Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Varování pro Japonsko... denní přehled Trhy, data, výsledky

Varování pro Japonsko... denní přehled Trhy, data, výsledky

26.01.2010 18:22
Autor: Research, Patria Finance

ČR:
Úrokové sazby v ČR se budou nejspíše zvyšovat až ve 3Q, uvedl dnes Vladimír Tomšík. Více napoví čerstvá sada prognóz, kterou bude mít ČNB k dispozici na začátku února.

Evropa:
Německý index Ifo ukázal více optimismu v podnikatelském sektoru, když se v lednu zvýšil na 95,8 bodu (odhad: 95,1) z prosincových 94,6 bodu. Zlepšil se zejména výhled firem na 6 měsíců dopředu.

Britská ekonomika se vymanila z recese, když se HDP ve 4Q/09 mezikvartálně zvýšil o 0,1 %, nicméně finanční trhy čekaly více (odhad: +0,4 %). Meziroční propad HDP se zmírnil z -5,1 % ve 3Q na -3,2 %.

Polská centrální banka ponechala podle očekávání úrokové sazby beze změny. Její klíčová sazba činí 3,5 %. Za předpokladu, že se inflace v průběhu roku postupně sníží z 3,5 % na 2,5 %, by měly zůstat úrokové sazby letos stabilní.

Švýcarský výrobce léků Novartis zvýšil ve 4Q09 zisk meziročně o 54 % na 2,3 mld. USD, což bylo v souladu s očekáváním. Zisk táhly mimo jiné tržby z prodeje vakcin proti "prasečí" chřipce. Společnost očekává letošní růst tržeb v řádu procent. Akcie přidávají 1,5 %.

Zisk německého konglomerátu Siemens v energetické, průmyslové a zdravotnické divizi dosáhl ve fiskálním 1Q10 výše 2,3 mld. EUR, což je o 11 % více než před rokem. Výsledky byly podobně jako u GE a Philipsu lepší než očekávání zejména díky odolné poptávce v zdravotnictví. Akcie reagují růstem o více než 5 %.

USA:
Spotřebitelská důvěra zvolna sílí. Indikátor společnosti Conference Board v lednu stoupl na 55,9 bodu (odhad: 53,5) z prosincových 53,6 bodu patrně za přispění pozvolna klesajícího napětí na trhu práce.

Pokles cen domů se v listopadu zmírnil. Index S&P/CaseShiller Composite-20 meziročně klesl o 5,3 % po říjnovém snížení o 7,3 %.

Zisk společnosti Apple vzrostl ve fiskálním 1Q10 meziročně o 50 % na 3,4 mld. USD, neboli 3,67 USD na akcii. Tržby stouply o 32 % na 15,7 mld. USD zejména díky nárůstu příjmů z prodeje iPhonů, aplikací z App Storu a iMaců. Výsledky ale nejsou srovnatelné s odhady, jelikož společnost provedla v průběhu kvartálu změny v účetních postupech. Ve 2Q10 očekává společnost tržby v rozmezí 11-11,4 mld. USD, EPS 2,06-2,18 USD. Akcie rostou o 3 %.

Producent oceli US Steel se ve 4Q09 opět nevyhnul ztrátě. Tentokrát je na úrovni 267 mil. USD, tržby propadly meziročně o 25 % na 3,35 mld. USD. Ztrátu způsobil propad potávky a náklady na udržování nevyužitých kapacit. Akcie odepisují téměř 9 %.

Společnost Johnson & Johnson hospodařila ve 4Q09 s čistým ziskem 2,2 mld. USD oproti zisku 2,7 mld. USD před rokem. Přes meziroční pokles zisku, který byl způsoben náklady na restrukturalizaci, předčila očekávání trhu. Tržby vzrostly meziročně o 9 % na 16,6 mld. USD, akcie však přesto ztrácejí 0,8 %.

Druhý největší telefonní operátor Verizon dokázal ve 4Q09 zvýšit tržby meziročně o 10 % na 27 mld. USD, což však bylo o něco méně než očekával trh. Zisk na akcii bez jednorázových položek ve výši 54 centů byl v souladu s očekáváním. Tržby brzdil růst nezaměstnanosti a s ním spojený pokles příjmů z korporátní sféry. Akcie reagují poklesem o více než 2 %.

Ostatní:
Ratingová agentura S&P zhoršila výhled ratingu Japonska (AA) z neutrálního na negativní. S&P svůj krok zdůvodnila klesající "flexibilitou" japonské vlády řešit rozpočtové problémy a velmi vysoký veřejný dluh.

MMF zvýšil odhad růstu globální ekonomiky v letošním roce z 3,1 % na 3,9 %. Příští rok by měl růst zrychlit na 4,3 %. Ekonomice USA by zlepšen odhad z 1,3 % na 2,1 % (příští rok: 2,4 %), odhad pro eurozónu byl zvýšen z 0,3 % na 1,0 % (1,6 % příští rok).


Celý denní přehled doplněný o souhrnný komentář o dění na devizových trzích a přehled očekávaných událostí následujícího dne si mohou klienti Patria Plus stáhnout ve formátu PDF v sekci Ekonomika - Výzkum -> Analýzy. Navíc lze nastavit také automatické zasílání této analýzy e-mailem.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.03.2026
14:27Čína zažívá boom „ekonomiky emocí“. Spotřebitelé utrácejí méně racionálně a více pro radost
8:08Víkendář: Přehnané predikce dalšího růstu cen ropy?
27.03.2026
21:45Americké akciové indexy směřují níže
17:29Jak si stojí dolar ve světle úrokových diferenciálů? A co s nimi udělají ceny ropy?
16:16Pád CSG. Akcie na závěr týdne výrazně oslabují a už jsou pod IPO cenou
15:03Macquarie: Ropa může vystřelit až na 200 USD za barel, pokud se válka protáhne do června
13:39Když smícháte Jack Daniel's a Jameson. Lihovarničtí giganti jednají o fúzi
12:02Perly týdne: Ropa dlouhodobě k 80 dolarům za barel, žádná alternativa k americké měně
11:50Velká nejistota trvá, rostoucí ropa a výnosy tlačí akcie do červeného  
11:03Výnosy z reklamy v ChatGPT v celoročním přepočtu překonaly 100 milionů dolarů
10:24Tvůrce Claude zvažuje říjnové IPO. Anthropic má podporu gigantů a zatím valuaci 380 miliard
8:53Rozbřesk: Trump opět posouvá ultimátum, úleva na trzích však bude pravděpodobně dočasná
8:41Trump opět vycouval z útoků na Írán. Futures rostou, ale dluhopisové trhy jsou nadále opatrné  
6:06Backwardace na trhu s ropou: krátkodobé kontrakty jsou dražší než ty s pozdějším dodáním
26.03.2026
17:55Od poloviny roku zase oslabování dolaru?
16:11Trh pod klíčovými průměry. Technická analýza S&P 500 zatím příliš optimismu nenabízí  
14:43Paměťový sektor koriguje raketový růst. TurboQuant od Googlu potřebuje až šestkrát méně paměti k provozu AI
13:13Forexové poučení z krizového vývoje v Íránu  
12:38OECD snížila odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny, zlepšila výhled pro USA
12:31Investice do AI vyvažují ekonomické dopady války, ale představují i riziko

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data