimátum, úleva na trzích však bude pravděpodobně dočasná
8:41Trump opět vycouval z útoků na Írán. Futures rostou, ale dluhopisové trhy jsou nadále opatrné  
6:06Backwardace na trhu s ropou: krátkodobé kontrakty jsou dražší než ty s pozdějším dodáním
26.03.2026
17:55Od poloviny roku zase oslabování dolaru?
16:11Trh pod klíčovými průměry. Technická analýza S&P 500 zatím příliš optimismu nenabízí  
14:43Paměťový sektor koriguje raketový růst. TurboQuant od Googlu potřebuje až šestkrát méně paměti k provozu AI
13:13Forexové poučení z krizového vývoje v Íránu  
12:38OECD snížila odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny, zlepšila výhled pro USA
12:31Investice do AI vyvažují ekonomické dopady války, ale představují i riziko
11:26Po růstu se dnes trhy opět zhouply níž, Írán tlumí nadšení  
10:26Írán chce zpoplatnit cestu Hormuzským průlivem
10:23ČEZ, a.s.: Novým členem představenstva zvolen Ondřej Landa
9:54ČNB podle Michla nesmí podcenit dopady války v Íránu, má být připravena zvýšit sazby

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Carnival Corp (02/26 Q1, Bef-mkt)
15:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university