Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
OP Prostějov nepůjde do konkurzu, reorganizace má zelenou

OP Prostějov nepůjde do konkurzu, reorganizace má zelenou

2.3.2010 15:33
Autor: mediafax

Největší tuzemský výrobce oděvů Oděvní podnik Prostějov se dnes vyhnul konkurzu. Věřitelé na schůzi u Krajského soudu v Brně podpořili návrh České spořitelny na reorganizaci společnosti.

Na schůzi se sešli věřitelé, kteří zastupovali celkem 1,38 miliardy korun dluhu firmy. Česká spořitelna jako největší věřitel navrhovala reorganizaci, na jejímž základě se firma nejspíš pokusí najít investora pro perspektivní část podniku a zbytek prodat.

Pro návrh na povolení reorganizace bylo 98,55 procenta zajištěných věřitelů a 64,47 procenta nezajištěných věřitelů, obojí počítáno podle výše pohledávek. "Soud konstatuje, že věřitelé na této schůzi přijali usnesení, kterým odsouhlasili jako způsob řešení úpadku dlužníka reorganizaci," konstatoval soudce Jan Kozák.

"Očekávali jsme to, Česká spořitelna to indikovala. Pro chod podniku se nic nemění, pro nás to znamená pouze přípravu reorganizačního plánu," sdělil bezprostředně po jednání generální ředitel Oděvního podniku Jiří Tuvora.

Firma má nyní 120 dní na vypracování reorganizačního plánu. Ten bude následně schvalovat věřitelský výbor.

Jednání se neplánovaně protáhlo, jeden z přítomných věřitelů totiž zpochybnil pozici největšího věřitele. Podle něj by majoritní věřitel Česká spořitelna neměla být členem věřitelského výboru, protože je ovládající osobou ve vztahu k dlužníkovi a mohl by zneužít svého postavení. Zástupce České spořitelny se ohradil s tím, že není v koncernu s dlužníkem a ve věřitelském výboru by spořitelna měla stejné postavení jako ostatní členové výboru. Soud dal však věřiteli za pravdu a nepřipustil členství České spořitelny ve výboru. "Česká spořitelna navrhla řešení úpadku reorganizací a nelze vyloučit, že tento způsob řešení úpadku bude při tomto jednání věřiteli prosazen," vysvětlil soudce Kozák.

Česká spořitelna v tom okamžiku vznesla námitku podjatosti soudce. "Česká spořitelna má být tímto zbavena možnosti zúčastnit se rozhodování na schůzi věřitelů, Česká spořitelna pochybuje o nepodjatosti soudce. Podle nás existuje zájem na této věci a je snaha dominantního věřitele poškodit," sdělil soudu advokát České spořitelny.

Podle soudu námitka nebyla důvodná, protože se týkala pouze procesního postupu. Postoupí ji ale vrchnímu soudu. "Bude však hlasováno o způsobu řešení úpadku a soud na tom nehodlá nic měnit. Další měsíc a půl nejistoty, než bude zvolen věřitelský výbor, by totiž mohl vést k ekonomické likvidaci dlužníka," sdělil k tomu soudce Kozák. Věřitelský výbor by měl být zvolen na další věřitelské schůzi, soud v úterý pouze zaprotokoloval návrhy účastníků, aby mohl zvolit prozatímní výbor.

"Na Oděvní podnik je vyvíjen velký tlak od odběratelů, dodavatelů i zaměstnanců, většina z nich čeká na rozhodnutí z dnešního dne," sdělil ještě během jednání generální ředitel Jiří Tuvora. "Potýkáme se s odchodem klíčových zaměstnanců ke konkurenci. Tržby z firemních prodejen každý týden propadávají, blížíme se další likvidní pasti. Za krizový management vidíme smysl v dalším pokračování Oděvního podniku ve velmi zeštíhlené podobě," dodal Tuvora.

Podle zprávy insolvenčního správce Jaroslava Svobody pokračuje provoz firmy v areálech v Prostějově a v Jeseníku. Zakázky má přitom potvrzené do konce dubna. Majetek firmy podle správce tvoří především výrobní areály, mimo těch v Prostějově a Jeseníku vlastní firma nevyužívané areály v Ostravě, Uherském Hradišti, Konici, Lošticích, Uherském Ostrohu, Brodku u Prostějova a Drahanech. Firma podle něj disponuje i skladovými prostory v Prostějově a Olomouci, vlastní i rekreační objekty ve Svatouchu na Chrudimsku, v Prostějově a v Mostkovicích. Provozuje celkem 72 podnikových prodejen.

Firma byla v insolvenčním řízení od 18. ledna, kdy návrh na úpadek podala sama. Krajský soud v Brně o úpadku rozhodl přesně po týdnu, insolvenčním správcem jmenoval brněnského advokáta Jaroslava Svobodu. Do 2. března se soudu přihlásilo celkem 230 věřitelů.

Závazky OP Prostějov přesáhly 1,6 miliardy korun, z toho 1,3 miliardy připadá na trojici bank (Česká spořitelna, Raiffeisenbank a Citibank). Společnost ještě před dvěma lety zaměstnávala kolem 3 800 lidí, nyní jich má 1892, z toho přes 300 jich je na mateřské dovolené. Plán vedení firmy na záchranu OP Prostějov počítal se dvěma variantami. Buď s postupným umořováním dluhů, nebo s rozprodejem společnosti. Firma sama eviduje pohledávky ve výši 305 milionů korun.

OP Prostějov v roce 2009 hospodařil podle neauditovaných výsledků se ztrátou 363 milionů korun proti ztrátě 1,085 miliardy korun o rok dříve. Loni utržil 1,13 miliardy korun, což bylo meziročně o 42 procent méně.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.6.2018
12:22Víkendář: Blíží se možný zlomový bod v uprchlické krizi
6:35ČEZ po nejdelší valné hromadě v historii vyplatí dividendu 33 korun na akcii. Obměna dozorčí rady
22.6.2018
22:03Trump přidusil dnešní rally další hrozbou cel
18:15Ropný cyklus se bude točit dál, trend je v rukou nových technologií
17:29Více ropy a nová cla. Závěr týdne není nudný, euro klesá  
17:26Pegas s Kofolou PX do zeleného nevytáhly, výhružka Trumpa posílá automobilky níže  
17:20Co říká Pax Romana o dnešním světě
17:20Technická analýza: Eurodolar otestoval významný support, eurokoruna rezistenci
17:05Nová Trumpova hrozba: Zavedeme 20 % clo na všechna auta z EU
16:53ÚOHS schválil vstup čínské Citic Group do CEFC Group Europe
15:34TOMA, a.s. - zpráva z Valné hromady červen 2018
14:54Dohoda OPEC: Produkce ropy stoupne jen mírně. Cena roste svižně už teď
14:40Technická analýza: Bod zlomu: V hlavní roli OPEC+
14:15Obuvnická firma Prabos rozšiřuje svou výrobu na Ukrajinu
13:32Perly týdne: Čínský útok na americké akcie, záhada německé kriminality a z ČR Itálie
13:30Do vlády míří Malá a Nováková, obranu převezme Metnar
12:09Fed: Přední americké banky by dokázaly přestát silnou recesi
11:46Přistoupí OPEC+ k navýšení těžby?  
11:00HubVentures, mířící na burzu, po čerstvé coworkingové akvizici ovládá přes 40 procent trhu
10:56Dopoledne se daří euru i koruně. OPEC jedná o produkci, cla zůstávají hrozbou  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data