Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rumunský leu klesl kvůli zvýšení DPH na historické minimum

Rumunský leu klesl kvůli zvýšení DPH na historické minimum

28.06.2010 18:23
Autor: ČTK

(ČTK) - Kurz rumunského leu dnes klesl o téměř dvě procenta na nové rekordní minimum vůči euru. Devizový trh tím reagoval na vládní plán získat dodatečné příjmy do rozpočtu výrazným zvýšením daně z přidané hodnoty. Ekonomové se obávají, že tento krok, jímž chce vláda nahradit výdajové škrty zamítnuté ústavním soudem, rozpočtové problémy nevyřeší a pouze prohloubí těžkou recesi rumunské ekonomiky.

Leu oslabil o 2,1 procenta na 4,3685 ROL za euro a předtím sestoupil až na 4,3823 ROL. Byla to nejnižší úroveň leu od zavedení eura před více než desetiletím.

Rumunský premiér Emil Boc v sobotu oznámil, že vláda od července zvýší daň z přidané hodnoty o pět procentních bodů na 24 procent. Chce si tak zachránit přístup k penězům ze záchranného úvěru v celkové hodnotě 20 miliard eur (přes půl bilionu Kč), na kterém se země loni dohodla s Mezinárodním měnovým fondem, Evropskou unií a dalšími mezinárodními institucemi. Rumunsko má letos podle dohody snížit rozpočtový deficit na 6,8 procenta hrubého domácího produktu.

Zpráva o zvýšení DPH přišla den poté, co rumunský nejvyšší soud překvapivě rozhodl, že snižování důchodů, které předpokládal vládní plán úspor, je v rozporu s ústavou. To přimělo MMF k odkladu jednání o pomoci Rumunsku z pondělí na středu.

"Podpora vlády je křehká. Trhy se neuklidní, dokud MMF jasně neoznámí, co hodlá dělat," řekl agentuře Reuters hlavní ekonom bukurešťské pobočky banky ING (6,62 EUR, 2,80%) Nicolaie Alexandru-Chidesciuc. "Trh je extrémně citlivý na jakékoli obavy nebo zprávy o konsolidaci veřejných financí. Zvýšení daní je něco, co poškodí ekonomiku, která se zastavila," uvedl Murat Toprak ze Société Générale (36,13 EUR, 0,98%).

Vláda chtěla snížit rozpočtový deficit seškrtáním platů zaměstnanců ve veřejném sektoru o 25 procent a důchodů o 15 procent. Proti tomu v pátek v Bukureští protestovalo na 4000 Rumunů.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.03.2026
16:22Beneš, Novák a Cyrani nad výsledky ČEZ, výhledem, dividendou, strategií, dopadem Íránu i obratu trendu ve spotřebě elektřiny
15:54Německé RWE klesl hrubý provozní zisk o deset procent, chystá investici v USA
15:28Německo a dalších pět zemí EU jsou pro centralizovaný dohled nad trhy
15:12O (ne)kopírování inflace sedmdesátých let
13:25Další energetický šok? Analytici Evropu uklidňují, situace je podle nich jiná než v roce 2022
11:32Ropa zpět u stovky a akcie pod tlakem. Írán se zaměřil na ropnou infrastrukturu  
11:30IEA: Válka s Íránem způsobila největší narušení dodávek ropy v historii
11:30Zalando expanduje v USA mimo e-shop. Jeho podnikovou platformu adoptuje Levi’s. Akcie rostou o 13 procent
11:19Komentář analytika: Výsledky ČEZ mírně zaostaly za očekávaními, výhled nižší. Dividenda indikována do rozpětí 31 až 42 Kč  
11:01Maloobchodní tržby v lednu meziročně vzrostly o pět procent
11:00Průmyslová výroba v ČR v lednu zpomalila meziroční růst na 2,8 procenta
9:10Rozbřesk: Ceny benzínu v USA letí vzhůru. Jak to Fed vyhodnotí?
8:58ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky hospodaření Skupiny ČEZ za rok 2025
8:54ČEZ zveřejnil opatrný výhled, ropa skočila zpět nad 100 USD a napětí v Íránu udržují neustále se měnící vyjádření Trumpa  
7:25ČEZ dosáhl zisku, který dává prostor dividendě až 42 korun na akcii. S jakými čísly počítá výhled pro letošek?
11.03.2026
21:14Akcie kolísaly kvůli obavám z války, ropa rostla  
17:19Cyklický návrat hodnotových akcií a jejich strukturální úpadek
17:16IEA uvolní rekordních 400 milionů barelů ropy z nouzových rezerv
15:37Groupon zklamal na zisku, tržbách i výhledu pro rok 2026  
14:40KKCG Financing a.s.: Oznámení o sedmé výplatě úrokového výnosu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
13:30USA - Deflátor PCE, y/y
13:30USA - HDP, q/q a
13:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
13:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university
15:00USA - Nově otevřená prac. místa