Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ministr Janota chce snížit podporu stavebního spoření, u vznikající koaliční vlády má podporu

Ministr Janota chce snížit podporu stavebního spoření, u vznikající koaliční vlády má podporu

17.6.2010 8:24
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Ministr financí Eduard Janota chce od ledna příštího roku všem, tedy i klientům na už existujících smlouvách, snížit státní příspěvek na stavební spoření na maximálně 2000 korun ročně. Uvedly to dnešní Hospodářské noviny (HN), podle nichž má návrh slušnou šanci na úspěch. Podle informací HN se na tom už domluvily ODS, TOP 09 a Věci veřejné, tedy strany, které se snaží zformovat vládní koalici.

"Předběžně jsme se shodli, že snížíme státní podporu tak, jak navrhuje ministr Janota," cituje list jednoho z vyjednavačů.
Deník píše, že dnes činí státní příspěvek 4500 na smlouvách uzavřených před rokem 2004 a 3000 korun na pozdějších smlouvách. Stavební spoření má zhruba pět milionů Čechů.

Plošným snížením příspěvku chce stát podle návrhu, který mají HN k dispozici, ušetřit přes sedm miliard korun ročně. Lidé by snížení příspěvku nepocítili příští rok, ale až v roce 2012. Státní příspěvek se totiž podle zákona vyplácí za každý rok zpětně až v následujícím roce. Na spoření jde nyní ze státního rozpočtu ročně téměř 14 miliard korun.

Svůj návrh na plošné snížení státní podpory s využitím takzvané nepravé retroaktivity - tedy od určitého data snížit státní příspěvek u všech smluv - HN potvrdil i Janota. "Alespoň se teď všichni dozvědí, na čem jsou. Další asi jednu miliardu bychom mohli získat navrhovaným zdaněním výnosů z vkladů ze stavebního spoření," řekl deníku ministr.

Spořitelny jsou ale podle HN přesvědčeny o tom, že Janotův návrh nemůže uspět. "Retroaktivita je nepřípustná. Tím si stát zakládá na soudní spory. Výše podpory je daná zákonem a je součástí smluv klientů. Máme dva právní posudky, které to vylučují," uvedl tajemník asociace spořitelen Jiří Šedivý.


Váš názor
 • Překvapení?
  17.6.2010 17:51

  Pokud se nepletu, je pan Janota je ve funkci již víc jak 30 let (možná i 40), takže dosud pouze spal, nebo se náhle probudil? Řešit problém tím, že nechám zaplatit 3/4 "manka obyčejné" lidi zvýšením daní, to umí každý blbec. Škoda, že nikdo z politiků nemá dost charakteru, aby přiznal, že je to hlavně jejich vina a škoda, že nejsme v Japonsku. A pan "Ekonom" Kalousek spolu s panem Janotou by za této situace měli odejít jako první. Nerespektování podepsané smlouvy státem, to je prostě ostuda. Tím neříkám, že stavební a jeho podpora je skvělý nápad.
  oh171
 •  
  17.6.2010 16:54

  Doufám, že když uberou ze stavebního spoření 1000 Kč, tak na penzijním připojištění navýší současných směšných 150 Kč na vložených 500 Kč na 300 Kč při vložených 1000 Kč.
  Jasnovid
 •  
  17.6.2010 10:32

  Pro zamezení soudních sporů ohledně retroaktivity by bylo lepší nezasahovat do výše státního příspevku u současných smluv a u nově uzavíraných smluv státní příspěvek zrušit úplně. Podpora státu by pak trvala pouze formou daňového zvýhodnění - nedaněním výnosů ze stavebního spoření. Nelze financovat podnikání komerčních subjektů ze státního rozpočtu téměř 14 mld. ročně !
  springpeace
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data