Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: Meziroční růst průmyslové produkce pokračoval, stavebnictví propadlo o 23,6 %

ČSÚ: Meziroční růst průmyslové produkce pokračoval, stavebnictví propadlo o 23,6 %

09.04.2010 9:16
Autor: 

Průmyslová produkce sezónně očištěná byla v únoru 2010 meziměsíčně nižší o 0,3 % a meziročně vzrostla o 7,0 %. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 7,8 %. Stavební produkce bylo po sezónním očištění meziměsíčně nižší o 0,1 % a meziročně klesla o 23,6 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 0,6 % stavebních povolení více a jejich orientační hodnota klesla o 24,0 %. Bylo zahájeno meziročně o 33,2 % bytů méně. Dokončeno bylo o 4,0 % bytů více.

Průmyslová produkce v únoru 2010 meziročně vzrostla o 7,0 %. Po očištění od sezónních vlivů byla průmyslová produkce meziměsíčně nižší o 0,3 %. K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (+37,4 %), výroba základních kovů, hutní zpracování kovů; slévárenství (+33,4 %) a výroba pryžových a plastových výrobků (+14,4 %). Průmyslová produkce klesla nejvíce v odvětvích výroba ostatních nekovových minerálních výrobků (-19,2 %), výroba nábytku (-23,0 %) a výroba strojů a zařízení (příspěvek -2,1 %).

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách se meziročně zvýšily o 1,4 %. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily v běžných cenách o 6,0 %. Jejich podíl na celkových tržbách průmyslových podniků činil 48,4 %. Hodnota nových zakázek ve vybraných odvětvích meziročně vzrostla o 7,8 %, z toho zakázek ze zahraničí o 9,9 %. K meziročnímu růstu nových zakázek celkem nejvíce přispěla odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (+16,0 %), výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení (+14,0 %) a výroba elektrických zařízení (+14,5 %). Nové zakázky klesly v odvětvích výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení (-35,4 %), výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (-1,5 %) a výroba oděvů (-19,9 %).

Stavební produkce v únoru 2010 meziročně klesla ve stálých cenách o 23,6 %. Stavební produkce očištěná od sezónních vlivů byla v únoru 2010 meziměsíčně nižší o 0,1 %. Propad stavební produkce ovlivnily nepříznivé klimatické podmínky a úbytek nových stavebních zakázek. Produkce v pozemním stavitelství klesla o 29,5 % (příspěvek -22,2 procentního bodu) a u produkce inženýrského stavitelství došlo k poklesu o 5,5 % (příspěvek -1,4 p. b.).

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu se v únoru 2010 meziročně snížil o 11,3 %. Průměrná měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců v únoru 2010 meziročně vzrostla o 6,0 % a činila 22 802 . Ve stavebnictví se průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci meziročně snížil o 7,9 % a průměrná měsíční nominální mzda meziročně vzrostla o 4,0 % a činila 23 843 .

Počet vydaných stavebních povolení se v únoru 2010 meziročně zvýšil o 0,6 %, stavební úřady jich vydaly 7 335. Orientační hodnota staveb činila 21,9 mld. a v porovnání se stejným obdobím roku 2009 klesla o 24,0 %. Počet zahájených bytů v únoru 2010 poklesl meziročně o 33,2 % a dosáhl hodnoty 1 829 bytů. Počet zahájených bytů v rodinných domech meziročně klesl o 7,5 %. Počet zahájených bytů v bytových domech poklesl o 59,6 %. Počet dokončených bytů v únoru 2010 meziročně vzrostl o 4,0 % a činil 3 227 bytů. Počet dokončených bytů v rodinných domech klesl o 3,2 %, v domech bytových vzrostl o 29,0 %.

(Zdroj: ČSÚ)

Analytický komentář Patrie bude následovat


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.03.2025
9:34Víkendář: Globalizace vedená Čínou, bizarní ústup USA?
21.03.2025
21:01Propad na zámořském trhu vedl Fedex a Nike  
17:32Negativní závěr týdne ve znamení firemních zpráv  
17:14Pasivní Fed, ale aktivní finanční podmínky – k čemu směřují?
16:49Společnost Johnson & Johnson plánuje v USA investovat 55 miliard USD
16:05Ruská centrální banka nechala základní úrok na 21 procentech, nevylučuje zvýšení
16:00Perly týdne: Zanedbaná Tesla a prosperující NVIDIA
15:14Americké akcie klesají a naznačují pokračování korekce  
14:21Výsledky Nike: Obrat k růstu bude ještě chvíli trvat. Společnost drtí cla vůči Číně a Mexiku  
11:32Německá Spolková rada schválila historický finanční balík na obranu a infrastrukturu
11:30Důvěra v ekonomiku ČR v březnu opět vzrostla, je nejvyšší skoro za tři roky
11:00Stratégové se po letech otáčí k Evropě čelem a navyšují mediánový cíl pro evropské akcie
9:57Direct Financing s.r.o.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
9:47MONETA Money Bank, a.s.: Valná hromada
9:44Nálada spotřebitelů i podnikatelů na vzestupu
9:38Komerční banka, a.s.: Výroční zpráva za rok 2024
9:28Komerční banka, a.s.: Informace o konání řádné Valné hromady
9:07Rozbřesk: Evropa zvyšuje výdaje do obrany. A bude znovu dvourychlostní!
9:00RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
8:20Rošáda ve vedení Apple má za cíl vrátit AI úsilí do správných kolejí. Výdaje na obranu budí obavy o fiskální stabilitu Evropy, akciové futures padají  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data