Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německo zvažuje prodloužit životnost jaderných reaktorů na 60 let

Německo zvažuje prodloužit životnost jaderných reaktorů na 60 let

26.03.2010 16:44
Autor: ČTK

Frankfurt nad Mohanem (ČTK) - Německá vláda uvažuje o prodloužení životnosti jaderných elektráren až na 60 let. To je téměř dvojnásobek doby, jakou povolila předešlá vláda, která pod tlakem strany Zelených nastolila tvrdě protijaderný kurz. "Je to jedna z možných alternativ," řekl dnes novinářům spolkový ministr hospodářství Rainer Brüderle.

Vláda pravého středu od svého nástupu loni na podzim zkoumá, jak eliminovat hrozbu odstavení všech jaderných elektráren nejpozději do roku 2021. Předchozí vláda sociálních demokratů a Zelených stanovila maximální životnost těchto provozů pouze na 32 let a zakázala i výstavbu jakýchkoli jiných. V průběhu nadcházejícího desetiletí by tak musely být zrušeny všechny jaderné elektrárny, jejichž podíl na produkci elektřiny v zemi dosahuje 23 procent.

Podle ministra se diskutuje o prodloužení životnosti o čtyři roky, 12, 20 a 28 let. Podle zástupců jaderné energetiky je životnost řady reaktorů ve světě právě 60 let. Stále ještě silné protijaderné hnutí v Německu vedené stranou Zelených se však ostře staví proti jakémukoli prodloužení životnosti reaktorů.

Vláda chce do podzimu vypracovat národní energetickou strategii. V ní nastíní, jak by měl v budoucnu vypadat mix energetických zdrojů.

Tento měsíc Německo po desetiletém přerušení obnovilo plán vybudování trvalého hlubinného úložiště jaderného odpadu v bývalém solném dole v severoněmeckém Gorlebenu, místě častých protestů ekologických aktivistů. Předešlá vláda jakýkoli průzkum možných úložišť zastavila.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.02.2026
10:31Bayer žádá soud o schválení urovnání Roundupu, navýšil rozpočet na právní výdaje
10:30Akcie ožívají a opatrně se začínají zvedat i technologie  
10:10Guvernérka ECB si údajně zkrátí mandát, chce Macronovi umožnit ovlivnit volbu nástupce
10:08AI může nahradit více než polovinu podnikového softwaru, tvrdí šéf Mistral AI
8:49Rozbřesk: EU chystá „28. režim“: jeden evropský trh bez bariér?
8:47Anthropic uvádí nový AI model, Apple zrychluje vývoj nositelných zařízení a Lagardeová může opustit ECB předčasně  
6:06Yardeni: Boom ekonomiky a chytří kluci v technologických firmách
17.02.2026
22:00Wall Street stagnovala při absenci nových zpráv  
17:26Investované stovky miliard dolarů a pár procentních bodů požadované návratnosti
16:03Invesco: Zlato pohání investiční poptávka, fundamenty slábnou. Férová cena je na 3 500 USD
15:32Paramount má sedm dní na to, aby přesvědčil Warner Bros. Mluví se o 31 dolarech za akcii
13:31Muskovy SpaceX a xAI soutěží v tajném programu Pentagonu na autonomní rojové drony
13:02Ztrácí dolar punc bezpečného přístavu? Podle Deutsche Bank velí rizika spojená s AI
11:42Nové pražské byty zdražily koncem roku 2025 meziročně o 3 procenta
11:33Kung-fu či salta. Čínští humanoidi ovládli nejsledovanější pořad v Číně k oslavám Nového roku
11:01Investoři vyhlížejí novou inspiraci. Evropské akcie i dluhopisy lehce stoupají  
10:31Těžař BHP nabírá nový směr. Měď poprvé tvoří většinu zisku, akcie na novém maximu  
8:52USA a Írán budou jednat v Ženevě, BHP těží z růstu cen kovů a SpaceX a xAI v užším výběru Pentagonu  
8:42Rozbřesk: Silný leden pro hypotéky. Nemovitostní trh zůstane napjatý i letos
6:19FX Strategie: Inflační ne-překvapení a jestřábí ČNB podpořily korunu, může americký HDP nalomit dolarové medvědy?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m
20:00USA - Zápis z jednání FOMC