Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Týden na pražské burze: Povýsledkový sešup NWR (-13 %) a ECM (-17 %), Orco vystoupilo z ochrany před věřiteli

    Týden na pražské burze: Povýsledkový sešup NWR (-13 %) a ECM (-17 %), Orco vystoupilo z ochrany před věřiteli

    21.05.2010 18:24
    Autor: Josef Němeček, Patria Finance

    Do pondělní seance pražská burza vstoupila pod taktovkou prodejců, jako by předznamenávala výsledek celého obchodního týdne. V úvodu ztrácela zejména Erste a NWR. Jako možné IPO se vyrýsoval prodej Fortuny skupinou Penta. Developer ECM REI prodává aktiva – City Empiria s čistým příjmem 12,1 mil. eur. Společnosti hrozí na valné hromadě v příštím týdnu v nejhorším scénáři předčasné splacení dluhů kvůli překročení smluvené úrovně zadlužení. KIT digital ohlásila nejprve akvizici singapurského poskytovatele řešení pro vysílání videa a IPTV následně výsledky s rekordními tržbami, ale vyšší ztrátou, které vedly k propadu titulu po uzavření pražského trhu na Wall Street až o 12 procent.

    Optimistický byl pro pražskou burzu úvod úterní, NWR však dále zaostávalo za vývojem sektoru v Evropě. V rámci celého dne vedla trh výše Erste se ziskem 4 %, aktivita byla také na KB. Celý trh posílil o 2 procenta, avšak na významné firemní události v podobě výsledků za 1Q teprve čekal.

    Finanční výsledky těžební NWR otevřely středeční seanci. A nevesele. Místo očekávaného zisku 2 mil. eur přišla ztráta v rozsahu 14,5 mil. eur. Na očekávání nedosáhly také výnosy. Investoři zareagovali „výplachem“, který dosahoval až více jak 9 procent pod metu 230 korun. Klíčové informace přišly u obou developerů. Na Orcu to bylo po více než roce vystoupení z ochrany před věřiteli a schválení záchranného plánu restrukturalizace francouzským soudem. Akcie Orca na této zprávě rostly jako jediné ve SPADu. Po uzavření trhu přišla zpráva s opačným sentimentem v podobě výsledků developera ECM. Ztráta se v 1Q prohloubila na 6 milionů eur, výnosy klesly 30 %. Zpráva založila na prodeje titulu ve zbytku týdne. V celodenní bilanci NWR ztratilo 4,5 %, Orco získalo 7 %. V online rozhovoru na Patria.cz hovořil finanční ředitel Telefóniky O2, pan Petr Kubový. Mimo jiné označil za limit pro dividendu výsledek roku 2010 plus 5,6 Kč/akcie z nerozděleného zisku.

    Čtvrteční obchodování otevřely výsledky VIG a Pegasu. Pojišťovací skupiny dosáhla svého nejlepšího výsledku za 1Q v historii a stala se jedničkou na tuzemském trhu, kde je její nejsilnější značkou Kooperativa. Pegas zvýšil zisk o 13 procent a překonal tržní odhady. Celý trh byl dopoledne celkem neurčitý, jasný směr dolů s minus více jak 2,5 procent dále drželo NWR. Na ČEZu přišlo zvýšení cíle nad 1000 od JP Morgan. Snížení cíle naopak po výsledcích dopadlo na NWR od Goldman Sachs, která titul nově cíluje na 10 GBP či 300 s doporučením „neutral“. Mnohem razantnější je pohled Bank of America, která titul srazila na 5,75 GBP z 10 GBP (!) s doporučením „underperform“ proti dosavadnímu „koupit“. Negativní doporučení spolu s obavami šířícími se těžebním sektorem ohledně uvalení vysokých daní přispěla k propadu celého trhu o 4 procenta, když NWR propadlo o celých 11 procent! Po uzavření evropských trhů ohlásilo výsledky za 1Q Orco. Čistá ztráta klesla na třetinu či 15,6 milionu eur, EBITDA se zvýšil o 42 % na 8 mil. eur, tržby mírně klesly.

