Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řecko si chce vyjednat ekonomický program s EU, ECB a MMF, součástí má být i finanční pomoc

Řecko si chce vyjednat ekonomický program s EU, ECB a MMF, součástí má být i finanční pomoc

15.04.2010 15:58
Autor: ČTK

ROZŠÍŘENO:

Atény (ČTK) - Do Atén v pondělí přiletí představitelé Mezinárodního měnového fondu (MMF), Evropské unie a Evropské centrální banky (ECB) jednat o podrobnostech potenciální pomoci pro Řecko. Uvedlo to dnes řecké ministerstvo financí. Země potřebuje vyřešit otázku svého rozsáhlého dluhu.

Krátce předtím vydaly agentury zprávu, že se ministr financí Jorgos Papakonstantinu obrátil dopisem s žádostí o jednání na představitele EK a MMF o víceletém programu hospodářské politiky. Jeho součástí by byla i finanční pomoc od členských států eurozóny a MMF, kterou by země využila, pokud by o ni musela žádat.

"Trojstranná komise ECB, MMF a EK přijede v pondělí projednat podpůrný mechanismus," uvedlo ministerstvo. Jeho představitelé zdůrazňují, že nejde o aktivaci pomoci, ale o vyjednání jejích podmínek.

MMF dnes potvrdil, že vysílá do Atén svůj tým, aby začal jednat s řeckou vládou o možné asistenci fondu v programu hospodářské politiky. Diskuse začnou v pondělí, uvedl ředitel fondu Dominique Strauss-Kahn. Podle lidí z fondu se zatím nedá říci, jak rychle dohoda s Řeckem vznikne. Jejím základem budou dva body, a to výše potřebné pomoci a hospodářská strategie, která vrátí finance země do rovnováhy.

Zprávy snížily příplatek, který investoři žádají ke koupi řeckých vládních obligací. Rozdíl úrokových sazeb mezi desetiletými vládními obligacemi Řecka a jejich německým ekvivalentem klesl zpět na 4,08 procentního bodu, zatímco během dne vyskočil až na 4,35 bodu. Země má potíže uklidnit investory, kteří vyhnali úroky desetiletých obligací o tři procentní body na 7,2 procenta.

Řecko požádalo o jednání s institucemi v souladu s dohodou, kterou uzavřeli ministři financí eurozóny v neděli. Země dostala o víkendu slib potenciálních bilaterálních úvěrů od členů eurozóny za 30 miliard eur celkem. Dalších deset až 15 miliard by mohl poskytnout MMF.

Proti finanční pomoci eurozóny Řecku je ale v Německu silná opozice. Skupina osmi předních německých ekonomických institutů dnes dohodu o pomoci zpochybnila. Podobná pomoc podle ústavů odporuje maastrichtské smlouvě a její realizace by se měla nechat na Mezinárodním měnovém fondu, který je v tom zkušený a věrohodný. Instituty to uvedly v pololetní zprávě pro německou vládu, napsaly agentury Reuters a AP.

Ratingová agentura Fitch snížila minulý týden hlavní úvěrové hodnocení Řecka o dva stupně na BBB minus a upozornila, že řecký rating může dále klesnout. Jako důvod Fitch uvedla zhoršování finanční situace země kvůli prudkém růstu jejích nákladů na nové úvěry a nepříznivému vývoji ekonomiky. Hodnocení řeckých závazků se tak dostalo už jen jeden krok od spekulativní kategorie.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.02.2026
16:00PODCAST Analytický radar: Tři tipy Braňa Sotáka na AI infrastrukturu
14:18Argumenty ČEZ jsou závažné, jednání Bulharska tolik ne, odmítl tribunál nároky na náhradu škod
13:32Lone Pine Capital: Na trhu vznikají bílá místa, AI je superbýčí faktor
12:55Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
11:45Bez honu za AI a bez paniky: Apple těží z odpoutání se od Nasdaqu
10:31Bayer žádá soud o schválení urovnání Roundupu, navýšil rozpočet na právní výdaje
10:30Akcie ožívají a opatrně se začínají zvedat i technologie  
10:10Guvernérka ECB si údajně zkrátí mandát, chce Macronovi umožnit ovlivnit volbu nástupce
10:08AI může nahradit více než polovinu podnikového softwaru, tvrdí šéf Mistral AI
8:49Rozbřesk: EU chystá „28. režim“: jeden evropský trh bez bariér?
8:47Anthropic uvádí nový AI model, Apple zrychluje vývoj nositelných zařízení a Lagardeová může opustit ECB předčasně  
6:06Yardeni: Boom ekonomiky a chytří kluci v technologických firmách
17.02.2026
22:00Wall Street stagnovala při absenci nových zpráv  
17:26Investované stovky miliard dolarů a pár procentních bodů požadované návratnosti
16:03Invesco: Zlato pohání investiční poptávka, fundamenty slábnou. Férová cena je na 3 500 USD
15:32Paramount má sedm dní na to, aby přesvědčil Warner Bros. Mluví se o 31 dolarech za akcii
13:31Muskovy SpaceX a xAI soutěží v tajném programu Pentagonu na autonomní rojové drony
13:02Ztrácí dolar punc bezpečného přístavu? Podle Deutsche Bank velí rizika spojená s AI
11:42Nové pražské byty zdražily koncem roku 2025 meziročně o 3 procenta
11:33Kung-fu či salta. Čínští humanoidi ovládli nejsledovanější pořad v Číně k oslavám Nového roku

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m
20:00USA - Zápis z jednání FOMC