Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ford hlásí první celoroční zisk od roku 2005, ve 4Q hravě překonal odhady na všech frontách

Ford hlásí první celoroční zisk od roku 2005, ve 4Q hravě překonal odhady na všech frontách

28.01.2010 14:13

Text byl doplněn:

Americká automobilka Ford Motor Copany vykázala za loňský rok zisk na úrovni 2,7 miliardy dolarů a proti rekordně ztrátovému roku 2008 si tak polepšila o celých 17,5 miliardy dolarů. Jediná významnější americká automobilka, která si loni neprošla ochranou před věřiteli se dokázala v loňském roce udržet v zisku ve třech ze čtyř kvartálů a v tom posledním hospodařila se ziskem 868 milionu dolarů (25c/akcie), tedy meziročně o 6,8 miliardy dolarů úspěšněji.

Po očištění o jednorázové položky dosáhl zisk na jednu akcii Fordu za poslední tři měsíce minulého roku 43 centů, což je téměř dvojnásobně lepší výsledek, než očekávali analytici dle průzkumu agentury Bloomberg, když medián jejich odhadů dosáhl pouze 26 centů na akcii. I na úrovni tržeb (35,4 mld. USD za 4Q) nelze téměř 15% pozitivní překvapení vůči trhem očekávaným 31,1 miliardy dolarů vnímat než jako nečekaný úspěch. Když se k tomu přidá ještě plán vedení společnosti Ford na udržení ziskovosti (před zdaněním a bez jednorázových položek ze Severní Ameriky) a navýšení prognózy produkce za 1Q10 na 570 tisíc vozů z 550 tisíc vozů, dostaly se akcie Ford Motor v předobchodní fázi o 3 procenta výše. Krátce po otevření Wall Street

Loňské výsledky byly podpořeny snížením nákladů i dluhu a poptávkou po populárních osobních i nákladních modelech, například po sedanu Ford Fusion či sportovně-užitkovém automobilu Ford Escape. Celkově si automobilka Ford dnešními čísly podle analytiků utužila svou pozici leadera v rámci celého sektoru ve Spojených státech. “Ford je o hodně dál, pokud jde o prodeje,“ komentoval výsledky John Wolkonowicz, analytik IHS Global Insight. „Společnost toho navíc dosáhla vlastními silami, bez pomoci vlády, což jí dává nejlepší vnímání a přijetí veřejností, co za poslední desetiletí pamatuje.

Americký trh s novými vozy zakončil jinak velmi špatný rok 2009 alespoň trochu pozitivně, když si v prosinci připsal 15,1% růst a potvrdil tím trend zlepšování v druhé polovině roku. Otázkou však zůstává, zda tento vývoj bude pokračovat i letos bez neoddiskutovatelného pozitivního vlivu šrotovného. Celkový prodej automobilů ve Spojených státech by se měl podle Fordu v letošním roce zvýšit na 11,5 až 12,5 milionu vozů z loňských 10,4 milionu aut. Prodej nicméně zůstane hluboko pod 17 miliony vozů z roku 2005.

(Zdroj: The Wall Street Journal, The New York Times, Bloomberg, AP, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.04.2026
12:29Uber koupí za 270 milionů eur podíl v německé rozvážkové službě Delivery Hero
11:36Netflix překonal očekávání, ale trh zklamal slabším výhledem a odchodem spoluzakladatele  
11:24Akciové trhy vykazují skromné zisky. Pokračuje rotace do polovodičů, ropa zůstává drahá  
8:50Rozbřesk: Nuda na koruně trvá
8:45Příměří v Libanonu, nervozita kolem modelu Mythos a pád Netflixu  
6:07Eisman k tenzím na private equity a credit a defenzivních pohybech na akciovém trhu
16.04.2026
17:36Jak nyní zafunguje jeden doposud poměrně spolehlivý kontrariánský signál?
16:10Prodeje Cybertrucku drží nad vodou Muskovy firmy. Běžní zákazníci se mu vyhýbají
15:13Čipy pro umělou inteligenci ženou TSMC vpřed, firma čeká v 2026 růst tržeb nad 30 %  
14:15Největší průmyslové IPO v USA od roku 1999. Madison Air debutuje na burze
13:57Patria Finance uvádí první korunově zajištěnou investici do atraktivních světových akcií. Je součástí vstupu KBC na rapidně rostoucí trh ETF v Evropě
13:55Zlevnění se vyplatilo. PepsiCo hlásí silné čtvrtletní výsledky
12:27Tuzemská inflace je druhá nejnižší v EU
12:23Akcie Allbirds vzrostly díky AI za jediný den o 582 procent. Paralela s dot-com bublinou je zjevná, varuje Jakub Blaha
10:51Evropské akcie pokračují vzhůru opatrným tempem, poté co Amerika zdolala maxima  
10:48Ve věku 89 let zemřel Mark Mobius, průkopník investování na rozvíjejících se trzích
10:00CSG hlásí nový kontrakt za 300 milionů eur
9:43Poptávka po AI zůstává odolná. TSMC zlepšila výhled tržeb
8:57Rozbřesk: Uhlík na hranicích EU přestává být teorie. CBAM má první cenu
8:56Komerční banka, a.s.: Regulatorní informace - Hlavní akcionáři KB k 31.3.2026 (1Q 2026)

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data