Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    České spořitelně loni klesl čistý zisk o čtvrtinu, po očištění o prodej pojišťovny byl ale vyšší

    České spořitelně loni klesl čistý zisk o čtvrtinu, po očištění o prodej pojišťovny byl ale vyšší

    26.02.2010 9:14
    Autor: Josef Němeček, Patria Finance

    České spořitelně loni klesl konsolidovaný čistý zisk na 12,02 miliardy korun z 15,81 miliardy korun v roce 2008. Pokles byl podle vyjádření banky ovlivněn prodejem Pojišťovny ČS a ukončením pojišťovací činnosti ve výši 4,46 miliardy v roce 2008. Provozní zisk spořitelna loni zvýšila o 14,9 procenta na 26,6 miliardy . Očištěný čistý zisk o prodej pojišťovny dosáhl 12,02 miliardy korun po 11,35 miliardách korun dosažených v roce 2008.

    Čistý zisk České spořitelny za loňský rok byl ovlivněn pokračujícím růstem zisku z provozních činností podpořeným důsledným řízením nákladů, na druhé straně se na něm negativně podepsal nárůst tvorby opravných položek ke špatným úvěrům. Náklady na rizika se loni zvýšily o 143,3 procenta na 8,62 miliardy korun. Čistý úrokový výnos, největší zdroj příjmů banky, se meziročně zvýšil o 2,6 procenta na 31 miliard korun a byl tažen nárůstem úvěrových obchodů občanům. Naopak se snížily úrokové výnosy z mezibankovních obchodů a repo operací díky nižším průměrným tržním úrokovým sazbám.

    Čisté příjmy z poplatků a provizí loni stouply o 3,5 procenta na 11,4 miliardy korun. Rostly zejména příjmy z platebních transakcí a prodeje životního pojištění díky jejich rostoucím objemům. Celkové úvěrové portfolio České spořitelny loni vzrostlo o 1,7 procenta na 469,2 miliardy korun. Zvýšil se především objem spotřebitelských úvěrů občanům, a to o 9,5 procenta na 84 miliard korun. Hypotéky fyzickým osobám vzrostly o 1,4 procenta na 117,8 miliardy korun. Mírný růst zaznamenaly také úvěry ze stavebního spoření Stavební spořitelny České spořitelny, které narostly o 6,3 procenta na 45,5 miliardy korun. Úvěry korporátním klientům loni klesly o 1,6 procenta na 162,4 miliardy korun, což bylo podle spořitelny ovlivněno pokračujícím hospodářským poklesem a nižší poptávkou.

    Klientské vklady meziročně stagnovaly na 647,5 miliardy korun. Vklady občanů zaznamenaly nárůst o dvě procenta na 502,2 miliardy korun, vklady podnikového sektoru se zvýšily o 7,8 procenta na 99 miliard korun. Ke čtvrtinovému poklesu naopak došlo u vkladů veřejného sektoru, které se snížily na 46,3 miliardy korun.

    Celková bilanční suma České spořitelny dosáhla výše 855,1 miliardy korun, což znamená v meziročním srovnání mírný pokles o 0,8 procenta. Vlastní kapitál banky poklesl o 2,5 procenta na 63,17 miliardy korun. Kapitálová přiměřenost se zvýšila na 12,3 procenta.

    Mateřská Erste Bank oznámila čistý zisk za poslední čtvrtletí roku 2009 na úrovni 183,3 miliony eur v porovnání se ztrátou 603,4 milionů eur ve stejném období před rokem, která byla způsobena zejména odpisy z operací v Srbsku, Rumunsku a na Ukrajině. Mírně zaostal za konsensem trhu na úrovni 184,5 milionu eur. Čisté úrokové výnosy (NII) ve čtvrtém čtvrtletí dosáhly 1,38 miliardy eur při očekávání 1,34 mld. eur. Rezervy banky vytvořené na špatné úvěry byly ve čtvrtletí rozsáhlejší proti konsensu 573,5 milionu eur, když dosáhly 607,4 milionu eur a zvýšily se tak o 29,5 procenta (výsledky Erste Bank čtěte ZDE).

    (Zdroj: Česká spořitelna, čtk, Bloomberg)


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    21.07.2026
    17:18Dobré ekonomické a investiční příběhy. Ale ve špatné době?
    15:46Zadlužení EU v prvním čtvrtletí vzrostlo na 82,9 procenta HDP, v Česku kleslo
    15:40Microsoft investuje miliardy dolarů do infrastruktury francouzského Mistralu
    15:32Tesla slibuje AI revoluci, ale letošní investice těžce zaostávají. Středeční výsledky budou testem trpělivosti
    14:25UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL, ISIN XS2764457078
    14:12General Motors zvýšila čtvrtletní zisk o 30 procent, zlepšila výhled
    14:02Novo Nordisk žaluje Eli Lilly. Dánům se nelíbí reklama amerického konkurenta na léky na obezitu
    12:01PODCAST ROZHOVORY: Od Skynetu k akciím. Kde podle Šimona Podhájského vznikne skutečná hodnota AI
    11:15Ropa dál nestoupá, čipy zdraží a akcie dnes rostou  
    10:39Londýnská burza plánuje příští rok spustit nepřetržité obchodování
    10:20Samsung posiluje sázku na robotiku. Do čela nové divize přivedl manažera z Boston Dynamics
    8:56Rozbřesk: MNB pokročí v mini-cyklu snižování úrokových sazeb
    8:55Trump udeřil na Kanadu, ropa čelí novým rizikům. Trhy zároveň vyhlížejí výsledky technologických gigantů  
    6:06Od ropy k umělé inteligenci. Fidelity vidí v Asii rizika i nové investiční příležitosti
    20.07.2026
    22:04Wall Street zahájila týden opatrným růstem. Technologické akcie opět přitahují pozornost investorů  
    17:55Je společnost Nike „opravitelná“?
    16:35PODCAST Týdenní výhled: Výdaje a cloud Alphabetu pod drobnohledem, důležitost výsledků ServiceNow  
    16:04Nový britský premiér Andy Burnham slíbil nový začátek. Chce vrátit stabilitu i důvěru voličů
    15:09Čínský Moonshot AI míří na burzu. Jeho model Kimi K3 znovu rozvířil debatu o budoucnosti AI  
    12:29Netflix jako nákupní příležitost?

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    DR Horton Inc (06/26 Q3, Bef-mkt)
    Halliburton Co (06/26 Q2, Bef-mkt)
    12:00Danaher Corp (06/26 Q2)
    12:30General Motors Co (06/26 Q2)
    22:00Interactive Brokers Group Inc (06/26 Q2)