Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ – Valná hromada schválila dividendu 53Kč/akcie, stát získá přes 21 mld. Kč a větší vliv na zakázky i funkce

ČEZ – Valná hromada schválila dividendu 53Kč/akcie, stát získá přes 21 mld. Kč a větší vliv na zakázky i funkce

29.6.2010 14:13
Autor: Redakce, Patria Online

(Aktualizováno - 14:51)

Valná hromada společnosti ČEZ dnes schválila návrh představenstva vyplatit akcionářům z loňského čistého zisku 51,9 miliardy korun celkem 28,5 miliardy korun ve formě dividendy na úrovni 53 korun na akcii. Do státní pokladny letos z majoritního podílu v elektrárenské společnosti (ke konci roku 2009 69,8 %) přiteče na samotných dividendách 19,8 miliardy korun. Pro nárok na dividendu bylo nutné akcie ČEZu koupit nejpozději dne 22. června.

Příjem státu ze zisku společnosti ČEZ však neplyne jen z dividendy samotné, ale obohatí jej ještě daň z vyplacených dividend (čistá dividenda ČEZu je 45 Kč/akcie). Celkový výnos státu z dividend elektrárenské firmy tak má podle mluvčí ČEZ Evy Novákové činit 21,156 miliardy korun. Z loňského zisku společnosti ČEZ půjde na základě rozhodnutí valné hromady dalších 16,9 miliardy korun do nerozděleného zisku minulých let. Na odměny členů představenstva a dozorčí rady je určeno 25,5 milionu korun.

Těsně před volbami ještě ministr financí Eduard Janota připustil nárůst dividendy ze zisku ČEZu za rok 2009 z navrhovaných 53 korun až na 55 Kč/akcie - zvýšení o dvě koruny by přineslo státu dalších zhruba 750 milionů korun. S ohledem na překvapivě pravicový výsledek parlamentních voleb však utichly spekulace o tlaku státu na vyplacení vyšší dividendy, a akcionáři se nakonec skutečně žádné „superdividendy“ nedočkali. Dnes schválená dividenda byla přesto vyšší než ta vyplácená v loňském roce, kdy bylo ze zisku za rok 2008 vyplaceno 50 korun na akcii.

Ačkoliv je rozhodný den pro výplatu dividendy opět shodný s dnem konání valné hromady – tedy dnešek, bylo kvůli převodu evidencí ze Střediska cenných papírů do nově vznikajícího Centrálního depozitáře (a souvisejícímu pozastavení vypořádání od 28. června do 2. července) nutné pro nárok na dividendu koupit akcie ČEZu naposledy před týdnem (detaily zde).

Stát získal větší kontrolu nad velkými zakázkami, které vypisuje elektrárenská společnost ČEZ. Dnešní řádná valná hromada firmy totiž odsouhlasila změnu stanov firmy, které nově umožní dozorčí radě udělovat představenstvu souhlas s předkládáním zadávací dokumentace u zakázek vyšších než je třetina vlastního kapitálu firmy. ČTK to zjistila na valné hromadě. Stát kontroluje v ČEZ většinový podíl, jeho zástupci sedí právě v dozorčí radě. ČEZ aktuálně připravuje tendr na dostavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín v hodnotě kolem 500 miliard korun. Předchozí souhlas dozorčí rady bude představenstvo ČEZ nově potřebovat také například s ustanovením do funkce generálního ředitele, s uzavíráním dalších manažerských smluv nebo s odměňováním předních manažerů.

(Zdroj: ČEZ, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data