Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Britská inflace v lednu vystřelila po vypršení nižší DPH vysoko nad inflační cíl, BoE čeká vysvětlit kroky k její korekci

Britská inflace v lednu vystřelila po vypršení nižší DPH vysoko nad inflační cíl, BoE čeká vysvětlit kroky k její korekci

16.02.2010 11:53
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Britská inflace v lednu vystřelila nejrychlejším tempem za posledních 14 měsíců a britskou centrální banku Bank of England přiměje k vysvětlení kroků k jejímu návratu po výrazném odchýlení od inflačního cíle. Guvernér Mervin King bude muset britskému ministru financí Alistaru Darlingovi adresovat „public letter of exlanation“ s opatřeními, které chce BoE učinit pro utažení opratí inflaci, která v lednu dosáhla meziročního růstu 3,5 procenta. Důvodem vyšší inflace je však právě vládní opatření na poli daňových změn, konkrétně vypršení 2,5% úlevy v oblasti daně z přidané hodnoty a pro trh tento výsledek nebyl překvapením, když právě tuto úroveň na průměru analytici a ekonomové očekávali. Meziměsíční tempo růstu dosáhlo 0,2 procenta.

Britská inflace dosáhla 1,75násobku inflačního cíle především kvůli odrazu daní ve zvýšení cen alkoholu, tabáku, restauračních a hoteliérských služeb. Dopravní náklady se v meziročně zvýšily o 11 procent, dosud rekordním tempem. Jádrová inflace, který vylučuje právě ceny energií, jídla, alkoholu a tabáku, zrychlila na 3,1 procenta a skončila tak desetinu procenta pod konsensem trhu.

Guverném britské centrální banky minulý týden uvedl, že BoE není schopna kontrolovat krátkodobé cenové pohyby kvůli slabosti britské libry, vyšším cenám komodit a právě vypršení daňového zvýhodnění. “Pokud inflace nebude korigovat zpět pod inflační cíl tak rapidně, jak projektuje BoE, budeme hovořit o ztrátě kredibility,” upozorňuje Ros Walker, ekonom londýnské Royal Bank of Scotland s tím, že klíčová je právě rychlost návratu k plnění inflačního cíle, než toto jednorázové vychýlení. BoE předpovídá, že inflace bude předtrvávat na vyšší úrovni ještě několik příštích měsíců a zpomalí ve druhé polovině roku, kdy přestanou působit krátkodobí inflační tlaky.

Daň z přidané hodnoty v Británii od ledna kvůli vypršení daňového zvýhodnění stoupla na 17,5 procenta z předchozích 15 procent. “Inflace spotřebitelských cen by mohla v únoru pokračovat v růstu, protože další maloobchodníci budou přesunovat zvýšení DPH na zákazníky,” uvedl analytik Howard Archer ze společnosti IHS Global Insight.

Ceny domů ve Velké Británii se v lednu zvýšily podle dat DCLG meziročně o 2,2 procenta. Index maloobchodní cen, který odráží růst cen “životních nákladů”, v lednu vykázal 3,7% růst, na který zrychlil z 2,4 procenta v předchozím měsíci. Po zohlednění nákladů na úrokové platby hypoték růst dosáhl 4,6 procenta, nejvíce od října 2008, uvedl statistický úřad.

(Zdroj: Bloomberg, AP, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.01.2026
22:02Americké akciové indexy jsou blízko historickým maximům  
18:15Jádro čínského plánu na posun k nové rovnováze
16:58Týdenní výhled: Spekulace o intervenci BoJ, zasedání Fedu a začíná reportovat velký tech  
16:54Vláda schválila návrh letošního rozpočtu se schodkem 310 miliard korun
15:29Nvidia navyšuje investici do CoreWeave, která do datacenter nasadí její CPU Vera
12:31Rally drahých kovů pokračuje a dolar je pod tlakem. Nervozita přichází z Japonska  
12:20Další meta pokořena. Zlato už stojí přes 5 000 dolarů  
10:54Tlak na dolar zesiluje, možnost podpory jenu vyvolává obavy z řízeného oslabení  
10:48Výsledky Ryanair: Více cestujících, dražší letenky, robustní zisk
10:42Podnikatelská nálada v Německu zůstala v lednu stejná jako v prosinci, uvedl Ifo
10:08Spotřebitelé vstoupili do nového roku v dobré náladě, průmysl stále vyčkává
9:54Cena zlata poprvé překročila hranici 5000 dolarů, na rekordu je i stříbro
9:36Akcie CSG pokračují v růstu. Ráno přidávaly osm procent
8:49Rozbřesk: Lednová inflace v Česku a levné máslo versus drahá dovolená?
8:42Česká vláda bude schvalovat rozpočet, zlato na dalším rekordu a EU blízko obchodní dohodě s Indií  
6:09Na rostoucím trhu je lehké vypadat jako génius, ale když se směr otočí…
25.01.2026
10:08Víkendář: Tesla stojí na víře ve fyzickou AI, Apple by měl zahýbat se Siri
24.01.2026
10:01Víkendář: Trh míří k bublině, zatím jsou patrné jen její omezené známky
23.01.2026
19:09Stříbro poprvé nad 100 dolary, zlato u 5000 dolarů za unci
19:02První den CSG na burze: Enormní poptávka v Praze, Strnad nejbohatším zbrojařem světa

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m