Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pegas v 1Q zvýšil zisk o 13 procent a předčil odhady

Pegas v 1Q zvýšil zisk o 13 procent a předčil odhady

20.5.2010 9:06

(Aktualizováno 9:13)

Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens hospodařil v prvním čtvrtletí letošního roku s čistým ziskem 7,7 milionu eur (konsensus Reuters) a překonal tak očekávání trhu na úrovni 7,1 milionu eur. Kurzové zisky a nízké úrokové náklady totiž podle dnešní zprávy společnosti kompenzovaly pokles provozního zisku.

Provozní ziskovost před odpisy, úroky a zdaněním měřena ukazatelem EBITDA v prvním čtvrtletí roku 2010 propadla meziročně dokonce o 37 % na 8,8 milionu eur, přesto též překonal konsensus trhu 8,2 milionu eur. Negativní meziroční bilance byla způsobena mimořádně vysokou hodnotou EBITDA v 1Q09, kdy společnost těžila z poklesu cen polymerů, vysokých odbytových cen a z vyprodání skladových zásob. Celkové náklady na materiály a ostatní spotřebu stouply v 1Q10 o 19,5 % na 24,0 milionu eur, zvláště kvůli nárůstu nákupních cen polypropylenu a polyethylenu.

„V prvním čtvrtletí roku jsme dosáhli solidních výsledků na úrovni ukazatele EBITDA, jenž dosáhl hodnoty 8,8 milionů eur a to díky silné produkci, dobrým prodejním výsledkům a při minimálních dopadech z externích vlivů či jednorázových položek,“ komentuje dnešní čísla zpráva firmy.

Konsolidované výnosy Pegas Nonwovens v 1Q dosáhly 34,4 milionu eur, což je o 3,5 % méně ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2009, stále však nad mediánem odhadů analytiků oslovených v průzkumu agentury Reuters, který byl na úrovni 32,6 milionu eur. „Meziroční pokles výnosů byl způsoben primárně nižšími prodanými objemy v tunách, kdy se na počátku roku 2009 vyprodávaly skladové zásoby z konce roku 2008,“ vysvětluje meziroční pokles tržeb zpráva výrobce netkaných textilií.

Výnosy z prodeje v oblasti západní Evropy stouply na 20,7 milionu eur, což je 60,1% podíl na celkových výnosech společnosti. Ve stejném období loňského roku to bylo 56,5 procenta. Ve střední a východní Evropě a Rusku společnost zaznamenala výnosy 12 milionů eur, což je 35procentní podíl na výnosech. V loňském roce to bylo 41 procent. Firma utržila 1,7 milionu eur z prodejů do ostatních teritorií, to představuje 4,9% podíl oproti 2,5 procenta před rokem.

Přehled výsledků za 1Q10 a konsensus trhu

mil. EUR 1Q09A 1Q10A konsensus - medián
Tržby 35,7 34,4 32,6
EBITDA 14,0 8,8 8,2
EBIT 10,2 4,8 4,2
Čistý zisk 6,8 7,7 7,1

Zdroj: Pegas Nonwovens, Reuters

Výsledky hospodaření za první čtvrtletí jsou podle vyjádření společnosti v souladu se zveřejněným výhledem na celý rok 2010. "Vzhledem k výrazně rostoucím cenám polymerů, jež negativně ovlivňují hospodaření společnosti ve druhém čtvrtletí, zůstává nadále hlavním cílem společnosti dosažení celoročního výhledu," uvedla firma Pegas Nonwovens.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data