Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
FT: Vítěz britských voleb musí zkrotit deficit na polovinu, to se neobejde bez krutých škrtů

FT: Vítěz britských voleb musí zkrotit deficit na polovinu, to se neobejde bez krutých škrtů

28.04.2010 13:13

Novou vládu Velké Británie, která vzejde z parlamentních voleb konaných v letošním květnu, čeká nepříjemný program. Bude muset oříznout veřejné výdaje, zmrazit benefity, rušit pracovní místa i množství sociálních výhod, a utnout programy jako je výstavba škol a silnic – nebo učinit podobě politicky drastické kroky, vyplývá z analýzy deníku Financial Times (FT). Uvedená opatření budou nezbytná pro splnění aktuálního úkolu, před nímž stojí všechny velké politické strany – do roku 2014 srazit deficit státních financí na polovinu.

Tak velká úspora veřejných prostředků pravděpodobně bude muset být podpořena dalším zvyšováním daní, obávají se představitelé britské politické scény. Zvýšení daní o téměř 5 % proběhlo jak v 80. tak v 90. letech, kdy byla Británie nucena snížit svůj vysoký deficit, ten však zdaleka nedosahoval letošní úrovně 163 miliard liber.

Nová vláda bude muset přinejmenším výrazně snížit náklady na sociální systém, aby zamezila drastickému krácení výdajů na chod jednotlivých vládních institucí, domnívá se současné ministerstvo financí. „Pokud uberete 25 % z ministerstva obrany, moc velká armáda už vám nezůstane,“ uvedl nejmenovaný vládní představitel.

Podle výpočtů FT bude muset nová vláda, chce-li stlačit schodek rozpočtu na polovinu, reálně ušetřit 30 až 40 miliard liber, což zasáhne téměř celou populaci země. Zmíněná úspora by podle simulace FT požadovala kombinaci mnoha škrtů a rozpočtových opatření: mimo jiné by bylo například třeba snížit veřejné výdaje o 5 %, zmrazit benefity na rok, zrušit bezplatné televizní licence, zrušit čtvrtinu věznic, omezit údržbu silnic na polovinu, zastavit výstavbu škol a snížit příliv financí Skotku a Walesu o 10 %.

Z průzkumu veřejného mínění realizovaného FT vyplývá, že britská veřejnost je na nadcházející období fiskální skromnosti připravena, dává však přednost úsporným opatřením, která se nedotknou zaměstnanců veřejného sektoru. Podle průzkumu Harris Interactive, který se zaměřil právě na ohrožené pracovníky státní správy, si, nezávisle na vítězi dalších voleb, dvě třetiny dotázaných myslí, že vláda zkrátí výdaje na veřejné služby. Pouze polovina respondentů však s tímto řešením souhlasí a 45 % státních zaměstnanců naopak podporuje myšlenku, aby stát své výdaje navýšil.

(Zdroj: Financial Times)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.05.2026
6:01HIMS má novou konkurenci. Enhanced plánuje "steroidovou olympiádu" a přirovnává svůj byznys k F1
21.05.2026
22:01Pozornost trhu je na ocenění Nvidie  
17:52MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace dne 21. 5. 2026
17:10Zastaví dluhopisové trhy akciovou rally?
17:00Primoco UAV SE: Vnitřní informace
15:43UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o páté výplatě úrokového výnosu
15:10Braňo Soták: Nvidia doručila další várka superlativů, vůči AI cyklu zůstáváme optimisty  
14:02K většímu ústupu od dolaru ve světových rezervách ve skutečnosti nedocházelo
12:34EK zhoršila výhled růstu ekonomiky EU kvůli konfliktu na Blízkém východě
12:02Doosan Škoda Power: slabší tržby zastínil rekordní backlog a vyšší ziskovost
11:57Překvapivě klidná Nvidia a nové naděje na otevření Hormuzu  
10:30SpaceX míří na burzu s rekordní valuací, odhaluje miliardové ztráty a upevňuje Muskův vliv  
9:02Výsledky Colt CZ podporují tezi o kvalitnější a stabilnější skupině  
8:44Rozbřesk: Spekulace na dohodu USA–Írán posunuly eurodolar výše
8:41Výsledky Nvidie či Coltu, SpaceX míří na burzu, evropské futures v červeném  
8:09Colt CZ hlásí rekordní čísla, čistý zisk stoupl o 37 procent
20.05.2026
22:49Nvidia svými výsledky nezklamala a dodala i silný výhled. Výrazně zvyšuje dividendu
22:04Americké akciové indexy posilují před výsledky Nvidie  
17:18Mimořádně silný růst americké ekonomiky v letošním roce?
16:56PPF vykázala loni čistý zisk 16,8 miliardy Kč, jde o meziroční pokles o 78%

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
8:00DE - HDP, q/q
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university