Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vývoz z Číny v únoru vyskočil o 45,7 procenta

Vývoz z Číny v únoru vyskočil o 45,7 procenta

10.03.2010 9:06
Autor: ČTK

Peking (ČTK) - Vývoz z Číny v únoru vyskočil meziročně o 45,7 procenta, a tempo růstu tak výrazně zrychlilo z lednových 21 procent. V únoru však stoupl i dovoz, a to o 44,7 procenta po lednovém rekordním zvýšení o 85,5 procenta. Přebytek zahraničního obchodu země činil 7,6 miliardy USD (asi 143,1 miliardy Kč). Zpráva je další známkou toho, že globální ekonomika i Čína oživují.

Výsledky mírně zaostaly za odhady analytiků, kteří očekávali přebytek až osm miliard USD. Vývoz měl podle jejich odhadů stoupnout o 38,7 procenta a dovoz o 39,7 procenta. V lednu činil přebytek zahraničního obchodu 14,2 miliardy USD.

Loni v únoru byl zahraniční obchod velmi slabý kvůli globální ekonomické recesi, která výrazně omezila poptávku ze zahraničí. Vysoký růst zaznamenala země i navzdory oslavám lunárního nového roku, kdy mnoho podniků zůstalo zavřených.

Podle některých analytiků by díky oživení vývozu mohla vláda umožnit domácí měně jüan další růst. Kurz domácí měny vůči dolaru dlouhodobě kritizují Spojené státy i další obchodní partneři Číny, protože podle nich je jüan podhodnocený, což poskytuje čínským vývozcům nepoctivou výhodu. Peking drží kurz vůči dolaru beze změny již 18 měsíců.

Tempo růstu čínské ekonomiky v posledním loňském čtvrtletí zrychlilo na 10,9 procenta za podpory stimulačních úvěrů vlády a bankovních úvěrů. Vysoký růst zvýšil i poptávku po dovozu železné rudy a dalších surovin využívaných při stavebních projektech podporovaných vládou.

Za leden a únor celkový přebytek zahraničního obchodu činil 21,8 miliardy USD. Aktivní saldo obchodu se Spojenými státy kleslo o 27 procent na 20,9 miliardy USD. Přebytek se zeměmi Evropské unie, které jsou největším obchodním partnerem, stoupl o 34 procent na 22,3 miliardy USD.

Přebytek obchodu s největšími obchodními partnery je vyšší než celkový, protože země má naopak deficit se zeměmi, odkud dováží suroviny. Patří mezi ně Austrálie, Brazílie či Tchaj-wan, napsaly agentury AP a Reuters.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
31.12.2025
9:17Rozbřesk: Co čekat od centrálních bank v roce 2026?
8:49WBD znovu odmítne Paramount, Fed zveřejnil záznam z prosincového jednání, v Evropě se obchoduje jen půl dne  
6:11Moody’s Analytics: Křehký růst kolem 2 % moc pracovních míst nevytvoří
30.12.2025
22:01Zápis z jednání Fedu podporuje sázky na snížení sazeb, trhy zůstaly klidné  
17:50S čím vstupují trhy do nového roku?
17:10Vývoz ruského plynu do Evropy letos prudce klesl, slabší je i vývoz LNG
15:47Humanoidní roboti se blíží. Počátečním králem na trhu ale nebude Muskova Tesla, nýbrž Čína
15:46Globální vývoz LNG letos vzrostl o čtyři procenta, nejvíce za tři roky
14:34Investiční výhled 2026: Čína přispívá k růstu i rizikům  
13:08Jan Bureš: Český růst zpomalí, spotřeba posílí a trh práce zůstane napjatý
12:59Japonský index Nikkei poprvé končí rok nad 50 000 body, letos přidal 26 procent
11:29Meta koupí čínský start-up Manus, posílí v oblasti pokročilé AI
11:20Cenová válka mezi čínskými výrobci elektromobilů bude pokračovat i příští rok
9:42Rozbřesk: Málo pravděpodobné scénáře roku 2026, aneb s čím trhy nepočítají
8:47SoftBank a Meta oznámily nové akvizice, stříbro se vrací k růstu, evropské futures v červeném  
8:06Trump opět pohrozil podáním žaloby na šéfa Fedu Powella
6:18Rally má reálné základy. Tom Lee vidí prostor pro další růst sentimentu
29.12.2025
22:01Akciové indexy v USA letos nedoručují „Santa Rally“  
17:49Rozdávací sliby a přínosy tržní disciplíny
16:17Kotlikoff: USA jsou na tom s vládními financemi hůře než Itálie

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data