Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf ČEZ Roman navržen do představenstva maďarského gigantu MOL, nabídku přijal

Šéf ČEZ Roman navržen do představenstva maďarského gigantu MOL, nabídku přijal

26.04.2010 8:05
Autor: ČTK

(ČTK) - Šéf domácí energetické firmy ČEZ Martin Roman je navržen na člena představenstva maďarského ropného gigantu MOL. Roman nabídku přijal, uvedla mluvčí ČEZ Eva Nováková. Firmy spolupracují od roku 2007, kdy se MOL bránil převzetí rakouskou rafinerskou firmou OMV. ČEZ poté koupil 7,7 milionu akcií MOL za 11 miliard korun

    Valná hromada maďarské společnosti by Romana měla podle serveru zvolit do vedení MOL na konci dubna společně s dalšími dvěma novými členy představenstva, kterými jsou šéf maďarské Obchodní a průmyslové komory László Parragh a bývalý guvernér maďarské centrální banky a poradce šéfa strany Fidesz Zsigmond Járai. Ti nahradí současné členy Lászlóa Akara, Miklóse Kamaráse a Ernőho Kemenese. 

    "Nominace Martina Romana do této rady reflektuje význam společných projektů mezi MOL a ČEZ na stavbu paroplynových elektráren i zájem MOL využít zkušeností ČEZ i jeho osobně s energetikou ve střední a východní Evropě," uvedla Nováková. 

    Energetický gigant ČEZ zvýšil v roce 2009 čistý zisk o 9,5 procenta na 51,9 miliardy korun. ČEZ je největší středoevropskou elektrárenskou společností. Dvoutřetinovým vlastníkem firmy je stát. 

    ČEZ a MOL také v minulosti založily společný podnik pro investice do plynových elektráren. MOL svou podnikatelskou činnost zaměřuje na území střední a východní Evropy. Pro oblast zpracování ropy a výroby ropných produktů poskytuje skupina MOL projektové, inženýrské a investiční služby, avšak výlučně mimo území Česka.

Společnost MOL (Magyar Olaj-és Gázipari) vznikla v roce 1991 jako státní podnik, v roce 1996 byla privatizována. Hlavními akcionáři jsou Surgutněftěgaz (21,2% akcií), ČEZ (7,3%), OmanOil Limited (7%), Magnolia Finance Limited (5,7%) a ING Bank (5%)

V roce 2009 MOL dosáhl čistého zisku 103,9 miliardy forintů (přibližně 10 miliard Kč) a příjmů 3,37 bilionu forintů (zhruba 324 miliard Kč). Do skupiny MOL patří mimo jiné maďarská chemička TVK nebo slovenská rafinerie Slovnaft. MOL je také největším akcionářem chorvatské ropné společnosti INA. Na českém trhu s pohonnými hmotami podniká MOL prostřednictvím slovenské dceřiné společnosti Slovnaft, ve které drží 98 procent. 

V prosinci 2007 podepsaly firmy MOL a ČEZ dohodu o založení společného podniku na budování plynových elektráren. ČEZ navíc ve společnosti MOL získal sedmiprocentní akciový podíl. Maďarský koncern k prodeji svých akcií české elektrárenské firmě přistoupil v době, kdy se snažil zabránit převzetí ze strany rakouské společnosti OMV.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.05.2026
14:22Nvidia se vrhá do optiky. Se společností Corning postaví v USA tři pokročilé závody
13:22Akcie CSG se po prudkém poklesu pomalu vzpamatovávají. Posilují až o sedm procent
13:16Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
13:10Akcie Walt Disney letí po výsledcích nahoru, návštěvnost parků ale klesla
12:03Infineon těží z AI boomu a vylepšuje výhled. Poptávka po čipech pro datová centra raketově roste
11:53AMD táhnou vzhůru serverové procesory. Trh začíná věřit, že umělá inteligence vytvořila nové úzké hrdlo  
10:46Výhled AMD podporuje akciové trhy v dalším růstu, ropu tlačí dolů naděje na mír  
10:33Inflace v dubnu překonala naše odhady. Hlavním viníkem jsou energie
10:15Konečně dobré zprávy: Novo díky pilulce Wegovy vylepšil výhled. Akcie rostou přes sedm procent
9:58BMW překonává slabší trh v Číně rekordními objednávkámi v Evropě  
9:31Rozbřesk: Polská inflace roste, ale sázet na zvyšování sazeb v Polsku je předčasné
8:53Geopolitické uklidnění, AMD výrazně překonalo odhady a Novo vytáhl Wegovy  
05.05.2026
22:41AMD doručilo silná čísla, tržby z datacenter vzrostly o 57 procent
22:00Producenti paměťových čipů vyhnali Nasdaq na nová maxima  
17:21Monetární dominance a inflační duch doby
15:35Bezkonkurenční čínské automobilky?
14:13Ferrari klesly v prvním čtvrtletí dodávky, vyvážily to však prodeje dražších modelů
13:32PayPal bude škrtat a propouštět, nový CEO chce firmu znovu nastartovat
13:07Apple zvažuje diverzifikaci čipů, oslovil Intel a Samsung
12:52SAB Finance a.s.: Oznámení o výplatě podílu na zisku

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y