Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Akcie Nokia letí vzhůru (+13 %), čtvrtletní zisk vzrostl o 65 %, bodují smartphony a trhy EMEA

Akcie Nokia letí vzhůru (+13 %), čtvrtletní zisk vzrostl o 65 %, bodují smartphony a trhy EMEA

28.01.2010 12:28
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Text byl rozšířen: Největší světový výrobce mobilních telefonů, společnost Nokia, dnes před investory přišla s výsledky lepšími, než byla tržní očekávání, jak na úrovni zisku, tak i v rámci tržeb. Zisk na akcii v posledním čtvrtletí roku 2009 dosáhl 26 eurocentů při konsensuálním očekávání 16 centů/akcie. Před rokem činil 15 centů/akcie. V celkovém vyjádření čistý zisk firmy dosáhl ve čtvrtletí 948 milionů eur při očekávání 572 milionů eur. Celkové tržby firmy dosáhly na hranici rovných 12 miliard eur a překonaly tržní očekávání na úrovni 11,2 miliardy eur. Marže v rámci divize mobilních telefonů vzrostla na 15,4 procenta a překonala cíl oznámený šéfem firmy na nejméně 12,4 procenta. Tržby z prodeje smarthonů vzrostly na 3,9 miliardy eur při poklesu průměrné ceny prodaného kusu na 186 eur ze 190 eur ve 3Q09. V sérii N series bylo prodáno ve čtvrtletí 4,6 milionu a u E series 8,9 milionu kusů telefonů. Celkové prodeje mobilních telefonů pak dosáhly 126,9 milionu kusů na průměrné ceně 63 eur. Do provozního zisku se po několika čtvrtletích ztrát dostala joint venture Nokia Siemens Networks.

CEO firmy Olli-Peka Kallasvuo minulý měsíc uvedl, že Nokia chce v tomto roce udržet svůj tržní podíl a posílit své zisky u firemní klientely. Na trhu smartphonů tržní podíl firmy vzrostl na 40 procent z 31 procent před rokem. Celkový tržní podíl firmy dosahuje 39 procent, když mezi čtvrtletími posílil o dvě procenta. V rámci inovací Nokia nasazuje do svých telefonů například navigace zdarma či nová rozhraní pro konkurování iPhonu a Androidu od společnosti Google. Uvedla také dostupné telefony s vybranými funkcemi smartphones , dotykovými obrazovkami či internetovými prohlížeči. „Náš úspěch na poli smartphonů v kombinaci s pokračujícím růstem na rozvíjejících se trzích nám pomohl zvýšit tržby ze zařízení i služeb jak na kvartální tak i meziroční bázi,“ uvedl CEO s tím, že firma se chce dále soustředit na tyto „zkušenější“ uživatele.

Akcie firmy reagovaly na výsledky prudkým růstem o více jak 10 procent z úrovně poblíž 9,20 EUR/akcie k 10 EUR/akcie. Nyní (13:30) obchodují již o více jak 13 procent výše poblíž 10,30 EUR. Vnitrodenní růst titulu je nejvyšší za posledních šest let.

Nokia_4q09res_reaction


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.01.2026
16:03Novo Nordisk vstupuje do roku 2026 v defenzivě: čeká ho klíčová bitva na americkém trhu
6:18Víkendář: Pokud se elektromobily budou vyrábět v Číně a dovážet do Evropy, veškeré inovace budou probíhat v Číně
03.01.2026
16:14Skutečně odolný systém se ubrání i tomu, co nedokážeme předvídat
6:28Víkendář: Evropa by se měla bránit druhému čínskému šoku
02.01.2026
22:01S&P 500 hlásí začátek roku bez výraznějšího pohybu  
17:11Každý rok je jasnější, že se svět pouští do nejrůznějších politicko-ekonomických experimentů…
15:45Tesla vloni přišla o vedoucí pozici na trhu s elektromobily, předstihl ji BYD
15:18Buffett: Berkshire má větší šanci být tady za 100 let než jakákoliv jiná firma
14:22Evropa roste, Londýn láme rekordy. FTSE 100 poprvé nad 10 000 body.
13:55Slabý závěr roku? Investoři ukazují na tituly, které mohou v roce 2026 překvapit
12:10Eurozóna prohlubuje pokles výroby. Německý průmysl táhne PMI eurozóny níže
12:05Perly týdne: Roboti už jdou
11:10Akcie vstupují do nového roku růstově, znovu se zvedá zlato  
10:38Průmysl zakončil rok 2025 nadějně. Nálada je nejlepší za více než tři roky
10:00Jaderná elektrárna Temelín loni vyrobila rekordních 17,38 milionu MWh elektřiny
9:40Česká ekonomika ve 3. čtvrtletí vzrostla meziročně o 2,8 pct, upřesnil ČSÚ
9:28Rozbřesk: Optimistické vyhlídky pro českou ekonomiku v roce 2026
9:04Polovodičová divize čínské firmy Baidu chce na hongkongskou burzu
8:51BYD předjel Teslu, SpaceX mění výšku tisíců satelitů a Bulharsko vítá euro  
7:25Investiční výhled 2026: Dolar může dál ustupovat, zlato stále dává smysl  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data