Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: Průmysl v říjnu -7,2 %, stavebnictví +0,1 % meziročně

ČSÚ: Průmysl v říjnu -7,2 %, stavebnictví +0,1 % meziročně

14.12.2009 9:18
Autor: 

Průmyslová produkce v říjnu 2009 meziročně klesla o 7,2 %. Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů průmyslová produkce klesla o 4,9 %. Říjen 2009 měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o 1 pracovní den méně. Po očištění od sezónních vlivů (včetně vlivu počtu pracovních dnů) byla průmyslová produkce meziměsíčně vyšší o 1,0 %.

K meziročnímu poklesu průmyslové produkce nejvíce přispěla výroba strojů a zařízení, výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků a výroba ostatních nekovových minerálních výrobků. Průmyslová produkce rostla v odvětvích výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, výroba potravinářských výrobků a těžba a úprava černého a hnědého uhlí.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách se meziročně snížily o 11,4 %. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se snížily v běžných cenách o 8,2 %. Jejich podíl na celkových tržbách průmyslových podniků činil 48,4 %.

Hodnota nových zakázek ve vybraných odvětvích meziročně klesla o 11,2 %, z toho zakázek ze zahraničí o 5,1 %. K meziročnímu poklesu nových zakázek celkem nejvíce přispěla odvětví výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, výroba strojů a zařízení a výroba základních kovů, hutní zpracování kovů; slévárenství. Nové zakázky rostly v odvětvích výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů a výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu se v říjnu 2009 meziročně snížil o 12,1 %. Průměrná měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců v říjnu 2009 meziročně vzrostla o 3,4 % a činila 24 265 .

Stavební produkce v říjnu 2009 meziročně vzrostla ve stálých cenách o 0,1 %, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů vzrostla o 1,4 %. Říjen 2009 měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o 1 pracovní den méně. Stavební produkce očištěná od sezónních vlivů byla v říjnu meziměsíčně nižší o 3,0 %. Pokračoval pokles produkce v pozemním stavitelství a růst produkce inženýrského stavitelství.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví se v říjnu 2009 meziročně snížil o 0,5 %. Průměrná měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 0,1 % a činila 27 150 .

(Zdroj: ČSÚ)

Analytický komentář Patrie bude následovat


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
9:00CZ - Průměrná mzda, reálný růst, y/y
9:30CZ - Nezaměstnanost
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m