Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fisher (Fed): Oživení probíhá, bude jen mírné; Fed v minulosti postupoval v principu správně

Fisher (Fed): Oživení probíhá, bude jen mírné; Fed v minulosti postupoval v principu správně

15.01.2010 18:15
Autor: Redakce, Patria.cz

Richard Fisher, prezident Federálního rezervního systému v Dallasu, v rozhovoru pro CNBC sdělil, že v USA probíhá oživení, bude ale mírné a budou pokračovat problémy na trhu práce. Fisher je podle svých slov inflačním jestřábem, oživení však „ještě není dostatečně hmatatelné“.

Fed ve snaze podpořit ekonomiku v krizi agresivně zvětšil svou rozvahu, ve které se teď nachází velký objem cenných papírů. Nyní jde o to správně načasovat další kroky tak, aby byl „před křivkou“, stažení stimulu je přitom „otázkou úsudku“. Fed se podle ekonoma nesmí „uzamykat do určitých pozic“, musí vnímat dynamiku ekonomiky.

Současné snahy politiků o audit Fedu a omezení jeho pravomocí jsou podle Fishera vážnou hrozbou pro jeho nezávislost. Domnívá se, že v současnosti není vhodná doba na to, aby byl Fedu odejmut jeho „význam a nezávislost“, protože je to nejvýznamnější instituce na globálním finančním trhu. Když se hovoří o auditu, může to znít dobře, ale je to první krok k tomu, aby politici získali vliv nad monetární politikou, což by podle ekonoma byla hrozná chyba; dobře to podle něj před několika dny shrnul bývalý šéf Volcker. Ten uvedl, že není dobrá doba na omezení nezávislosti Federálního rezervního systému, naopak je čas na to, aby se rozšířily pravomoci centrální banky v oblasti regulace, což by podpořilo finanční stabilitu.

Ohledně možných chyb Fedu v minulosti Fisher uvedl, že „jsme lidé a můžeme se mýlit, ale v principu jsme v dlouhém období postupovali dobře“; v čele Fedu přitom podle jeho slov teď není jediný člověk, který by se ze vzniku krize nepoučil. Ekonom také uvedl, že „musíme být velmi opatrní, abychom při kritice odměn bankéřů neprávem netrestali i regionální a malé banky, které jsou páteří ekonomiky“. Kvůli tomu, co se děje ve velkých finančních institucích, nelze zatratit celé odvětví.

(Zdroj: CNBC)


Váš názor
  •  
    18.01.2010 11:44

    Pokud je principem jeji cinnosti vytvareni neustale inflace a znehodnocovani penez , tak by to dokazala i cvicena opice ... audit FEDu je zbytecny, ja bych ho hned cely zrusil.
    SKF
Aktuální komentáře
30.06.2026
22:01S&P 500 uzavřel nejlepší čtvrtletí od roku 2020 růstem  
16:39Traders Talk: Polovodiče dál táhnou trh, ale rally se zužuje. Kde ještě hledat šanci?
15:25Trápení japonského jenu pokračuje. Měna je nejslabší za posledních 40 let
14:08ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Novým předsedou dozorčí rady ČEZ zvolen Radim Fiala
13:57Historická rally polovodičů naráží na otázku: Co bude dál?  
13:56MONETA Money Bank - oznámení o výplatě výnosu podřízených Tier 2 dluhopisů
12:35Brexit brzdí ekonomiku. Británie po rezignaci premiéra hledá nový směr
11:29Akciím svědčí návrat zájmu o technologie, Japonsko čelí slábnoucímu jenu  
11:25NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
10:41FX Strategie: Warsh vrací sílu dolaru, ECB vyčkává a koruna v prázdninovém módu  
10:23Česká ekonomika v 1. čtvrtletí vzrostla o 2,2 procenta, potvrdil ČSÚ
8:54Nejvyšší soud USA posiluje Trumpa, Microsoft padá a Rocket Lab expanduje  
8:50Rozbřesk: Zužující se úrokový diferenciál bere zlotému vítr z plachet
6:01El-Erian: AI má PR problém, americký přístup k ní je lepší než ten evropský
29.06.2026
17:58Nový rozměr bezpečného zlatého útočiště a akcie jako reálné aktivum
16:27PODCAST Týdenní výhled: Trhy sledují data z USA a Korea sází na čipy  
15:17Čipové války mezi USA a Čínou: Huawei na domácím trhu vytlačuje Nvidii, letos cílí na poloviční podíl
14:41Rocket Lab kupuje Iridium za 8 miliard USD. Získá tak síť satelitní komunikace
12:10Vedra testují digitální infrastrukturu: datacentra čelí rostoucím klimatickým rizikům
11:48Úvod týdne je rozpačitý, ale zájem o technologie by mohl trhům pomoci  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30CZ - PMI v průmyslu
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM v průmyslu