Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Běžný účet překvapil přebytkem za říjen

Běžný účet překvapil přebytkem za říjen

11.12.2009 10:56
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Po pětiměsíční přestávce se běžný účet platební bilance znovu dostal do plusu. V říjnu zaznamenal výrazný přebytek ve výši 12,4 miliardy korun, když se sešly překvapivě dobré výsledky jeho hlavních součástí. Zahraničí obchod vykázal vyšší přebytek díky slabé domácí poptávce, která je nadále ve větším útlumu než poptávka v zahraničí. Navíc mu pomohly i směnné relace. Bilance výnosů v říjnu skončila s výrazně menším deficitem než v minulých měsících, a to díky téměř nulovému odlivu dividend do zahraničí. A k lepšímu běžnému účtu svou troškou přispěla i bilance běžných převodů, kterou tentokrát pomohl vylepšit kladný příliv peněz z rozpočtu Evropské unie. Zbývá bilance služeb, kde se však žádné velké překvapení nekonalo. Tato položka je relativně stabilní a v říjnu zde naopak došlo k mírnému zhoršení.

Bilance přímých investic byla v říjnu opět kladná, o necelých 6 miliard, když jí pomohl reinvestovaný zisk. Jeho odhadovaná výše za říjen je výrazně vyšší než objem zisku, který byl vyplacen do zahraničí na dividendách. Výrazný příliv prostředků nastal u portfoliových investic, které ovlivnily emise českých dluhopisů v zahraničí. Celkově však finanční účet skončil v minusu kvůli odlivu peněz, za které banky nakupovaly krátkodobá aktiva v zahraničí.

Bilance běžného účtu letos směřuje k výrazně lepšímu výsledku než loni, kdy deficit dosáhl 114 miliard korun. Rok 2009 by mohl přinést deficit zhruba 20miliardový.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.06.2026
14:11PODCAST Trhy & Bohatství: K dobrým obrazům se člověk musí prokoukat. Jak investovat do umění a nenaletět?
12:36Braňo Soták: Výsledky Broadcomu nejsou zklamání, ale bolestivý „reality check“  
11:52Ekonomika EU i eurozóny na začátku roku klesla, upřesnil Eurostat
11:44AMISTA investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond a.s.: Výroční zpráva za 2025
11:41AMISTA investiční společnost, a.s.: COMES invest, invest. fond s proměn. zákl. kapitálem, a.s.: Výroční zpráva za 2025
11:38AMISTA investiční společnost, a.s.: OUTULNY investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Výroční zpráva za 2025
11:06Technologie jsou tentokrát brzdou. V Evropě se obchoduje nevýrazně, v Americe to vypadá na pokles  
10:46Perly týdne: Společnosti jako Anthropic a OpenAI nemají na trhu co dělat, nikdo nezná skutečné náklady AI
10:23S&P odmítla výjimku pro megacapy. SpaceX nebude po IPO zařazen do indexu
9:48Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisu XS2831757153
9:41Maloobchod v dubnu prudce zpomalil, tržby meziměsíčně klesly
8:55Rozbřesk: Koruna zpevňuje, eurodolar vyčkává na americká data z trhu práce
8:41Tabák bez dividendy, technologické firmy masivně propouštějí a opět se vrací téma krize na private trzích  
6:07Moody’s: Ekonomika na hraně recese. Do ní by šla s cenami ropy u 125 dolarů za barel
04.06.2026
22:00Broadcom negativně překvapil absencí pozitivního překvapení  
17:08Když ekonomiku řídí stát…
16:39ČNB nechala limity pro poskytování hypoték beze změny
15:34PrizePicks mění profil Allwynu, digitál už tvoří téměř polovinu herních výnosů. Titul zařazujeme na watchlist  
14:40Reakce investorů je přehnaná, tvrdí analytici Morningstar k poklesu evropských zbrojařů. Věří zejména Rheinmetallu
14:02Novo Nordisk bude v Česku vyrábět látky pro léky na cukrovku a obezitu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
11:00EMU - HDP, q/q
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst