Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ZEW: Důvěra investorů v ekonomiku Německa klesla nejníže od července

ZEW: Důvěra investorů v ekonomiku Německa klesla nejníže od července

19.01.2010 12:22
Autor: ČTK

Berlín (ČTK) - Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku v lednu již čtvrtý měsíc za sebou klesla a dostala se nejníže od července. Důvodem jsou obavy, že největší evropská ekonomika bude oživovat z recese velmi pomalu. Vyplývá to z průzkumu německého institut ZEW.

Index nálady investorů a analytiků se snížil na 47,2 bodu z prosincových 50,4 bodu. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali snížení indexu pouze na 49,5 bodu. Navzdory poklesu však index zůstává vysoko nad historickým minimem 27,1 bodu. Loni v září pak index vystoupil na 57,7 bodu, nejvýše za tři a půl roku.

Index ZEW ukazuje ekonomická očekávání pro příštích zhruba šest měsíců. Poslední průzkum byl veden u 295 respondentů mezi 4. a 18. lednem.

Index hodnocení současných ekonomických podmínek se zlepšil na minus 56,6 bodu z prosincových minus 60,6 bodu. Ekonomové zde předpokládali v průměru zlepšení na minus 56,3 bodu, napsaly agentury AP a Reuters.

Německá ekonomika loni klesla o rekordních pět procent, což je nejhorší výsledek od druhé světové války. Zemi tvrdě zasáhla světová hospodářská krize, která způsobila, že v Německu klesl objem vývozu, dovozu i celkových investic. V roce 2008 Německo vykázalo růst hrubého domácího produktu o 1,3 procenta. V letošním roce vláda očekává růst o 1,2 procenta.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.07.2026
9:48Průmyslová výroba v Česku v květnu zrychlila meziroční růst na dvě procenta
8:55Rozbřesk: Potvrdí průmysl zlepšenou kondici ekonomiky?
8:48Kofola zachrání Bílinskou kyselku i Zaječickou hořkou. Uspěla ve výběrovém řízení o tradiční minerálky
8:44Akcie míří vzhůru i přes napětí s Íránem. SK Hynix přitahuje velký zájem a Kofola kupuje tradiční minerálky  
6:40Sohn: Google může být ke koupi, kvalita nyní jen zabírá místo v portfoliu
08.07.2026
22:01Akcie oslabily kvůli novému napětí mezi USA a Íránem, ropa prudce zdražila  
16:50PODCAST Analytický radar: Makrovýhled Patrie pro druhé pololetí  
16:06Apple sází na americké čipy, Broadcom získal kontrakt za více než 30 miliard dolarů
16:04AI a pravidlo „v tom nejlepším přestat“
14:17L'Oréal, Nestlé či Mondelez. AI zrychluje vývoj šamponů či sušenek
12:19Investiční výhled na druhé pololetí: Strategie  
10:45Rotace pryč z nastoupaných techů, konec příměří s Íránem a další růst výnosů  
10:27PODCAST MakroMixér s Ondřejem Vaňkem: AI nahradí část expertů. Především ale prověří schopnost lidí se měnit
9:20Rozbřesk: Spotřebitele táhne rychlý růst reálné mzdy
8:53Trhy zahajují den v červeném po útocích USA na Írán, výsledky zveřejnily mmcité a Hardwario  
6:00Opční trh vysílá smíšené signály. Poptávka po zajištění proti poklesu sílí  
07.07.2026
22:02Technologické tituly korigovaly, investoři vybírali zisky v čipech  
17:10Mistrovství světa ve fotbale a americko-evropská přetahovaná
15:19SpaceX míří do Nasdaq 100. Pasivní fondy mohou do tohoto titulu poslat miliardy dolarů  
13:45Volkswagen pod lupou: šéf koncernu volá po hlubokém řezu, překážkou budou odbory a politici  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
10:00CZ - Nezaměstnanost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m