Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Korejský konflikt rozkolísal poptávku po zlatě, to si díky averzi k riziku udržuje podporu

    Korejský konflikt rozkolísal poptávku po zlatě, to si díky averzi k riziku udržuje podporu

    25.05.2010 13:48

    (Aktualizováno 14:48)

    Cena zlata se rozkolísala v důsledku protichůdných tlaků na trzích – rostoucí válečné napětí na Korejském poloostrově zesílilo poptávku po zlatu, zatímco někteří investoři se raději uchylují k dolaru. Spotová cena zlata se pohybovala mezi půlprocentním poklesem a nárůstem o 0,3 %, kontrakty na červnové dodávky v New Yorku se ve výsledku mírně posunuly na hladinu 1191,4 USD/unce.

    Severokorejský leader Kim Čong-il vydal armádě rozkaz k okamžité bojové připravenosti poté, co Jižní Korea dnes ohlásila chystanou sérii diplomatických a obchodních protiopatření jako reakci na březnový útok Severní Koreje na jihokorejskou válečnou loď, při němž zahynulo 46 lidí. Americký prezident Barack Obama vyjádřil Jižní Koreji plnou podporu s příslibem, že americká armáda bude s jihokorejskými ozbrojenými silami úzce spolupracovat, s cílem zabránit další agresi ze strany Severní Koreje.

    „Poptávka po zlatě znovu ožívá poté, co prohlášení Severní Koreje zaskočilo investory,“ komentoval obchodník se Soulu Kim Kang Nam. „Současná korekce cen kovů se zdá být také u konce.“ Zlato se v polovině května vyšplhalo na historické maximum 1249,4 USD/unce, když investoři hledali bezpečný přístav v obavách z evropské dluhové krize, v následujícím týdnu pak ale cena za unci klesla o více než 83 dolarů. Ztráta však může být jen dočasná vzhledem k tomu, že „lidé jsou stále skeptičtí ohledně toho, jak se situace v Evropě vyvine“, uvedl investiční analytik Wong Eng Soon.

    Zlato oslabilo na spekulacích, že investoři preferují americký dolar. „Někteří lidé upřednostňují dolar před zlatem, ačkoli jsme svědky rekordní poptávky po zlatě,“ komentuje nedávnou korekci Wong. „Zlato by si mělo udržet podporu, dokud bude přetrvávat averze k riziku, k níž poskytuje situace v Evropě živnou půdu,“ myslí si analytik Toby Hassall.

    To potvrzuje současný pohyb na trzích, kdy si zlato aktuálně drží včerejší závěr při ceně 1191 USD za trojskou unci, zatímco například stříbro je o 1,3 % níže na 17,7 USD/unce.

    Vývoj ceny zlata od ledna 2010
    zlato_25.5

    (Zdroj: Bloomberg)


    Váš názor
    •  
      25.05.2010 14:25

      cierne zlato asi nie je,pokial nepisete v uvedenom clanku o rope.
      stefi2
    Aktuální komentáře
    20.08.2026
    17:08Americká výjimečnost 8/2026 - z pohledu valuací a návratnosti trhů
    16:02Walmart překonal očekávání, akcie přesto výrazně oslabily
    14:58Největší short squeeze za roky. Bitcoin prudce otočil po nadějích na deregulaci
    14:29Ministerstvo financí zhoršilo výhled ekonomiky, letos čeká růst o 1,9 %
    13:00Investice do AI mají prioritu, a tak se zisk Alibaby propadl o více než tři čtvrtiny
    12:02Krugman: Proč není cena ropy ještě výš?
    11:07Polská společnost Arlen chce koupit 75 procent akcií obuvnické firmy Prabos
    10:31Opět „nejstarší chyba v monetární politice“?
    9:35Celkový veřejný dluh USA poprvé překonal hranici 40 bilionů dolarů
    8:54Rozbřesk: Když je všechno priorita. Státní rozpočet pro rok 2027
    8:51Fed zůstává jestřábí, Trump tlačí na Írán a trhy sledují dluh USA i návrat bitcoinu  
    6:04Morgan Stanley: Drobní investoři dokázali správně odhadovat dopady QE, neměli by ale časovat trh
    19.08.2026
    22:02Pozitivní náladu na trhu podtrhují akcie Moderny a Marvell Technology  
    18:21AI dál sama sobě dláždí kapitálovou cestu a „bezvýznamné“ 2 biliony dolarů
    16:45Traders Talk: Tento trh není pro slabé povahy. Příležitosti se ale najít dají
    16:12Home Depot trápí drahé hypotéky. Klarna po výsledcích odepsala 20 %
    15:35Tradiční král carry trade v ohrožení? Investoři čím dál častěji mění japonský jen za švýcarský frank
    13:59ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
    13:49Akcie Moderny letí vzhůru o 100 % díky úspěchu u personalizované vakcíny proti rakovině
    12:25Akcie čínského výrobce humanoidů Unitree vystřelily při svém debutu o 460 procent

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data