Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Soros: Riziko druhého poklesu ekonomiky trvá; kritika zvláštní daně bank

Soros: Riziko druhého poklesu ekonomiky trvá; kritika zvláštní daně bank

28.01.2010 18:07
Autor: Redakce, Patria.cz

Světové ekonomice hrozí vážné riziko pádu do další recese. V rozhovoru pro CNBC to uvedl investor George Soros s tím, že umělá podpora, která ekonomice byla poskytnuta, již zafungovala a světová ekonomika se stabilizovala. Pokud ovšem dojde k příliš brzkému stažení stimulu, hrozí druhý pokles.

Podle Sorose se musí na podporu oživení v USA snížit počet domácností, které nejsou schopny splácet hypotéky. Navrhuje tak, aby byla vlastníkům nemovitostí, kterým hrozí default, poskytnuta možnost nemovitost pronajímat namísto toho, aby z ní byli vystěhováni. To by podle Sorose umožnilo společnostem Fannie Mae a Freddie Mac tyto nemovitosti kupovat, což by následně podpořilo ceny a zastavilo aukce, které strhávají trh dolů.

Soros také uvedl, že Řecko se defaultu vyhne a zbaví se svých ekonomických problémů. Maďarsko, které podle investora mělo podobné problémy, se dokázalo vzchopit během šesti měsíců. Řecko by se podle jeho názoru „mohlo opřít o Německo, to ale nemá náladu na to, za někoho platit“, udělá ale vše pro splnění podmínek stanovených ze strany ECB.

Na ekonomickém fóru v Davosu se Soros naopak opřel do plánu Baracka Obamy uvalit zvláštní daň na velké banky. Plán je podle něj minimálně předčasný. Další návrhy, které chce Obama zavést a které se zaměřují na omezení velikosti bank a jejich aktivit, zase podle Sorose možná nepůjdou tak daleko, jak si Obama slibuje. "Zdanit banky, když dělají maximum možného, aby se dostaly z problémů, to je přesný opak politiky, kterou je třeba prosadit," řekl Soros na okraj jednání v Davosu. Soros je protřelým investorem, který získal značné jmění spekulacemi na finančních trzích.

Obama minulý týden mimo jiné sdělil, že bude chtít od bank, aby postupně vrátily pomoc, kterou získaly od daňových poplatníků. Celkem by tak velké finanční domy měly zaplatit až 117 miliard dolarů (zhruba 2,2 bilionu Kč), ani tak ale zřejmě neuhradí veškeré náklady, které vláda s jejich záchranou měla. Jiné Obamovy návrhy, především ty, které se týkají komplexní reformy fungování finančních trhů a dohledu nad nimi, ale Soros podporuje. Líbí se mu také Obamův návrh zakázat bankám obchody na vlastní účet a investice do hedgeových fondů či fondů soukromého kapitálu.

Soros se dotknul i masivní finanční a obchodní nerovnováhy, hlavně mezi Spojenými státy a Čínou. To je podle něj nutné řešit, aby se zabránilo vzniku dalších bublin. Čína by tak podle Sorose například měla nechat svou měnu jüan zpevnit vůči dolaru. Důvodů k revalvaci čínské měny podle Sorose neustále přibývá.

(Zdroj: CNBC, čtk)


Váš názor
  • Default
    29.01.2010 8:16

    To nemá čeština jiný výraz? Věta: "Řecko se vyhne defaultu" je nesrozumitelná a vypadá hrozně. Vím, že to je převzaté z ČTK, ale přesto, je to hrůza :-(
    oh171
Aktuální komentáře
23.01.2026
15:59UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu XS2764457078 a XS2585977882
15:05Intel doplácí na nízké výrobní výnosy i slabý výhled. Valuačně ale zůstává „aktivem národní bezpečnosti“  
14:40Kapital prchá z USA. Rozvíjející se trhy lámou rekordy  
13:13Perly týdne: Jakoby medvědí trh a zlatá alternativa k dolaru
11:22Strnadovo jmění se ze dne na den více než zdvojnásobilo. Je třetím nejbohatším na světě v kategorii do 40 let
11:18Nevýrazné obchodování před dalším rizikovým víkendem  
10:28Akcie Intelu padají po výsledcích a slabém výhledu až o 14 procent
9:53ŽIVĚ: Makrokompas s Petrem Sklenářem z ČNB
9:28Akcie CSG otevřely při svém debutu v plusu o více než 30 procent
8:50CSG debutuje v Amsterdamu i Praze, trhy uklidňuje obrat u Grónska a Intel zklamal  
8:42Rozbřesk: Vláda od dubna zvýší platy ve veřejném sektoru, porostou rychleji než v soukromém sektoru
6:07Damodaran: Můj přístup k investicím a Buffettova past
22.01.2026
22:00Trhy se oklepávají z Trumpových pohrůžek  
17:40S akciemi CSG lze obchodovat i přes Patrii. Na co si dát při zadávání pokynu pozor
17:12Ono to zase takové eso není…
16:26Růst americké ekonomiky ve třetím čtvrtletí zrychlil na 4,4 procenta
15:20Deutsche Bank: AI čeká těžký rok, prim budou hrát tři témata
13:49Invesco: Rekordní koncentrace, rekordní riziko. Nastal čas pro nevážené S&P 500?
12:46Zadlužení EU se ve třetím čtvrtletí zvýšilo, v Česku ale kleslo
12:39Český kapitál loni na světovém trhu posílil, transakcí přibyla čtvrtina

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data