Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ocel může prudce zdražit, umožňuje to nová dohoda o stanovování cen

Ocel může prudce zdražit, umožňuje to nová dohoda o stanovování cen

31.3.2010 12:29
Autor: ČTK

Londýn/Sydney (ČTK) - Cena oceli má před sebou patrně silný růst, který by mohl skokově činit až jednu třetinu proti současným cenám. Umožní to přelomová dohoda mezi nadnárodními koncerny, které těží železnou rudu, a hlavními světovými ocelárnami. Obě strany se dohodly, že skoncují se zhruba 40 let starým systémem, kdy se ceny železné rudy domlouvají vždy na rok dopředu. Ocelárnám v Asii se zvýší náklady na nákup rudy až o 100 procent.

Takzvaný benchmarkový systém, kdy se obě strany vždy na jaře sešly a zahájily vyjednávání o ceně železné rudy na další rok, se už léta ukazuje jako nevýhodný. Do jednání vstupovala řadu faktorů, která dohodu často komplikovala. Producenti a odběratelé proto nyní přecházejí na nový systém a cenu si budou určovat vždy na následující čtvrtletí.

"Benchmarkový systém skončil a už se nevrátí," cituje britský ekonomický list Financial Times (FT) jednoho z lidí, kteří změnu dojednali. Nyní vzniká promptní trh železné rudy, a právě vývoj cen suroviny na tomto trhu se bude při budoucích jednáních brát v úvahu.

Železnou rudu těží tři největší koncerny, a to brazilská společnost Vale spolu s britsko-australskými koncerny BHP Billiton a Rio Tinto. Právě Vale a BHP Billiton už se s největšími ocelárnami v Číně a Japonsku dohodly na nových podmínkách stanovování cen.

Analytik těžebního sektoru ve finančním ústavu Macquarie Brendan Harris změnu systému stanovování cen označil za zcela zásadní. "Nestává se každý den, aby se měnily cenové podmínky pro jednu z klíčových komodit světového obchodu," řekl. Z celkové spotřeby kovů ve světě připadá asi 95 procent na ocel. Její hlavní výrobní složkou je právě železná ruda.

Očekávaný skokový nárůst cen oceli se ale nelíbí samotným výrobcům oceli v čele s evropským sdružením Eurofer. To dnes požádalo regulační orgány Evropské unie, aby se začaly situací zabývat. Sektor těžby železné rudy se podle Euroferu dopouští nekalé konkurence a jeho cenové požadavky by mohly prý zabrzdit začínající oživení evropské ekonomiky.

Eurofer ve svém stanovisku poukazuje na to, že asi tři čtvrtiny celosvětové těžby železné rudy mají pod kontrolou jen zmíněné tři firmy. Ty pak prý mají příliš silnou vyjednávací pozici, což deformuje tvorbu cen a ovlivňuje i trh námořní přepravy rud.

"Železná ruda je základem pro nejdůležitější řetězec hodnot v Evropské unii. Pokud ekonomický přístup k němu zkomplikují bezdůvodné ceny a výroba oceli v Evropě pak bude v ohrožení, bude to mít nedozírné následky," uvádí Eurofer spolu s evropskou strojírenskou asociací Orgalime. V ohrožení jsou prý i miliony pracovních míst.

Nový systém tvorby cen zvýší ocelárnám v Asii náklady na nákup železné rudy v letošním druhém čtvrtletí na zhruba 110 až 120 dolarů za tunu (2070 až 2260 Kč). Proti cenám platným v sezoně 2009 až 2010 to znamená nárůst o 80 až 100 procent. Ještě před pěti lety cena nebyla ani na 30 dolarech, před deseti lety se pohybovala kolem 17 dolarů za tunu.

Adekvátně růstu cen železné rudy se zvýší i cena konečných výrobků, tedy oceli. Například cena za tepla válcovaných ocelových svitků loni v době nejslabší poptávky klesla až na 380 dolarů (asi 7160 Kč) za tunu, převážně vinou celosvětové krize a slabší poptávky. V současné době cena vystoupila na zhruba 650 dolarů (asi 12.260 Kč) a už do konce druhého čtvrtletí by se měla pohybovat kolem 750 dolarů (asi 14.150 Kč) za tunu.

Eurofer se postavil také proti záměru koncernů BHP Billiton a Rio Tinto, které se chystají spojit své aktivity v Austrálii do společného podniku. Takový záměr podle Euroferu koncentraci v odvětví ještě zesílí, protože by dodávky rud měly pod kontrolou prakticky už jen dva koncerny.

"Eurofer a Orgalime vyzývají evropské vlády a úřady, aby okamžitě intervenovaly a zabránily deformaci konkurenčního prostředí," uvádí zpráva obou organizací. Dopady navrhovaného společného podniku BHP Bilitonem a společností Rio Tinto má prý detailně prozkoumat Evropská komise a spolkový antimonopolní úřad v Německu, které Eurofer v této věci považuje za kompetentní orgány.

FT poznamenává, že změna stanovování ceny železné rudy přinese zmíněným třem těžebním firmám obrovský zisk, i když asi jen krátkodobě. Samotná změna byl jen v letošním roce mohla souhrnný zisk firem Vale, Rio Tinto a BHP Billiton zvýšit minimálně o pět miliard dolarů (asi 94,3 miliardy Kč). List ale podotýká, že ruku v ruce s tím půjde růst cen každodenního zboží, počínaje automobily a konče domácími spotřebiči.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data