Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Go Swiss…

Go Swiss…

21.12.2009 12:01
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Minulý týden jsem se na tomto místě podivoval nad logikou britského ministra financí, který se ve zjevně populistickém rozmachu rozhodl mimořádně a jednorázově zdanit bonusy britských bankéřů, přesahující 25 000 liber. To vyvolalo vlnu nevole a rozhořčení na straně jedné, na straně druhé se však roztočila kola kreativity daňových poradců a právníků, kteří mají eminentní snahu klientům nabídnout uspokojivá řešení této patálie.

Jedním z nich nepochybně bude návrh relokovat firmu do oblastí, kde je daňová politika o poznání liberálnější. V rámci Evropy výběr nejspíše padne na Švýcarsko. Zemi, kde jednotlivé kantony disponují individuální daňovou politikou a kde je často možno nabídnout daňový režim ušitý „na míru“. Celá tato konstrukce má však jeden malý problém – Ženeva není Londýn a rozhodně není nafukovací. Ti, kteří by se rádi usadili v Ženevě, městě na úpatí lyžařských středisek jako Verbier, Chamonix nebo Megeve, narazí zcela nepochybně na nedostatek ubytovacích kapacit. Podle údajů k 1. červnu tohoto roku bylo v celém kantonu k dispozici jenom 92 solitérních domů. Volná ubytovací kapacita pro všechny druhy ubytování byla jenom 0,21 %, v Curychu 0,66 % zatímco Londýn je na hladině 2,3 %. Střední cena čtyřpokojového bytu v Ženevě navíc dosahuje 1,62 milionu švýcarských franků (1,57 milionu dolarů), v londýnských prestižních obvodech Kensington nebo Chelsea lze podobně velký byt pořídit za 790 460 liber (1,28 milionu dolarů).

Suma sumárum, přesun jenom kvůli daňové úspoře asi nakonec nebude to nejlevnější řešení. A to jsem ještě nezmínil přeplněné školy a školky, nemluvě o kosmopolitním duchu center jako Londýn nebo New York. Je mi jasné, že by bylo prima strávit několik sezón v kanceláři s výhledem na horská panoramata, ale tuto možnost si asi budou moci dovolit spíše menší butiky, hedge-fondy nebo někteří menší správci majetku. Pro „velká jména“ tato varianta není…

Krásné Vánoce přeji,


Váš názor
  • není jenom Švýcarsko
    21.12.2009 13:06

    Pane Žabžo, jukněte se taky někdy mimo Evropu, existují země, kde neplatíte žádné osobní daně ani firemní, např. Bahrain (určitě znáte BFH) Bahrain Financial Harbour. Asi jedna z největších praček na peníze. Sice je tam přes léto pořádně teplo a lyžovat se tam dá jenom na vodě, ale jako daňový domicil se to 100% vyplatí, pokud nepodnikáte v turistice nebo ropném průmyslu neplatítě žádné daně... Verbier je nádhérné místo, hora Mnt. Fort je magická, ale běžný apartmán velikosti 2+1 nebo 3+1 tam stojí cca 800.000,- CHF (údaj z dubna 2009). Pěknou vilku v Bahrainu pořídíte za bratru 300 - 400tisic USD... Z Mnt. Fortu se dá jezdit na lyžích přes 200 km/h (osobně 193 km/h), to v Bahrainu na vodě asi nedáte... :-)
    Venda
    • Re: není jenom Švýcarsko
      12.02.2010 18:47

      Dobrý slunečný nebo sněhový den, Vendo....mám pocit , že pana Žabžu vůbec nezajímají daňové ráje...a jsou i jine než jmenovaný Bahrain a jsou velmi,velmi blízko.....a co se týká Mont Fortu zajímalo by mě , kdy jste ho sjel od uplného vrcholu....nebot skoro nikdy není upravený a ta rychlost se vám pak musí výrazně průměrovat směrem dolů.....a jinak vaše znalosti z těchto oborů, které zde prezentujete jsou úžasné......
      AMN
Aktuální komentáře
27.06.2026
10:06Víkendář: Plán na zlepšení světa, nebo cvičení v environmentální diktatuře?
26.06.2026
22:00Trhy uzavřely týden bez výraznějšího pohybu  
17:15Jasný signál nerecese
16:58Bloomberg: ČEZ jedná s JP Morgan či Barclays, pro svou novou dceru zvažuje IPO
15:07Zlom na trzích: Rekordní odliv z technologických fondů naznačuje ochlazení AI boomu  
14:19NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
14:10Foxconn míří do Evropy s elektromobily. Spojil síly s Yulon i Poláky
13:29Gundlach: Nechci nic mít s tím, co za posledních šest měsíců posílilo o více než 100 %
13:07Volkswagen oseká až 100 tisíc pracovních míst, omezí investice a zavře závody v Německu
11:40Perly týdne: Komoditizace umělé inteligence a zlato ke konci roku na 4 900 dolarech
11:05Technologie dál táhnou trhy dolů. Plošný optimismus o AI se rozpadl do dílčích témat  
10:15Samsung a SK Hynix se chystají oznámit investice v řádu stovek miliard dolarů
8:48Rozbřesk: Úspěch státních spořicích dluhopisů? Dobrá zpráva jen napůl
8:44Apple zdražuje, technologické akcie reagují poklesem. Futures jsou v červeném  
6:06Walmart jako kombinace růstu a defenzivy, které přeje technický obraz  
25.06.2026
22:01Micron dnes vévodil zámořskému trhu  
17:23Otázkou není, zda Čína Spojené státy v umělé inteligenci dohání…
15:28Fondy mohou z akcií stáhnout 165 miliard dolarů. Peníze zamíří do dluhopisů  
13:42Dolar posílil na 13měsíční maximum
12:43EK: Cloud od Amazonu a Microsoftu by měl podléhat přísnějším pravidlům

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data