Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Prezident EU Van Rompuy: Silné euro pomohlo na dlouho skrýt fiskální problémy

Prezident EU Van Rompuy: Silné euro pomohlo na dlouho skrýt fiskální problémy

14.06.2010 12:08
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

„Pro eurozónu není špatné to, co se děje za poslední rok, ale to, co se událo v jedenácti letech předchozích. Skutečné fiskální problémy eurozóny pomáhal po dlouhá léta zakrývat silný kurz společné měny,“ uvedl prezident Evropské Unie Herman Van Rompuy. „Svým způsobem jsme se stali oběťmi vlastního úspěchu,“ řekl Van Rompuy. Jeho výtka směřovala také vůči finančním trhům, které jsou podle něj nadměrně ovlivněny „fámami a předsudky“ a reagují naprosto neadekvátně.

„Euro se stalo silnou měnou a oblastí s velmi nízkými spready úrokových sazeb na vládních dluhopisech. Bylo určitým druhem tablety na spaní či drogy, která překryla základní problémy, poznamenal evropský prezident v rozhovoru pro Financial Times. Finanční trhy podle něj byly nejprve od vzniku eura v roce 1999 až příliš shovívavé vůči fiskální nedisciplíně některých zemí a nyní naopak přehnaně reagují často na maličkosti. Podle EU prezidenta byla eurozóny v uplynulém měsíci na skutečném pokraji krachu, což by vyvolalo celosvětovou krizi. Evropští lídři podle nyní pochopili, že je nezbytné zavést nepopulární opatření jako otevření pracovních trhů a zvýšení věku pro odchod do důchodu.

Van Rompuy nepřímo ocenil roli finančních trhů, kterou sehrály od vypuknutí řecké krize v říjnu loňského roku při identifikaci slabých míst eurozóny. „Většinu z nás nadměrné výkyvy trhu netěší. Když se na to ale podíváte z širší perspektivy, tak trhy jen trestají špatnou politiku. Problém je, že někdy až příliš a nepřiměřeně, na základě spekulací a předsudků," poznamenal prezident EU, který nyní stojí v čele pracovní skupiny, která se zabývá reformami k upevnění rozpočtových pravidel a změnami regulace finančních trhů po odeznění globální hospodářské krize. „Nejdůležitější jsou nyní reformy v oblasti konkurenceschopnosti, pracovních trhů a důchodů,“ uvedl. Reformy se mají dotknout také ratingových agentur a derivátových trhů.

(Zdroj: FT, CNBC, Bloomberg, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.02.2026
13:31Muskovy SpaceX a xAI soutěží v tajném programu Pentagonu na autonomní rojové drony
13:02Ztrácí dolar punc bezpečného přístavu? Podle Deutsche Bank velí rizika spojená s AI
11:42Nové pražské byty zdražily koncem roku 2025 meziročně o 3 procenta
11:33Kung-fu či salta. Čínští humanoidi ovládli nejsledovanější pořad v Číně k oslavám Nového roku
11:01Investoři vyhlížejí novou inspiraci. Evropské akcie i dluhopisy lehce stoupají  
10:31Těžař BHP nabírá nový směr. Měď poprvé tvoří většinu zisku, akcie na novém maximu  
8:52USA a Írán budou jednat v Ženevě, BHP těží z růstu cen kovů a SpaceX a xAI v užším výběru Pentagonu  
8:42Rozbřesk: Silný leden pro hypotéky. Nemovitostní trh zůstane napjatý i letos
6:19FX Strategie: Inflační ne-překvapení a jestřábí ČNB podpořily korunu, může americký HDP nalomit dolarové medvědy?  
16.02.2026
17:58PODCAST Týdenní výhled: Nečitelná AI nyní pohání tržní rotaci, Big Tech ji ale ustojí  
17:13Prohodí se dlouhodobě výkony amerických a neamerických trhů?
15:56Goldman Sachs: Je dobrý okamžik využít poklesu Microsoftu. Nvidia dál tahounem AI boomu  
14:05AI euforie skončila. Na trhu nyní panují dvě protichůdné obavy  
11:18Švédsko kvůli geopolitickým změnám zvažuje zavedení eura
11:11Opatrně pozitivní start týdne v Evropě  
10:36Koncern Volkswagen hodlá do konce roku 2028 snížit náklady o pětinu
10:34Bezpečné měnové přístavy v turbulencích? Frank, jen a dolar zažívají přehodnocení své role
8:52Rozbřesk: ČNB zatím nemá důvod snižovat úrokové sazby
8:49Obchodování dnes kvůli svátkům slabší, Havlíček odhalí další kroky k Dukovanům a futures jsou v zeleném  
5:58Výdaje do AI letí nahoru, ale akcie Nvidie stojí. Investoři čekají na výsledky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Empire State Manufacturing index