Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf Deutsche Bank: Pochybuji, že Řecko splatí dluhy

Šéf Deutsche Bank: Pochybuji, že Řecko splatí dluhy

14.05.2010 8:29
Autor: ČTK

Frankfurt (ČTK) - Generální ředitel největší německé banky Deutsche Bank Josef Ackermann pochybuje, že Řecko splatí dluhy. Dohodnutý stabilizační fond podle něj pomůže stabilizovat Španělsko a Itálii, zatímco s Portugalskem to bude těžké. Ackermann to podle agentury Reuters řekl v připravovaném talkshow, které bude vysílat německá veřejnoprávní televize ZDF.

Ackermann patří k nejvlivnějším bankéřům v Evropě a mimo jiné se podílel na pomoci, kterou pro Řecko připravil soukromý sektor. Ackermann je také pravou rukou kancléřky Angely Merkelové, které radil, jak má její kabinet reagovat na krizi.

Eurozóna se minulý víkend dohodla na vytvoření fondu, který by měl mít k dispozici až 750 miliard eur (asi 19,1 bilionu Kč). Fond by ale fungoval pouze jako záchranná síť, která by se použila jen v případě, že by některá z členských zemí byla v tak vážných finančních problémech, že by je nebyla schopna sama řešit.

Nejvážnější problémy v eurozóně má v současné době Řecko. To bylo nuceno zavést drastická úsporná opatření výměnou za mezinárodní pomoc, která je rozložena do tří let. Další snižování výdajů se však nelíbí občanům, kteří pořádají jeden protest za druhým.

"Zda bude Řecko během toho období skutečně v takové pozici, aby ukázalo odhodlanost a vydalo ze sebe to úsilí, o tom já pochybuji," řekl Ackermann a dodal, že něco takového bude vyžadovat "neuvěřitelné úsilí". Pokud by Řecko neuspělo, dopady by mohou být znát v dalších zemích. To by pak mohlo vést k "určité krizi", cituje bankéře v anglickém přepisu Reuters.

Řecko je za 11 let existence Evropské měnové unie první zemí, která kvůli negativním dopadům na finanční trhy v důsledku svého špatného finančního stavu vyžaduje politický příslib podpory. Obavy, zda bude Řecko schopno splácet závazky, ovlivnily kurz eura a donutily vlády jednotlivých zemí eurozóny k intervenci. Tou je příslib podpory až 110 miliard eur (asi 2,8 bilionu Kč).

Díky stabilizačnímu fondu v objemu až 750 miliard eur, který je rovněž výsledkem intervence evropských lídrů v současné dluhové krizi Řecka, Ackermann věří, že Itálie a Španělsko budou dost silné na to, aby své dluhy mohly dál obsluhovat. Tím se podle Ackermanna sníží pravděpodobnost takzvané nákazy dalších zemí.

Evropa musí podle bankéře zvýšit úsilí, aby finanční situaci Řecka změnila a zabránila nutnosti restrukturalizace řeckých dluhů. To by totiž ublížilo i německým bankám. Navzdory turbulencím z poslední doby zůstává eurozóna silnější než Spojené státy nebo Velká Británie, řekl Ackermann. Především Německo se svou silnou závislostí na exportu bude mít podle něj prospěch ze slabšího eura.

Ackermann řekl, že euro zůstává fundamentální silné. V nejbližších dvou až třech letech v zemích eurozóny nehrozí ani inflace, řekl.


Váš názor
  •  
    14.05.2010 9:38

    A to ti Paroubek neřek, že se dluhy neplatí? Jak tenhle člověk, který nezná základní informace o statních dluzích může šéfovat bance? :-)
    tk69
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data