Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Španělsko chce v příštích dvou letech ušetřit dalších 15 mld. eur

Španělsko chce v příštích dvou letech ušetřit dalších 15 mld. eur

12.05.2010 12:33
Autor: ČTK

Madrid (ČTK) - Španělsko dnes představilo další úsporná opatření, která mají pomoci k výraznému snížení deficitu státního rozpočtu. V příštích dvou letech chce vláda ušetřit dalších 15 miliard eur (zhruba 381,1 miliardy Kč). Plány zahrnují snížení mezd státním zaměstnancům o pět procent a pokles veřejných investic o šest miliard eur.

Nová opatření mají pomoci vládě srazit deficit státního rozpočtu v letošním roce na 9,3 procenta hrubého domácího produktu z loňských 11,2 procenta. Příští rok by měl deficit klesnout na šest procent a do roku 2013 se dostat na tři procenta HDP.

Španělsko se zoufale snaží zabránit srovnávání své situace s Řeckem. Země již oznámila úspory v objemu 50 miliard eur. Vláda rovněž jedná s odbory a podnikatelskými skupinami o reformě trhu práce. Španělsko má nejvyšší nezaměstnanost v eurozóně, která činí více než 20 procent.

Premiér José Luis Rodríguez Zapatero dnes v parlamentu uvedl, že mzdy státním zaměstnancům se sníží od června o pět procent a v příštím roce se měnit nebudou. Země rovněž nebude automaticky zvyšovat penze o inflaci a zruší daňový odpočet 2500 eur pro rodiny s dětmi. Zapatero dodal, že jeho plat i mzdy dalších nejvyšších představitelů vlády se sníží o 15 procent.

Španělská ekonomika v loňském roce klesla o 3,6 procenta a mírný pokles se čeká i letos. Ekonomové předpokládají, že růst Španělska bude v příštích letech slabý, a kvůli vysoké nezaměstnanosti, která se podepisuje na slabé spotřebitelské poptávce, výraznější oživení nečekají. Vysoká nezaměstnanost také přispívá k obrovskému deficitu, protože stát vynakládá vysoké částky na výplaty podpor v nezaměstnanosti, napsaly agentury AP a Reuters.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.07.2026
22:04Wall Street povzbudila inflace, a tak technologie opět převzaly iniciativu  
17:16Rozšiřování AI dominance a tečka za dlouhodoou stagnací
15:43Červnová inflace v USA překvapila. Klesla na 3,5 procenta
15:40Jaké jsou skutečné zájmy Číny a jak moc její konkurence ovlivní hospodaření amerických firem?
14:27Citi překonala všechny odhady zisku s tím, jak přestavba pod vedením CEO Fraserové nabírá na obrátkách
14:02Goldman Sachs těžila z tržní volatility, obchodování s akciemi bylo znovu rekordní
14:01IBM po předběžných výsledcích prudce padá. V pre-marketu odepsalo přes 20 %
13:26Obchodní divize Bank of America hlásí nejúspěšnější půlrok v její historii
12:53JPMorgan ve druhém čtvrtletí výrazně překonala očekávání, pomohlo obchodování s akciemi
12:08Ve Spojených státech sílí odpor k datovým centrům, hledají se alternativy
10:15Wells Fargo: Odklon od streamingu by mohl akcie Disney zvednout o 40 procent
9:59Export z Číny díky zájmu o umělou inteligenci vzrostl nejvíce od roku 2021
8:54Rozbřesk: Dvojí čínský šok pro evropská auta
8:35Cena ropy vzrostla nad 85 dolarů, evropské futures ukazují pokles, odpoledne reportují americké banky  
6:05Morgan Stanley: Akciová rally se může rozšířit i mimo technologické giganty  
13.07.2026
22:05Konflikt mezi Íránem a USA opět eskaluje  
17:06Extrémní americká prémie a co „není nemyslitelné“
16:08PODCAST Týdenní výhled: Nové napětí v Hormuzu, americká inflace a začátek výsledkové sezóny  
15:41USA v Hormuzu obnoví blokádu vůči Íránu a budou vybírat poplatky, oznámil Trump
15:05Goldman sází na carry trade. Barclays varuje před návratem volatility  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index
14:30USA - PPI, y/y