Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Taleb: Nebuďme krocany před Dnem díkůvzdání

    Taleb: Nebuďme krocany před Dnem díkůvzdání

    13.05.2010 15:55
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Wall Street Journal uvedl, že Nassim Taleb poskytuje poradenské služby hedge fondu Universa, který podle tohoto deníku svým obchodováním přispěl k prudkému propadu trhu v USA minulý týden ve čtvrtek. Taleb, který se stal známý díky svému konceptu „černých labutí“ (překvapivě často se objevujících událostí považovaných za velmi nepravděpodobné) v rozhovoru pro CNBC uvedl, že „nemá dost informací a ani nechce“ o uvedené věci hovořit, včetně toho, zda šlo o klasickou „černou labuť“. Podle svých slov působí jako „obecný poradce“ Universy a s obchodními aktivitami nepřichází do styku.

    Taleb přibližně rok nevystupoval před médii, protože se stáhnul do ústraní. Nyní uvedl, že se vrátil, protože dokončil svou knihu; zároveň zjistil, že „svět je daleko zranitelnější než v době, kdy jsem odešel do ústraní“. Krize roku 2008 byla způsobena dluhem a nezodpovědným managementem rizika, nyní vidím více dluhu, více nezodpovědnosti a rizika. Vlády převedly privátní dluh na veřejný dluh; ten u nich zůstane, protože je velmi těžké se veřejného dluhu zbavit. „Pacient má rakovinu a my mu dáváme léky na utišení bolesti, nyní je nádor ještě větší,“ míní Taleb. Podle něho je jediným řešením přijmutí úsporných programů podobných těm v Řecku a to i v případě, pokud by to mělo negativní vliv na ekonomiku.

    Ani Evropané, kteří poučují Řeky, na tom nejsou mnohem lépe. „Portugalsko a Irsko nejsou v dobrém stavu, ani Francie; všichni jsou na stejné lodi,“ uvedl Taleb. Vlády by se podle něho nyní měly zaměřit na dosažení přebytků, protože „nádor roste každým dnem“. Na dluhopisových trzích budou evropské vlády stále více soupeřit s vládou USA a s korporacemi a „ten křehký most jednou povolí“.

    Řešením pro zadlužené země je „krev, pot a slzy“, to ale v demokraciích podle ekonoma přijmuto nebude. Další na řadě je tak hyperinflace. „Samozřejmě, že ve Washingtonu nebudou chtít hyperinflaci, ale vysní si zvýšenou inflaci na úrovni 3,5 %. Problémem je to, že tu nikdy nezískáte, namísto ní přijde deflace a jednoho dne začnou všichni panikařit a nakupovat zlato,“ uvedl Taleb.

    Podle ekonoma přicházejí i „pozitivní černé labutě“, na nich ale lze vydělat jen v případě, že investoři jsou uchráněni od těch negativních. Jednou z nich by nyní byla například neúspěšná aukce amerických vládních dluhopisů. To, zda je něco černou labutí, přitom záleží na pozorovateli. „Dva dny před Dnem díkůvzdání jsou černou labutí pro krocana, ale ne pro řezníka. A celé je to o tom, abychom nebyli krocany,“ radí Taleb.

    (Zdroj: CNBC)


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    26.08.2026
    17:22Recese?
    15:53Meta se dohodla na urovnání sporu o závislosti dětí na sítích. Zaplatí téměř 17 miliard dolarů
    14:55Plyn nahradil ropu jakožto hlavní riziko pro evropské dluhopisové trhy
    12:45Preview Nvidie: Nejde ani tak o čísla, jako o budoucnost AI investic  
    11:37Akcie při čekání na Nvidii spíše klesají, dluhopisy po poklesu výnosů drží pozice  
    10:52Šéfka MMF: Světová ekonomika si s šokem kvůli Íránu poradila lépe, než se čekalo
    10:28Sazby se musí kvůli odolné ekonomice zvýšit, varuje členka Výkonné rady ECB
    8:49Rozbřesk: Slovenský odliv mozků = český příliv talentu
    8:30Meta jedná o urovnání v případu závislosti teenagerů, Evropa otevře povětšinou v plusu  
    6:05Bernstein: Bez daňových změn by bylo zadlužení americké vlády poloviční
    25.08.2026
    22:01Americké trhy dnes mírně posilují  
    16:55AI jako technologicko-ekonomický bonus, nebo uchovatel trendu?
    16:35Čínské značky mohou do deseti let v Evropě vyrábět 1,5 milionu aut ročně
    14:42Akcie Nvidie zlevnily. Nižší násobek budoucích zisků ale nemusí znamenat podhodnocení
    12:20Investoři reagují na dopady klimatických extrémů. V centru pozornosti je chlazení, zemědělství nebo i maloobchod  
    11:22Dluhopisy v klidu, ropa níž. Akcie se dopoledne opatrně zvedají  
    10:58Podnikatelská nálada v Německu se v srpnu opět zlepšila, uvedl institut Ifo
    10:35Cena bitcoinu poprvé od května překonala 80 000 dolarů
    10:28Goldman Sachs: Jediní, kdo na AI zatím vydělávají, jsou polovodiče
    9:02Rozbřesk: Napětí na americkém dluhopisovém trhu roste. Podaří se Trumpovi zkrotit výnosy?

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    14:30USA - HDP, q/q a
    14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
    14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m