    Před zahájením pátečního obchodování přišla zpráva o výměně ve vedení Novy, odkud do funkce v rámci CME odchází ředitel Dvořák, uvedly HN. Úvod pražskému trhu přinesl až 1,3% zisky, ty se ale dalším vývojem rozplynuly. Trh prošel celkově určitou stabilizací po předchozích výprodejích, aktivita ale směrem dolů neuvadla na NWR, které testovalo odolnost kolem 207 . Zisky si připsaly banky, když zejména KB nastoupila k až 4% ziskům. Celý trh nakonec při mírně nadprůměrném objemu klesl o půlprocento.

    V zrcadle celého týdne jsou vítězem při sestupu celého trhu nejméně ztrátové tituly, jmenovitě Telefónika s -0,70 %, ČEZ -2,11 % či Pegas po výsledcích s -2,30 %. Na poměry tohoto týdne mírných 3,3 % odepsal po výsledcích VIG, přes 4 % pak odevzdal PM ČR a Komerční banka. Na opačném konci spektra se po slabých výsledcích s -17,63 % pohybuje ECM, přes 15 % odevzdal KIT digital, stejně jako těžební NWR. O necelých 13 % pak přišla CETV. Index pražské burzy PX v týdnu odepsal 4,88 procenta na úroveň 1136,4 bodu.

    Přehled všech titulů je v tabulce níže, jednotlivé zprávy k tuzemským akciím naleznete v sekci ZDE.

    Titul Změna v % Závěr SPAD
    ECM -17,63 205,1
    KITD -15,76 237,9
    NWR -15,63 211
    CETV -12,66 470
    AAA -8,47 16,2
    Erste -6,2 756
    Unipetrol -4,99 186,21
    KB -4,29 3350
    PM ČR -4,17 8050
    VIG -3,31 826
    Orco -2,94 164,52
    Pegas -2,3 425
    ČEZ -2,11 875,1
    Telefónika 02 -0,7 412,1


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    18.08.2026
    17:34Čínská auta na našich silnicích a kam by to vlastně u ní mělo směřovat?
    17:31Důvěra investorů v německou ekonomiku v srpnu vzrostla, uvedl institut ZEW
    15:45Investoři přesouvají kapitál z Treasuries do AI dluhu. Výnosy v USA nadále rostou
    14:11Pád Nike nebere konce. Akcie se propadly až na úroveň z roku 2014
    13:40J&T BANKA a.s.: Pololetní finanční zpráva za rok 2026
    13:38Největší těžař světa věří mědi. BHP překonal odhady a chystá růst produkce
    12:13Další fáze AI boomu? Goldman Sachs vybírá firmy, které mohou vydělat na automatizaci  
    10:40Výnos 30letých amerických dluhopisů je nejvýše za téměř dvě dekády. Dlouhé splatnosti jsou pod tlakem i v Evropě a Japonsku
    9:29Rozbřesk: Proteinový boom naráží na omezenou nabídku syrovátky, koruna ve vyčkávacím módu
    8:52AI, dluhopisy a ropa. Investoři sledují tři klíčové příběhy současných trhů  
    6:01Čína vysílá varovné signály. Průmysl, spotřeba i investice zaostaly za očekáváním  
    17.08.2026
    17:05AI dluhy a odolnost systému
    16:36Aby si Německo udrželo blahobyt, musí být pětkrát produktivnější
    16:14PODCAST Týdenní výhled: AI optimismus se vrací. Neo-cloudy potvrzují silnou poptávku  
    14:50Závratný růst Anthropicu. Tržby vzrostly mezikvartálně o více než 140 procent
    12:12Po silném začátku srpna přichází vystřízlivění. Bitcoinová ETF hlásí výrazné odlivy  
    11:17Ceny průmyslových výrobců pokračují v růstu, ceny v zemědělství naopak klesají
    10:46Trhy jsou nastavené na ideální scénář. Právě teď může být čas na zajištění portfolia
    8:49Rozbřesk: Natahující se blízkovýchodní konflikt zvyšuje inflační rizika, jak bude vypadat náš alternativní scénář?
    8:46Napětí na Blízkém východě přetrvává a Stripe sází na AI  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data