Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Volební model Factum Invenio: Levice i pravice by ve volbách mohly získat 100 křesel; Zeman těšně před Zelenými

Volební model Factum Invenio: Levice i pravice by ve volbách mohly získat 100 křesel; Zeman těšně před Zelenými

14.04.2010 18:38

Ani květnové volby nemusí přinést jednoznačné rozdělení sil v Poslanecké sněmovně. Volební model Factum Invenio založený na dubnových stranických preferencích naopak poukazuje na možnost přesného patu, v němž by pravice i levice měly přesně polovinu mandátů. „Sociální demokracii by k sestavení vlády nadále nestačila ani podpora KSČM, ani společná podpora středových KDU-ČSL a Věcí veřejných,“ říká Factum Invenio.

„Po zohlednění d´Hondtovy metody přepočtu hlasů na mandáty ve volebních krajích by ČSSD pravděpodobně získala 70 mandátů, ODS 53 mandátů, KSČM 30 mandátů, TOP 09 společně se Starosty 23 mandátů, Věci veřejné 16 mandátů a KDU-ČSL kandidující společně se Stranou evropských demokratů 8 mandátů,“ uvádí společnost Factum Invenio na základě aktuálních čísel.

2

ČSSD by podle výsledku dubnového volebního modelu sice měla pro sestavování vlády širokou paletu možností, kromě případu velké koalice by ovšem vždy potřebovala podporu dvou dalších parlamentních stran. Pro sestavení vlády bez ODS a bez KSČM by ČSSD mohla získat většinu hlasů ve Sněmovně jedině za účasti všech tří „menších“ parlamentních stran – TOP 09, Věcí veřejných i KDU-ČSL.

Pokud jde o preference, změna v čele ODS pozici této strany skoro nezměnila (22,5% oproti 25,3 v posledním průzkumu z 24. března), ČSSD pokračuje v pozvolném posilování – polepšila si o 0,8 procentního bodu na 29,5 %. Podpora komunistů stagnovala na 13,9 %. TOP 09 podle modelu Factum Invenio neuškodilo zveřejnění výrazně konzervativního volebního programu – naopak si polepšila o půl procentního bodu na 11,6 %. Zajímavostí je že Zemanova SPO s 2,7 % v dubnu těsně předstihla Stranu zelených s 2,6 %, a zařadila se na první příčku mezi stranami pod pětiprocentní hranicí.

1

(Zdroj: Factum Invenio)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.05.2026
22:01Na rekord se už vyšplhal i DJIA; Cerebras při svém debutu +68 %  
15:45Vrací se protiinflační dluhopisy, stát si plánuje půjčit 20 miliard
14:00Strnad: Investoři CSG podhodnocují, pochybnosti o výrobních kapacitách jsou nesmysl
13:40První malý modulární reaktor v Česku může být v Moravskoslezském kraji, prohlásil Havlíček
12:24Karman: Příliš mnoho elektromobilů, příliš málo zákazníků. Evropské automobilky to může stát miliardy
12:20Unikátní korunové ETFko na světové akcie už zítra poprvé zamíří do Pravidelných investic. Co nabízí další dvě desítky nováčků?
11:54Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu společnosti
11:31Trhům pomáhá vzhůru IPO Cerebrasu, výhled Cisca i naděje na dobré zprávy z Číny  
10:42ČEZ má za sebou silný start roku, klíčovým tématem zůstává restrukturalizace  
10:03UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu, ISIN CZ0003561904
9:38Japonská automobilka Honda vykázala první celoroční ztrátu za téměř 70 let
9:35Novým šéfem centrální banky USA bude Kevin Warsh, potvrdil ho Senát
9:14Největší letošní burzovní debut v USA: výrobce AI čipů Cerebras Systems získal 5,55 miliardy dolarů
8:54ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky hospodaření za I. čtvrtletí 2026
8:44Rozbřesk: Vláda si otevírá dveře k dluhovému eldorádu
8:29Čína varovala ohledně Tchaj-wanu, Warsh potvrzen Senátem, Evropa otevře růstem  
7:29ČEZ zvyšuje celoroční výhled na krizi v Zálivu a růstu tržních cen. Zisk podpořil konec windfall daně
13.05.2026
22:00Americké akciové indexy dosahují historických maxim  
17:12Co přinese nový šéf Fedu akciovému trhu?
16:09Ministři energetiky EU jednali o dani z mimořádných zisků energetických firem

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - HDP, q/q
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m