Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Libra nad 1,5 USD/GBP, analytici jí věští světlou budoucnost navzdory volebnímu patu a dluhům

Libra nad 1,5 USD/GBP, analytici jí věští světlou budoucnost navzdory volebnímu patu a dluhům

10.05.2010 15:21

Libra dnes nachází síly k posilování proti euru i dolaru a měnoví odborníci jsou vůči britské měně nejvíce „bullish“ od pádu Lehman Brothers na podzim roku 2008. Z části za to jistě může dnešní veskrze pozitivní sentiment vyvolaný koordinovanou pomocí EU, ECB, MMF a centrálních bank mnohých států, která pro dnešek rozehnala veškeré obavy z fiskálních problémů jakéhokoli člena Evropské unie. Analytici však nehodnotí současný vývoj jen jako krátkodobou korekci dřívějšího výrazného oslabení, nýbrž očekávají návrat libry na výsluní v rámci Evropy a posílení k euru na úrovně z počátku globální finanční krize.

Dosud opoziční Konzervativní strana se na konci minulého týdne stala jasným vítězem britských parlamentních voleb. Nezískala ale 326 mandátů představujících ve sněmovně většinu, která by straně zajišťovala vládnutí bez ohledu na další strany. Takto nejednoznačný výsledek Británie nepamatuje více než 30 let. Média i odborníci se v posledních měsících navíc často strefují do rozsahu britského státního dluhu, který by mohl negativně dolehnout na úvěrový rating země. Podle investorů jde však zřejmě ve srovnání s EU pouze o mraky na jinak modrém nebi, a tak se sázky na oslabení libry za posledních deset týdnů z trhu vytratily a britská měna posílila o 4 procenta. Dnes vůči euru obchoduje okolo úrovně 0,86 GBP/EUR a k dolaru se dokonce na druhý pokus (po dopoledním neúspěšném ataku) dostává nad psychologickou hladinu 1,50 USD/GBP, když si dnes prozatím vytyčila svá denní maxima na kurzu 1,5047 USD/GBP.

Vývoj libry k dolaru od roku 2009

gbp 10-5-10.bmp

Libra však může mít v záloze ještě větší „palebnou sílu“. Podle informací agentury Bloomberg je relativní síla britské libry, měřeno paritou kupní síly, ještě 13 procent nad současnou tržní úrovní. Francouzská investiční banka BNP Paribas na konci minulého týdne vylepšila svou prognózu pro britskou libru a očekává, že se k euru dokonce roku dostane z dnešních 0,86 GBP/EUR až na 80 pencí za euro, kde se libra pohybovala naposledy v listopadu 2008 - dva měsíce po pádu Lehman Brothers. Dosavadní prognózy francouzských analytiků přitom očekávala naopak oslabení v tomto období na 97 pencí.

Vývoj libry k euru od začátku ekonomické krize na podzim 2008

gbpEUR 10-5-10.bmp

Třetí největší kanadská banka Bank of Nova Scotia také revidovala svůj pohled na libru podobný směrem a očekává její posílení na 0,82 GBP/EUR oproti původnímu celoročnímu cíli na úrovni 92 pencí za euro. „Slabost projektu Evropské unie se ukázala být silnější, než jsme se původně domnívali. Problémy, kterým čelí velká Británie jsou veliké, ale problémy Evropské unie jsou ještě větší," zdůvodňuje krok banky Camilla Sutton, měnový stratég Bank of Nova Scotia.

(Zdroj: Bloomberg, AP, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.01.2026
13:15Bank of America překonala odhady, pomohl silný trading a růst příjmů z úvěrů
11:58Start výsledkové sezóny nepřesvědčil, takže se čeká na další čísla. Hlavní trhy obchodují smíšeně  
11:38Když virtuální realita narazí na realitu. Meta škrtá v Reality Labs a přesouvá zdroje
10:59Cena stříbra poprvé překročila 90 dolarů za unci
9:42CSG oficiálně oznámila plán vstoupit na burzu v Amsterdamu. Může jít o největší IPO v obranném průmyslu
9:31Autopilot „na paušál“. Tesla mění cenovou politiku pro systém samořízení, nyní bude skrze měsíční předplatné
9:26Přebytek zahraničního obchodu Číny byl loni navzdory americkým clům rekordní
8:49Rozbřesk: Jediná jistota roku 2026? Rozkolísaná geopolitika
8:47Amsterdamské IPO CSG za 750 milionů eur, stříbro na dalším rekordu a SpaceX nabízí Íránu bezplatný internet  
6:06Strnad: Riskoval jsem a rozjeli jsme se. Chci, aby CSG byla globální
13.01.2026
22:00Americké akciové indexy v červených číslech po CPI datech.  
17:08Nejdůležitější ekonomický příběh letošního roku
15:36JPMorgan překvapil poklesem investičního bankovnictví. Obchodování a čistý úrokový výnos ale drží výsledky nad očekáváním  
15:26Americká inflace drží tempo, prosinec přinesl dražší potraviny i levnější auta  
13:42Výsledky JPMorgan: Silný rok, ale na nový rekord nestačil
13:21Akcie Delta Air Lines klesají po výsledcích a celoročním výhledu o pět procent
12:17Velké centrální banky se postavily za Powella
12:10Trumpův tah proti Íránu může zničit křehké příměří s Čínou
11:34Před inflací a výsledky JPM se dnes obchoduje opatrně  
10:41Datacentra zvedají ceny elektřiny. Trump tlačí na technologické giganty, aby podnikli opatření

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
PL - Jednání NBP, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - PPI, y/y
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m