Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zlato za dvojku … část druhá

Zlato za dvojku … část druhá

11.1.2010 15:13
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Mezi čtvrtkem minulého týdne, kdy byl publikován první letošní článek na téma ceny zlata a dneškem se cena tohoto drahého kovu zvýšila o 2,38 % a aktuálně se pohybuje na hladině necelých 1160 dolarů za trojskou unci. To samozřejmě z pohledu celého roku 2010 ještě nic neznamená, tím méně by to mělo být vnímáno jako automatické potvrzení tezí a úvah, které se na téma zlata v médiích a v analýzách v poslední době objevují.

Snad i proto bych na nějakou dobu nechal téma zlata odpočívat a vrátil se k němu znovu opět v průběhu roku. Než se tak stane, pojďme si ještě jednou shrnout, co všechno by růstu ceny mělo a mohlo pomáhat:

- snižování investičního ratingu u států resp. státních dluhopisů zemí s největšími refinančními nároky (a současně největším nepořádkem ve veřejných financích),

- růst úrokové křivky, zejména na jejím delším konci,

- vyšší úrovně inflace (nebo rostoucí inflační očekávání),

- ukončení speciálních „likviditních“ programů centrální banky Fed k 1. únoru 2010,

- pokračující nákupy zlata ze strany Číny a Japonska,

- de-korelace zlata vs. USD,

- prodej 200 tun zlata ze zásob Mezinárodního měnového fondu,

- revalvace juanu.


Jedním z dalších velmi nezanedbatelných faktorů je chování „klasických“ investorů typu otevřených podílových fondů. Oproti obecnému povědomí je expozice tohoto typu instrumentů vůči těžařským firmám totiž relativně nízká. Jenom pro ilustraci, v bázi indexu SP500 (který u amerických podílových fondů patří mezi nejčastější benchmarky) je taková firma jenom jedna – Newmont Mining. Na širším trhu v rámci NYSE představují těžařské firmy tohoto typu pouze 1,6 % expozice akciových indexů. V Evropě je situace ještě o něco horší, zde tento segment téměř chybí, jednou z mála výjimek je společnost Fresnillo Plc, reprezentující 0,131 % váhy indexu FTSE 100. Opačná situace je oproti tomu v Kanadě a v Austrálii – největší expozici na těžební segment mají indexy TSX (Toronto Stock Exchange) a ASX-200 (Australia Stock Exchange), kde tato tvoří 11,8 % resp. 9,5 % indexů.

A rizika růstu? Tím hlavním by mohl být prodejní tlak ze strany největších držitelů zlata – kromě jiného např. Francie, Velké Británie nebo Itálie – kteří by mohli být v pokušení využít stávajících cen, část svých zásob odprodat a alespoň zlehka tak doplnit churavějící státní pokladny. Druhým rizikem je fakt, že je jen málo informací o tom, kolik zlata se pohybuje mimo oficiální statistiky. Podceňovat menší investory se nevyplácí a pokud by se tato skupina začala účastnit dění na trhu aktivněji, jistě by se jí podařilo s cenami výrazně zahýbat. Nezanedbatelným rizikem je také prudké posílení dolaru – zatím automaticky platí, že oslabující dolar vede k růstu ceny zlata…

Hezký týden přeji,


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 •  
  11.1.2010 16:07

  Dobrý den, pane Žabža, zajímalo by mě, jaký máte názor na stříbro? Obdobný býčí trend jako u zlata? Nebo zde vidíte nějakou odlišnost?
  • zlato
   12.1.2010 14:22

   " - prodej 200 tun zlata ze zásob Mezinárodního měnového fondu" neviem si pomoct, ale predaj zlata v takomto objeme bude cenu tlacit skor dolu ako hore :)
   histo(e)rik
   • Re: zlato
    13.1.2010 11:21

    drive zlato bude za pod 1000 nez za dva
    marti
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data