Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Janukovyč: Ukrajina potřebuje zahraniční pomoc

Janukovyč: Ukrajina potřebuje zahraniční pomoc

10.02.2010 18:10
Autor: mediafax

KYJEV (MEDIAFAX) - Ukrajina potřebuje zahraniční ekonomickou pomoc, řekl nově zvolený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč. Informovala o tom agentura Reuters.

"Potřebujeme pomoc od Západu i od Východu, abychom stabilizovali ekonomickou situaci a restrukturovali naše finanční závazky," řekl nově zvolený ukrajinský prezident. Ukrajinská ekonomika byla tvrdě zasažena ekonomickou krizí a její výkon byl loni jeden z nejslabších v rámci celé Evropy - hrubý domácí produkt se propadl o 15 procent.

Janukovyč tak nařídil vládě, aby "šla za našimi věřiteli, našimi sousedy, za ekonomicky vyspělými zeměmi s cílem dosáhnout dohod, které by pomohly přímo vyřešit ekonomickou krizi".

Analytici po prezidentových slovech spekulovali, jaké dluhy plánuje Janukovyč restrukturalizovat - jednoznačný výklad se nicméně nalézt nepodařilo. Státní energetická společnost Naftogaz nedávno restrukturalizovala svůj dluh v eurobondech, státní železniční společnost by měla splatit svůj dluh v objemu 550 milionů v létě letošního roku.

"Hlavní problém Ukrajiny je nyní zadlužení bankovního a korporátního sektoru, tudíž bych interpretoval jeho slova v tomto kontextu," komentoval prohlášení Alexandr Morozov, hlavní ekonom bankovní skupiny HSBC (658,2 GBp, 1,21%) pro oblast CIS a Ruska.

Ukrajina sice loni získala půjčku od Mezinárodního měnového fondu v objemu 16,4 miliardy dolarů, nicméně kvůli neplnění závazků vyplývajících z dohody zastavil MMF vyplácení této půjčky.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.03.2026
17:55Od poloviny roku zase oslabování dolaru?
16:11Trh pod klíčovými průměry. Technická analýza S&P 500 zatím příliš optimismu nenabízí  
14:43Paměťový sektor koriguje raketový růst. TurboQuant od Googlu potřebuje až šestkrát méně paměti k provozu AI
13:13Forexové poučení z krizového vývoje v Íránu  
12:38OECD snížila odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny, zlepšila výhled pro USA
12:31Investice do AI vyvažují ekonomické dopady války, ale představují i riziko
11:26Po růstu se dnes trhy opět zhouply níž, Írán tlumí nadšení  
10:26Írán chce zpoplatnit cestu Hormuzským průlivem
10:23ČEZ, a.s.: Novým členem představenstva zvolen Ondřej Landa
9:54ČNB podle Michla nesmí podcenit dopady války v Íránu, má být připravena zvýšit sazby
9:53Nová cílová cena ČEZ: Restrukturalizace jako katalyzátor výnosu pro akcionáře?  
9:18KARO Leather loni zvýšila tržby o 23 procent, letos začne se zpětným odkupem akcií
8:56Rozbřesk: ECB je připravena zvýšit úrokové sazby
8:50Silná čísla CSG kontrastují s globální nejistotou. Futures jsou opět v červeném  
8:43J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Čtvrtletní zpráva investorům Q4 2025
8:36CSG si zapsala silný závěr roku i rekordní množství nevyřízených objednávek
6:05Ústup dolaru, repatriace zlata z USA a stablecoiny v mezinárodním rezervním systému
25.03.2026
21:18Wall Street rostla: Úleva na ropě a geopolitice hnala akcie vzhůru  
17:14Monetární středověk, fiskální doba kamenná?
15:30Nový technologický hit: simulace lidského chování?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Porsche Automobil Holding SE (12/25 Q4, Bef-mkt)
13:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.