Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Index ekonomické nálady NY Fedu v prosinci propadl nejvíce v historii, průmyslová výroba obnovila růst

Index ekonomické nálady NY Fedu v prosinci propadl nejvíce v historii, průmyslová výroba obnovila růst

15.12.2009 14:49
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Text byl rozšířen: Negativní překvapení dnes přichystal trhům makroúdaj v podobě indexu ekonomické nálady newyorského Fedu. Ten po listopadovém růstu na hodnotu 34,6 bodu, což bylo jeho maximum od května roku 2004, v prosinci razantně propadl zpět na úroveň pouhých 2,55 bodu, když trh naopak očekával další mírný růst na 24,0 bodu, vyjádřeno konsensem Bloomberg. Ekonomická nálada se tak vrací zpět k úrovním července tohoto roku, kdy index dosahoval -0,55 bodu. Dosud rekordní minimum -22,23 bodu index vykázal v březnu.

Index je konstruován na základě průzkumu mezi podniky ve státě New York a slouží jako jeden z nejčasnějších indikátorů poskytujících obrázek o stavu zpracovatelského sektoru v tom kterém měsíci. V průběhu sledovaného měsíce klesaly údaje jak o průmyslových objednávkách, tak o tržbách a zaměstnanosti. Společnosti v závěru roku kompenzují říjnové vyšší tempo doplňování zásob. Ty klesaly v souvislé řadě v prvních devíti měsících roku a následně rostly v říjnu.

Z dat newyorského Fedu rovněž vyplývá, že se zhoršila očekávání zástupců podniků pro období příštích šesti měsíců. Míra odrážející tento výhled klesla z říjnového maxima od října roku 2004 na hodnotě 57 bodů k aktuální úrovni 43 bodů.

Samostatně zveřejněná data indexu cen výrobců v USA ukázala na rychlejší meziměsíční i meziroční růst. PPI za listopad meziměsíčně rostlo tempem 1,8 procenta po růstu o 0,3 procenta v říjnu, když trh čekal mírnější růst o 0,8 procenta. Meziročně pak ceny výrobců vzrostly měřené PPI vzrostly o 2,4 procenta, rovněž nad konsensem 1,8 procenta proti vykázanému poklesu o 1,9 procenta v říjnu.

Průmyslová výroba ve Spojených státech v listopadu obnovila růst a proti předešlému měsíci se zvýšila o 0,8 procenta, což je více oproti konsensu 0,5 procenta. K růstu přispělo zejména oživení produkce automobilového průmyslu a těžba surovin. Proti loňskému listopadu však byla výroba stále ještě nižší o 5,1 procenta.

Využití výrobních kapacit, což je ukazatel nevyužitého výrobního potenciálu ekonomiky a signál vývoje inflačních tlaků, v listopadu dále vzrostlo na 71,3 procenta z říjnových 70,6 procenta. Ukazatel se tak dostal nejvýše od prosince, stále však je zhruba deset procentních bodů pod dlouhodobým průměrem.

(Zdroj: Bloomberg, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.05.2026
13:47Jedno téma, obří zisky a rostoucí riziko koncentrace. AI mění akciové trhy v Jižní Koreji a na Tchaj-wanu
12:09Siemens Energy vyprodává kapacity a urychluje odkup akcií, přesto po výsledcích oslabuje
11:23Korekce na akciích, britská aktiva pod rostoucím tlakem a na programu inflace  
10:45CSG spojila síly s tureckou FNSS, cílí na obrněná vozidla pro Evropu
10:32Jižní Korea uvažuje o „AI dividendě“ pro občany. Kospi odepisoval přes pět procent  
10:01Skupina ČSOB v 1. čtvrtletí: Pokračující růst úvěrů firmám na investice i domácnostem na nové bydlení
9:43Zisk Bayeru v prvním čtvrtletí výrazně překonal odhady. Konflikt na Blízkém východě jej zatím neohrožuje
9:09Rozbřesk: Češi utrácejí rychle nehledě na blízkovýchodní krizi. Může je inflace zbrzdit?
8:53Příměří mezi USA a Íránem visí na vlásku, korejské trhy zažily šok kvůli dani z AI zisků a futures jsou v červeném  
6:02Goolsbee: Klesající inflační optimismus, není dobré vylučovat růst sazeb
11.05.2026
17:30TESLA KARLÍN, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
17:05PODCAST Týdenní výhled: Trump míří do Číny, výsledková sezóna je nejsilnější za pět let  
15:05Mag7 jednou skončí, její relevance ale nyní zase roste
13:36ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
12:09Dluhopisy a zlato lehce zklamaly zprávy o Íránu, akcie začínají týden smíšeně  
11:59Netflix sází na reklamu: aktivní divák s levnějším tarifem začíná firmě vydělávat více než prémiový předplatitel
10:25Maloobchodní tržby zrychlily růst na 4,9 procenta, růst tržeb ve službách mírně zpomalil
10:22BYD zlepšuje výhled: domácí trh překvapuje a zahraniční expanze nabírá na síle
9:27Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu společnosti
8:54Rozbřesk: Proč guvernér Michl odmítá přepnout na „jestřábí“ režim?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00CZ - Nezaměstnanost
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - CPI, y/y
20:00USA - Měsíční bilance rozpočtu, mld. USD