Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Opětovný zájem o dluhopisy po návrhu Obamy regulovat činnost velkých bank... a další zprávy z trhů dluhopisů

Opětovný zájem o dluhopisy po návrhu Obamy regulovat činnost velkých bank... a další zprávy z trhů dluhopisů

22.01.2010 11:10
Autor: 

Americkým dluhopisům se včera opět dařilo. Po počátečním poklesu zájem o ně vzrostl po slabých číslech z trhu práce a nižší podnikatelské náladě. Hlavní impulz ale přišel po zveřejnění návrhu prezidenta, regulovat činnost velkých bank. To poslalo dolů akcie a zvýšilo nákupy státních papírů, jejich výnosová křivka klesla po celé délce a mírně zploštěla, když na kratším konci ztratila přes 4 a na delším přes 6 bps.

Dnešek začíná ještě dalším poklesem výnosů, nejednotné jsou futures na akciové trhy. Zveřejněna nebudou dnes žádná čísla, a trh tak bude ještě reagovat na návrhy prezidenta na regulaci bank. Dodejme, že skepticky se k plánu vyjádřil i ministr financí T. Geithner. Trh také bude muset vzít v úvahu nové emise příštího týdne, bude jich za 118 mld. $. Dnes nebo nejpozději začátkem příštího týdne musí Senát rozhodnout o druhém období šéfa Fedu, ani tady to nepůjde zřejmě snadno. Přitom pokračuje výsledková sezóna, dnes zveřejní výsledky např. GE a Mc’Donalds. Stávající výnosy dluhopisů pak varují před možnou korekcí, která může převážit, pokud se nálada na trzích uklidní.

Evropské dluhopisy ve čtvrtek posílily, výnosová křivka bundů klesla po celé délce a velmi mírně zploštěla, když na kratším konci ztratila necelý 1,5 bps a přes 1,5 bps na konci delším. Růst cen zaznamenaly dluhopisy po určitém zklamání nad vývojem indexů nákupních manažerů a událostmi v USA. Rovněž se zvýšil rozdíl mezi výnosy bundů slabších zemí EMU, utrpěly především portugalské dluhopisy po varování MMF nad potřebou fiskální konsolidace Portugalska.

Dnešní průmyslové zakázky eurozóny by měly meziměsíčně končit v kladných hodnotách. Pesimismus nad vývojem globální ekonomiky ale drží akciové trhy pod prodejními tlaky, opening calls začínají v červených číslech. Hlavními impulzy pak bude vývoj kolem Portugalska a Řecka a zprávy z druhé strany Atlantiku. Stávající výnosy však již vybízejí k opatrnosti.

Česká výnosová křivka ve čtvrtek tentokrát při nadprůměrných objemech obchodů vzrostla po celé délce přes 5 bps a velmi mírně zestrměla. Při absenci čerstvých statistik lze tak její růst připsat ještě vlivu poznámek člena bankovní rady Holmana, o možnosti zvýšení sazeb již v 2q10 a snad i poznámek jeho kolegyně Zamrazilové. Svou roli hrálo zřejmě i vybírání zisků. Během dne ministerstvo financí oznámilo, že aukce 3letého dluhopisu 27.1. v objemu 8 mld. bude mít kupón 2,80 %.

Také dnešek je bez čerstvých dat. Včerejší cenový pokles by pak dnes měl iniciovat korekci, svou roli bude však mít i vývoj na vyspělých trzích. Výrazné objemy obchodů ale před koncem týdne nelze čekat.

(ČSOB - Denní finanční zpravodaj)

Celou denní analýzu si můžete stáhnout ve formátu PDF v sekci Měny & Sazby -> Výzkum -> Analýzy. Klienti Patria Plus si mohou nastavit automatické zasílání této analýzy e-mailem.

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.11.2025
6:06Dluhopisový trh se mění. Proč investoři volí korporace před státy  
12.11.2025
22:01Dow Jones na rekordních hodnotách před hlasováním o ukončení shutdownu  
17:23Pětileté valuační „pravidlo“ – nyní „tentokrát jinak“?
17:21Nejlepší Dlouhodobý investiční produkt alias DIP na trhu nabízí Patria Finance, ocenila prestižní soutěž
17:05Spoření na penzi mají témeř 4 miliony lidí, letos jejich počet klesl
15:36Jakub Blaha: AMD představilo dlouhodobé finanční cíle, zisk má vyrůst o 400 procent  
15:34Goldman Sachs: Americké akcie čeká slabší dekáda, diverzifikujte mimo USA  
14:39Švýcarský On navyšuje výhled a chce být nejprémiovější sportovní značkou na trhu
13:32Foxconn zvýšil zisk o 17 %, chystá spolupráci s OpenAI
13:19Dolar nejatraktivnějším aktivem? Carry strategie poráží akcie i dluhopisy
12:42RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:33AI čipy potáhnou AMD k rekordním ziskům, míří na 35% růst tržeb
10:50Akcie jsou na tom dnes smíšeně, pozitivní vývoj však převládá  
10:29Světová poptávka po ropě a plynu může růst až do roku 2050, uvedla agentura IEA
10:03Infineon očekává návrat k růstu tržeb díky zlepšenému výhledu v segmentu umělé inteligence
8:57Rozbřesk: Redukce růstu ve čtvrtém čtvrtletí by měla být do jednoho procentního bodu
8:51CFO ČEZ pro Patria.cz, Infineon sází na AI, AMD predikuje 35% růst tržeb a futures jsou smíšené  
7:59GasNet i jaderný rekord versus padající ceny elektřiny, rozklíčovává výsledky i výhled šéf financí ČEZ Novák
6:09Wells Fargo varuje: Technologie jsou nadhodnocené, je čas realizovat zisky
11.11.2025
22:02Wall Street bez jasného směru: Dow Jones posílil, zatímco Nasdaq mírně ztratil  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - HDP, q/q
8:00UK - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.