Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dnešní první várka pomoci Řecku by měla oslabit ceny dluhopisů… zprávy z dluhopisových trhů

Dnešní první várka pomoci Řecku by měla oslabit ceny dluhopisů… zprávy z dluhopisových trhů

13.05.2010 10:48
Autor: 

Americké dluhopisy zažily ve středu volatilní seanci. Nejprve obavy z reálnosti záchranného balíčku EU poslaly výnosy dolů, brzy se ale situace obrátila, rostoucí optimismus podpořil akciové trhy a začal oslabovat Treasuries. Proti nim pak hrála i aukce 10letého papíru za 24 mld. $. Celkově nakonec výnosová křivka vzrostla po celé délce a zestrměla, když na kratším konci přidala 3,2 a 4,8 bps na konci delším.

Dnes se pozornost soustředí na pravidelné týdenní zprávy o vývoji žádostí o podporu v nezaměstnanosti. V aukci bude nabídnuto 16 mld. $ v 30letých dluhopisech. Ranní asijské obchodování sice ještě posílá výnosy velmi mírně vzhůru, nejednotné jsou však akciové futures. Očekáváme proto klidnější obchodování kolem stávajících úrovní, odpoledne pak rozhodnou zmíněné zprávy z trhu práce.

Německé dluhopisy včera oslabily, výnosová křivka přitom vzrostla po celé délce a zploštěla, když na kratším konci vzrostla o 6 bps a jen málo na konci delším. Dluhopisy utrpěly po solidnějším růstu HDP za 1q10 a růstu akciových trhů. Jen malý vliv měly odkupy dluhopisů centrální bankou, protože zatím není znám podrobnější plán této akce.

Rostoucí optimismus nad záchranným balíčkem a ohlášená úsporná opatření Španělska zlepšily náladu investorů na rizikovější aktiva. To pak posílilo ceny i řeckých dluhopisů, jejich výnosy přitom klesly až o 20 bps na delším konci. S nimi se svezly i dluhopisy dalších slabších států eurozóny.

Dnešek začíná růstem akciových opening calls. Optimismus nad účinností opatření EU/MMF by se tak mohl udržet. Ostatně dnes by Řecko mělo dostat prvních 7 mld. € od MMF. To by mělo znovu oslabit ceny dluhopisů, zvláště pokud budou dobrá i odpolední americká čísla. Odkupy dluhopisů, i když dosud blíže nespecifikované, by však výraznějšímu poklesu cen dluhopisů měly zabránit. Svátek v řadě zemí ale sníží objemy obchodů.

Česká výnosová křivka ve čtvrtek zploštěla. Změny však nebyly výrazné, výnosy u kratších splatností získaly necelé 3 bps a kolem 0,5 bps ztratily u delších maturit. Jen malý dopad mělo zveřejnění růstu HDP za 1q2010. Hlavní událostí na trhu však byla aukce dluhopisu 3,40%/2015 vyvolala průměrnou poptávku. Ta přitom přesáhla nabídku 5 mld. Kč sice jen 1,29krát, ministerstvo financí však nakonec prodalo celkem dluhopisy za 6,593 mld. Kč, z toho si ale 0,5 mld. Kč ponechalo ve svých knihách. Průměrný výnos byl 2,936 %. Pro srovnání, při předcházející aukci v polovině března byl průměrný výnos 3,283 % při převisu poptávky 1,36krát.

Dnešek je již bez čerstvých událostí. Při svátku v některých evropských zemích by tak na trhu mělo převládnout klidnější obchodování s případnou úpravou portfolií po včerejší aukci. Velké změny ale nečekáme.

(ČSOB - Denní finanční zpravodaj)

Celou denní analýzu si můžete stáhnout ve formátu PDF v sekci Měny & Sazby -> Výzkum -> Analýzy. Klienti Patria Plus si mohou nastavit automatické zasílání této analýzy e-mailem.

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.06.2026
17:02Na jak silných nohou trh stojí po „11 % korekci“?
14:48Traders Talk: Polovodiče táhnou rally, ale mohou bolet nejvíc. Co teď hrát?
13:04SpaceX překonala Amazon a krátce i Microsoft. Její růst ale stojí na křehkých základech  
11:29Volatilita na techu a smíšené obchodování před premiérou nového šéfa Fedu  
10:22Jakub Blaha: Evropské automobilky v krizi, tlak na marže bude pokračovat  
9:12Rozbřesk: O krátkém a dlouhém konci české výnosové křivky. Jak se budou vyvíjet úrokové sazby?
8:55Komerční banka, a.s.: Oznámení o stanovení MREL
8:46SpaceX pokračuje v letu do stratosféry, Volkswagen je pod tlakem a dnes bude mít premiéru nový šéf Fedu  
6:00Warsh chce změnit Fed. Méně komunikace, více flexibility  
16.06.2026
22:01Technologické akcie zastavily růst S&P 500, SpaceX výrazně posílil  
17:14Jen jedna dominance
16:22Yum! Brands prodává Pizza Hut za 2,7 miliardy USD. Dál sází na KFC a Taco Bell
15:41Konec dominance technologií? Podle Goldman Sachs se kormidlo otáčí směrem k cyklickým akciím  
14:13Banka CREDITAS a.s.: Oznámení o předčasném splacení dluhopisů
13:59CSG a Ukrainian Armor se dohodly na výrobě pohonných jednotek pro střely a drony
13:42Průzkum BofA: Investoři do AI mírně brzdí, ale z akcií stále neutíkají  
12:35Menší rozloha, vyšší standardy. Nové rezidenční projekty odrážejí proměňující se realitní trh
12:10Goldman Sachs: Trhy se přenastavily na růst sazeb, AI trend bude pokračovat
11:46Akcie rostou pomaleji, ale příznivý sentiment odolává rizikům na obzoru  
10:30Konec éry levných peněz? Japonsko zvyšuje sazby na maximum od roku 1995

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba