Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Faber vidí známky slabosti trhu

Faber vidí známky slabosti trhu

14.1.2010 18:11
Autor: Redakce, Patria.cz

Marc Faber pro Bloomberg TV sdělil, že si není jist, zda tento rok bude pro akcie šťastným, protože minulý rok pro ně byl jedním z nejšťastnějších; špatný byl pro dluhopisové investory. Faber uvedl, že byl na setkání s „osvícenými lidmi“, všichni byli relativně optimističtí a očekávali, že akciový trh nadále poroste, i když v polovině roku může přijít korekce. Takto široce očekávaný růst může ale podle Fabera nyní znamenat, že se dostaví znatelná korekce, pak bude sice růst, ale nových maxim nedosáhne. Známky slabosti trhu vidí také z toho, jak si vedou akcie společností Amazon, Google a Apple. „Pokud bych si tak chtěl zariskovat, šel bych short S&P”, uvedl Faber.

Investor se nejvíce obává „bubliny amerického vládního deficitu“, tedy dluhu, který bude příštích pět let rychle růst. Potenciál vzniku bublin ale vidí i na úvěrovém trhu v Číně, na trhu nemovitostí v Hong Kongu a Singapuru a jinde. „My v Asii se obáváme Bena Bernankeho a toho, že bude pokračovat se svým kvantitativním uvolňováním. Bude pro něho velmi těžké tento program ukončit, protože by to mohlo způsobit pokles trhu a růst výnosů, což by bylo špatné pro trh s bydlením,“ uvedl Faber. Bohatí lidé v Asii drží mnoho dolarů a proto se obávají, že se ekonomická situace znovu zhorší, Fed bude proto držet sazby nízko a nakupovat aktiva a tím poškodí dolar, dodal investor.

Pokud se podíváme po světě, nejsilnější průmyslové ekonomiky jsou ve skutečnosti ty se silnou měnou, uvedl Faber s tím, že: „Pokud by síla průmyslu závisela na slabosti měny, Zimbabwe by bylo největším světovým vývozcem.“ Pokud se tedy Američané domnívají, že díky slabému dolaru zbohatnou, pak se mýlí. Již nyní dochází k velkému posunu ekonomické síly, což bude mít i geopolitické důsledky.

Za nejlepší investicí v komoditách nyní považuje pšenici, pro individuální investory je ale „těžké na tomto trhu hrát, protože je dosti volatilní a smysl má jen používání futures“. Ohledně zlata Faber uvedl, že „si bude své zlato držet tak dlouho, dokud bude vidět Bernankeho a Obamu“.

Zdroj: Bloomberg TV

Váš názor
  • Slabost vykazují především měny
    15.1.2010 8:45

    proto bondy nebudou příliš populární, ikdyž centrální banky začnou zvedat sazby. A proto budou bezpečnější aktiva firem s pozitivním cash flow, zejména z oblastí, kde se dá očekávat posílení měny...jako je třeba Čína....slabost trhu z hlediska selského rozumu může způsobit pouze pidikorekci. Vyplašenky budou samozřejmě vysypávat......Zlato v určitém momentu také ztratí své kouzlo. Jako v té pohádce Sůl nad zlato....Stříbro má aspoň nějaké využití, zlato žádné....když najednou NIKDO nebude chtít akcie zdravé firmy, tak je s radostí za levno koupím, protože představují podíl na aktivech firmy, která má žádaný produkt a vydělává peníze......pokud zítra NIKDO nebude chtít zlato.....nekoupím ho, protože je k ničemu, bez užitku. Je to spekulativní kov a smysl, proč má pro někoho hodnotu, mi uniká.... je nepraktický, těžký a měkký :)
    josef_spejbl
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data