Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zisk Gazpromu ve 3Q vysoko nad odhady, výhled do budoucna čeří konkurence USA

Zisk Gazpromu ve 3Q vysoko nad odhady, výhled do budoucna čeří konkurence USA

1.2.2010 12:03

Ruský producent a monopolního vývozce zemního plynu Gazprom dosáhl za třetí čtvrtletí loňského roku nečekaného růstu čistého zisku - o třetinu meziročně – na 174.6 miliardy rublů (asi 5,75 mld. USD). Pozitivně se na výsledku podepsalo oslabení ruské měny vůči americkému dolaru spolu s nárůstem domácích cen plynu.

Výsledek hospodaření ruského komoditního giganta za 3Q překonal konsensus 156 miliard rublů utvořený na základě odhadů 12 analytiků oslovených agenturou Bloomberg. Tržby společnosti Gazprom, disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má na vývoz této suroviny z Ruska monopol, za tři měsíce do konce září 2009 klesly o 8,1 procent na 770,8 miliardy rublů.

Nemalou pozitivní roli sehrálo u výsledků Gazpromu oslabení ruského rublu vůči americké měně ve třetím čtvrtletí o 22 % na průměrných 31,3 RUB/USD). Vzhledem k tomu, že Gazprom oceňuje své exporty v dolarech je dopad směnného kurzu nemalý. Klíčovým zákazníkem pro Gazprom navíc zůstává Evropa, kde dodávky společnosti pokrývají zhruba čtvrtinu celkové spotřeby a pro Gazprom generují asi 40 procent celkových tržeb.

Za prvních devět měsíců do září 2009 se čistý zisk Gazpromu snížil na 479,3 miliardy rublů proti výsledku 751,7 miliardy rublů ve stejném období roku 2008. Na počátku loňského roku zasáhl hospodaření Gazpromu třítýdenní výpadek exportu kvůli sporu s Ukrajinou. Během prvního pololetí pak poptávku po plynu v Evropě srážela ekonomická recese a ceny byly nižší kvůli cenovému propadu ropy ve druhé polovině roku 2008.

Ani výhled hospodaření ruského producenta zemního plynu není nikterak chmurný. „Situace na trhu se zřejmě zlepšovala i v posledních třech měsících loňského roku. Statistiky z posledního kvartálu ukazují na znatelné zotavení jak domácích tak evropských tržeb,“ konstatoval ve zprávě pro klienty analytik Renaissance Capital Alexander Burgansky.

Ruský hospodářský list Kommersant minulý týden informoval, že se plynárenský gigant Gazprom obává ztráty trhů kvůli nečekanému růstu těžby plynu ve Spojených státech, které loni vystřídaly Rusko na pozici největšího těžaře plynu na světě. Americký trh, který dříve musel plyn dovážet, se stal soběstačným hlavně zásluhou těžby plynu z nekonvenčních nalezišť. Následné přesměrování přebytků zkapalněného plynu podkopává pozice ruského plynu v Evropě a v ohrožení je i osud naleziště Štokman, jehož produkce měla být určena hlavně pro USA a Kanadu. Již dříve Medveděv odhadoval, že exportní příjmy Gazpromu se sníží z 64 miliard dolarů v roce 2008 na 40-42 miliard dolarů za loňský rok.

"Situaci zhoršuje takzvaná revoluce v těžbě plynu z nekonvenčních nalezišť v USA. Zatímco před pár lety žádná z renomovaných organizací nepředvídala rychlý růst těžby v USA, dnes prakticky všechny společnosti hovoří o perspektivní těžbě plynu z břidlicových hornin, která může zásadně změnit celý světový trh," praví se podle listu ve zprávě o příčinách poklesu exportu ruského plynu, s níž má na jednání správní rady Gazpromu minulý týden vystoupil jeho viceprezident Alexandr Medveděv.

(Zdroj: OAO Gazprom, AP, Bloomberg, čtk, Kommersant)


Váš názor
 •  
  1.2.2010 12:13

  Bude zajimavé sledovat, jak se s těžbou plynu v USA v Rusku popasují. Jistým problémem to jistě bude ale životním patrně ne. Severní Amerika má značnou spotřebu a navíc ta východní roste velkým tempem. A druhá věc, mám pocit, je tzv nekonvenční zdroje vyžadují vyšší náklady, než konvenční a tam Rusko dominuje.
  ignác
  •  
   1.2.2010 12:21

   koukam, ze komentare patrie jsou jiz zdarma pod kazdym clankem :)
   Azb
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data