Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Těžební gigant BHP Billiton hlásí zdvojnásobení pololetního zisku na 6,1 mld. USD

Těžební gigant BHP Billiton hlásí zdvojnásobení pololetního zisku na 6,1 mld. USD

10.02.2010 15:25

Největší těžař na světě BHP Billiton (1884 GBp, -0,08%) Ltd. vykázal za své první fiskální pololetí (končící 31. prosince 2009) nárůst čistého zisku o 134 procent na 6,1 miliardy USD (1,098 USD/akcie). Medián odhadů analytiků oslovených agenturou Bloomberg počítal s výrazně nižším ziskem na úrovni 5,5 miliardy dolarů. Výsledky hospodaření podpořil prodej rekordního objemu hlavních komodit, díky oživení průmyslové výroby ve Spojených státech, a dále odprodej ztrátového dolu na nikl.

Zisk v posledních šesti měsících roku 2009 podpořil prodej dolu na nikl Ravensthorpe v západní Austrálii za 340 milionů USD společnosti First Quantum Minerals Ltd. BHP uzavřela ztrátový důl již na počátku loňského roku. Bez těchto mimořádných položek se zisk za první pololetí fiskálního roku snížil o sedm procent na 5,7 miliardy USD.

Tržby společnosti BHP Billiton klesly za pololetí o 18 procent meziročně na 24,6 miliardy dolarů. Společnost uvedla, že ceny komodit v pololetí klesly, tento propad však z části vyrovnal nárůst objemu prodeje. Za posledních šest měsíců se zlepšily i ekonomické podmínky ve Spojených státech a Evropě, což zvýšilo průmyslovou výrobu a poptávku po komoditách. Čínská průmyslová produkce se navíc vrátila k dvoucifernému procentnímu růstu.

Pokud jde o výhled do budoucna, zůstává společnost BHP Billiton obezřetná, pokud jde o predikci rychlosti a síly oživení globální ekonomiky. Trh s komoditami podle ní i nadále zůstane závislý hlavně na poptávce z Číny a Indie. Největší těžební společnost na světě v lednu schválila investici 1,93 mld. USD do rozšíření těžby železné rudy.

Podle odhadu trhu sestaveného agenturou Bloomberg by roční smluvní ceny od 1. ledna 2010 měly u hlavního prodejního artiklu společnosti BHP Billiton - železné rudy - znamenat 31% nárůst, tedy nejvyšší od počátku sledování. Z toho by kromě BHP mohli profitovat také konkurenční podniky Rio Tinto (3193 GBp, 0,41%) Group a Vale SA, které dohromady tvoří trojlístek největších dodavatelů železné rudy.

(Zdroj: Bloomberg, AP, ČTK)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.04.2026
14:00Spotify zklamala výhledem zisku, akcie míří dolů až o 12 procent
13:42General Motors zvýšil zisk a zlepšil výhled, pomáhá silná poptávka v USA
13:40TOMA, a.s.: Konsolidovaná výroční finanční zpráva společnosti TOMA, a.s. za rok 2025
13:30TESLA KARLÍN, a.s.: Výroční finanční zpráva za rok 2025
13:00Preview KB: Očekáváme pokles čistého zisku o 5,7 procenta  
12:16Bloomberg: Změny klimatu a extrémní počasí zdražují potraviny i pojištění
11:58Evropské akcie stoupají i přes zdražující ropu a lehce nervózní techy  
11:26KKCG Financing a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
11:24Komentář analytika: Výsledky i dividenda Philip Morris ČR zaostaly za očekáváními, oporou pro akcie může být výroba ZYN v Kutné Hoře  
11:15BP více než zdvojnásobila čtvrtletní zisk
11:03KKCG Real Estate Financing a.s. : Zveřejnění výroční zprávy za rok 2025
11:02NET4GAS, s.r.o.: Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2025
9:15Rozbřesk: Jay Powell může teoreticky zůstat ve vedení Fedu až do ledna 2028
8:50ČEZ, a.s.: Výroční finanční zpráva za rok 2025
8:48Evropa mírně pozitivní, výsledky zveřejnily BP a Philip Morris ČR  
8:26Philip Morris ČR hlásí mírný nárůst tržeb, čistý zisk ale klesl o 9 procent
6:10Trhy se zase zaměřují na fundament, u AI tématu probíhá strukturální posun od GPU k CPU
27.04.2026
17:43Zisková bonanza
16:59UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Výroční finanční zpráva za rok 2025
16:12PODCAST Týdenní výhled: Rozhodnutí o sazbách a výsledky big techu určí náladu na trzích  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Základní O/N úroková sazba
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board