Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MMF do Atén: Sami řekněte, jak by naše případná pomoc měla vypadat

MMF do Atén: Sami řekněte, jak by naše případná pomoc měla vypadat

12.02.2010 11:53
Autor: ČTK

Bombaj (ČTK) - Mezinárodní měnový fond (MMF) se dnes připojil k Evropské unii a nabídnul Řecku pomoc při snižování zadlužení. Atény si prý mají samy říci, jakou pomoc potřebují a jak by měla vypadat. Nabídka měnového fondu tedy není o nic konkrétnější než čtvrteční příslib zástupců Evropské unie, že Řecku pomohou.

"Máme vůli i prostředky na to, abychom Řecko podpořili takovým způsobem, jaký budou řecké úřady považovat za vhodný," řekl dnes novinářům v Bombaji první náměstek hlavního ředitele MMF John Lipsky. V Indii se účastní mezinárodní konference o centrálním bankovnictví.

Zdroj z EU agentuře Reuters řekl, že unie chce využít zkušeností, jimiž disponuje právě MMF, peníze měnového fondu ale prý unie použít nechce. Britský list Guardian vidí příčiny nejasné pomoci Řecku v postoji Německa. Kancléřka Angela Merkelová podle zdrojů listu znemožnila snahu o sestavení konkrétního plánu finanční pomoci Řecku.

"Německo v otázce finanční pomoci (Řecku) zcela jednoznačně šlape na brzdu. V právních záležitostech i v principu," cituje Guardian jednoho z vysokých činitelů EU.

Ve čtvrtek se v Bruselu konal mimořádný summit Evropské unie, jehož hlavním tématem byl postoj unie k silně zadluženému Řecku. Lídři EU sice uvedli, že Aténám posílají jasnou zprávu solidarity, žádný konkrétní návrh pomoci ale Řecku nenabídli. To se také záhy odrazilo na finančních trzích, kde rychle vyprchala euforie a euro se vrátilo k poklesu.

Na konferenci v Bombaji je rovněž náměstek hlavního ekonoma Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Jorgen Elmeskov. Ten mimo jiné řekl, že problémy Řecka podle jeho názoru nejsou takové, že by znamenaly hrozbu šíření nákazy i na další země.

"Obavy, které teď lidé mají, jsou do určité míry přehnané, protože každá země je jiná. Pokud bude vidět, že zavádějí smysluplné reformy, měl by ten problém zase zmizet," řekl novinářům v Bombaji. Ta je považována za hlavní finanční centrum Indie.

Evropští lídři se snaží zabránit tomu, aby se problémy Řecka přenesly na další vysoce zadlužené země eurozóny. To je především Portugalsko a Španělsko. Tím by se celý hospodářský blok, tedy všech 16 zemí eurozóny, s vysokou pravděpodobností dostal do ještě závažnějších potíží, než s jakými se potýká teď. Dopady hospodářských problémů v eurozóně by zřejmě otřásly celou globální ekonomikou.

Merkelová a prezident EU Herman Van Rompuy po čtvrteční schůzce uvedli, že není možné další podrobnosti k podpoře Řecka sdělit. Atény prý o žádnou konkrétní pomoc nepožádaly. Řecko patří k nejzadluženějším státům eurozóny a kvůli jeho finančním problémům už mu věřitelé začali zvyšovat úroky z poskytnutých úvěrů.Ve čtvrtek se v Bruselu konal mimořádný summit Evropské unie, jehož hlavním tématem byl postoj unie k silně zadluženému Řecku. Lídři EU sice uvedli, že Aténám posílají jasnou zprávu solidarity, žádný konkrétní návrh pomoci ale Řecku nenabídli. To se také záhy odrazilo na finančních trzích, kde rychle vyprchala euforie a euro se vrátilo k poklesu.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.01.2026
12:25Tržní hodnota ASML překročila 500 miliard dolarů díky optimistickému výhledu TSMC
11:22Technologie otáčejí vzhůru, zatímco drahé kovy přerušily jízdu  
11:03Novo Nordisk: Od ztráty důvěry k agresivní expanzi
9:47Růst maloobchodních tržeb v listopadu zrychlil na 4,6 procenta
9:25TSMC loni poprvé v historii vygenerovala přes 100 miliard dolarů na tržbách. Letos počítá s navýšením investic
8:52Rozbřesk: Úvěry domácnostem zrychlují, vklady naopak zpomalují… proč?
8:42Trump řekl, že Powella neodvolá a povolil vývoz AI čipů do Číny, evropské futures v zeleném  
6:05Morgan Stanley: Trhy ve vztahu k dluhům nejsou tak v pohodě, jak by se mohlo zdát
14.01.2026
22:00Na Wall Street se vybíraly zisky; dolů táhly technologie a banky  
17:09Zisky v letošním roce a posun od holubů na střeše k vrabcům v hrsti
15:52Traders Talk: Kontrariánské sázky se vracejí. Investiční inspirace na rok 2026
15:22Trumpova cla vs. realita: Loňské příjmy rekordní, ale na vojenský rozpočet nestačí
14:45Tržby zaostaly, investiční bankovnictví ale citelně roste. Citigroup měla loni rekordní příjmy z fúzí a akvizic
13:15Bank of America překonala odhady, pomohl silný trading a růst příjmů z úvěrů
11:58Start výsledkové sezóny nepřesvědčil, takže se čeká na další čísla. Hlavní trhy obchodují smíšeně  
11:38Když virtuální realita narazí na realitu. Meta škrtá v Reality Labs a přesouvá zdroje
10:59Cena stříbra poprvé překročila 90 dolarů za unci
9:42CSG oficiálně oznámila plán vstoupit na burzu v Amsterdamu. Může jít o největší IPO v obranném průmyslu
9:31Autopilot „na paušál“. Tesla mění cenovou politiku pro systém samořízení, nyní bude skrze měsíční předplatné
9:26Přebytek zahraničního obchodu Číny byl loni navzdory americkým clům rekordní

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.