Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zisk American Express stoupá s oživením spotřeby

Zisk American Express stoupá s oživením spotřeby

22.01.2010 14:33
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

American Express, největší americký emitent kreditních karet co do objemu transakcí, ohlásil zdvojnásobení zisku ve 4Q09. Společnosti pomohly nižší náklady budoucích insolvencí a oživení zákaznické spotřeby. Zisk z probíhajících operací se vyšplhal na 710 mil. USD, tedy 59 centů na akcii, oproti 306 mil. USD, čili 26 centům na akcii ve stejném období předminulého roku. Průměrný odhad analytiků dotázaných agenturou Bloomberg činil 57 centů. Zisk ve 4Q08 také zahrnoval náklady ve výši 339 mil. USD, většinou spojené s propouštěním.

Tržby ve 4Q09 klesly o méně než 1 % na 6,49 mld. USD z 6,51 mld. USD. Celkový objem výdajů zaplacených kreditními kartami vzrostl o 7,5 % na 172,6 mld. USD. Zákazníci utratili v průměru 3209 USD, což je o 15 % více než v předchozím roce, kdy měl AmEx větší počet karet v oběhu. Celkový počet karet klesl o 5 % na 87,9 milionů.

Díky snižování nákladů a omezení počtu nedobytných pohledávek se šéfovi společnosti Kennethu I. Chenaultovi podařilo udržet firmu během recese v černých číslech. Zisk ve čtvrtém čtvrtletí povzbudilo zpomalení odpisů nesplácených dluhů ve Spojených státech a firma oznámila, že její rezervy pro ztráty z budoucích úvěrů prudce klesly o 47 % na 748 mil. USD.

„Pořád jsou před námi problémy vysoké nezaměstnanosti, nízkých hodnot nemovitostí a omezené spotřeby domácností, ale ekonomika jako celek i naše společnost jsou v lepším stavu než před rokem,“ uvedl ve svém prohlášení Chenault. „Zatímco hospodářské zotavení, které teď probíhá, bude spíš skromnější, očekáváme, že bude i nadále pokračovat a přesměrováváme naši pozornost k dlouhodobému rozvoji American Express.“

Akcie American Express se minulý rok staly v indexu Dow Jones Industrial Average nejvýkonnějším titulem - připsaly 118 %. Obchodní seanci včera zakončily poklesem o téměř 2 % na 42,16 dolarech.

(Zdroj: Bloomberg, WSJ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.03.2026
10:57Ropa zlepšila náladu v Evropě, klíčové stále zůstává odblokování Hormuzu  
10:09Sebevědomý Broadcom příští rok očekává 100 miliard dolarů z prodeje AI čipů
9:3215 procent poprvé, podruhé … Zvýší Trump fakticky globální clo v tomto týdnu?
9:31Válka na Blízkém východě může vyvolat globální vlnu inflace
8:54Rozbřesk: Koruna pod tlakem silného dolaru a nižší inflace. Ropa jde nahoru, dolar opět sílí
8:44Asijské akcie pookřály, Anthropic znovu jedná s Pentagonem, evropské futures v záporu  
8:40Obrana, bydlení, kultura. Poslanci navrhují přesuny v rozpočtu za 240 miliard korun
6:03Goldman Sachs: V USA se na akciích začíná mnohem více rozlišovat, investoři budou dál rotovat směrem od nich
04.03.2026
22:00Silná makrodata podpořila hlavně technologické akcie; Bitcoin +8 %  
17:48Apple zlevňuje vstup do svého ekosystému. Nový MacBook Neo může změnit pravidla hry
17:43Na povrchu se zase tolik měnit nemusí, ale pod ním se to úplně převrátilo
17:06Lodní doprava Hormuzským průlivem se kvůli válce snížila o 90 procent
16:02S&P 500 testuje klíčové úrovně. Trh balancuje mezi odrazem a korekcí  
15:04Skupina CSG a Eurenco postaví na Slovensku továrnu na náplně do munice
14:20Blog ECB: AI bude možná pracovní místa vytvářet, než rušit. Prozatím
12:37AI dokáže předvídat 70 procent rozhodnutí správců aktiv, hodnota se ale skrývá ve zbytku
11:34Trhy přestávají panikařit kvůli Íránu a dopoledne se zvedají, napětí zůstává  
11:18Nejhorší den za půl století. Jihokorejský akciový index se propadl o 12 procent
11:10Slušný výhled, ale stejně pod odhady. Bayer nadále svazují soudy v USA
10:38Česká inflace poklesla kvůli potravinám

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.