Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
JPMorgan zvýšila zisk o 76 % a snížila rezervy na špatné úvěry, akcie v premarketu otočily pokles k růstu

JPMorgan zvýšila zisk o 76 % a snížila rezervy na špatné úvěry, akcie v premarketu otočily pokles k růstu

15.07.2010 13:30
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno (15:41) První z velkých amerických bankovním jmen, banka JPMorgan, předstoupila před investory s výsledky za druhé čtvrtletí roku. Čistý zisk meziročně vzrostl o 76 procent na 4,8 miliardy dolarů či 1,09 USD/akcie z 2,72 mld. USD či 28c/akcie před rokem a 3,33 mld. USD v 1Q10 a očištěný zisk na akcii dosáhl 87 centů na akcii při očekávání 71 c/akcie. Čisté příjmy dosáhly 25,10 miliardy dolarů při očekávání trhu na 25,33 mld. USD. Číslo zisku na akcii 1,09 USD již zahrnuje položku spojenou s britskou daní na bonusy bankéřů v rozsahu 14c/akcie a změnu rezerv v rozsahu 36c/akcie. Akcie banky v premarketu rostly až o procento, po zahájení obchodování na Wall Street však nejprve klesaly, nyní přidávají 0,3 %.

Poměr špatných úvěrů k úvěrovému portfoliu podle dat banky ve 2Q10 dosáhl 5,3 procenta, snížení rezerv na špatné úvěry v rámci čtvrtletí podle banky přineslo kladný efekt v rozsahu 1,5 miliardy dolarů. Konsolidovaný Tier 1 ukazatel kapitálové přiměřenosti dosáhl ke konci 2Q10 12,1 %, celkový kapitálový ukazatel 15,8 %. Návratnost kapitálu (ROE) dosahuje 12 %, ROA 0,94 % a BV na akcii 40,99 USD.

"Náš čistý zisk se zvýšil na 4,8 miliardy při započtení benefitu v podobě 1,5miliardové redukce rezerv na špatné úvěry, což považujeme za jednorázovou položku. Ta byla částečně kompenzována 550 miliony dolarů na britskou daň z bonusů," uvedl šéf Dimon.

CEO banky Jamie Dimon ji dokázal udržet ziskovou doposud skrze celou dobu trvání finanční krize. „Zatímco ekonomika ukazuje známky opětovného slábnutí, v základu se ubírá výše a bankám se bude dařit lépe, než si v tuto chvíli myslíme,“ domnívá se analytik Deutsche Bank v New Yorku Matt O’Connor. JPMorgan je první z velkých amerických bank reportující výsledky za 2Q10. Bank of America a Citigroup by zítra měly ohlásit zisk 2,6 mld. USD a 1,46 mld. USD.

JPMorgan uvedla, že zisk divize karetních služeb dosáhl 343 milionů dolarů, investičního bankovnictví 1,38 mld. USD a detailového bankovnictví 1,04 mld. USD. JPMorgan uvedla, že odkoupila zpět akcie za více než 500 milionů dolarů a v nákupech hodlá „příležitostně pokračovat“. Za nadále „neakceptovatelný“ označuje banka vývoj v oblasti spotřebitelského úvěrování. Podle CEO Dimona přes výrazné snížení úvěrové ztráty "zůstávají na mimořádně vysokých úrovních". "Ačkoli delikvence spotřebitelských úvěrů poklesla, zůstává na extrémně vysokých úrovních a proto návratnost této části byznysu banky zůstává neakceptovatelná," uvedl Dimon. "Naproti tomu jsme zaznamenali zlepšení ve všech ostatních oblastech podnikání banky," dodal.

Dimon také varoval před možnými "nezamýšlenými důsledky" plánovaných úprav regulace finančního sektoru v USA. Americká Sněmovna reprezentantů začátkem měsíce po zhruba ročním vyjednávání schválila největší změnu regulace finančního sektoru za poslední desítky let. Návrh ještě musí odsouhlasit Senát, který jednání  o reformě zahájil dnes.

Výsledky JPMorgan v rozhovoru pro CNBC "zpražil" známý analytik Dick Bove z Rochdale Securities, který na akcie drží doporučení "koupit". "Číslo (zisk) jako celek není špatné, ale je takové prostě proto, že jednoduše vzali peníze z rezerv a přelili je do zisku. Chtěl bych viděl lepší výnosy. Jediným skutečně pozitivním číslem je pokles rezerv na špatná aktiva. Ostatní je neuspokojivé, trading katastrofální," uvedl Bove.

(Zdroj: Bloomberg, AP, CNBC, čtk)


Váš názor
  •  
    15.07.2010 15:04

    MORGAN,ALCOA A DALŠÍ SICE ZVYŠUJÍ ZÍSKY,LEČ V DOLNÍ LHOTĚ SI ZLOMIL STAROSTA NOHU,TAKŽE SENTIMENTÁLNÍ AKCIONÁŘI RADŠÍ PRODÁVAJÍ.
    BOB
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Agilent Technologies Inc (10/20 Q4, Aft-mkt)
Prosus NV (12/19 Q3)
Warner Music Group Corp (09/20 Q4, Bef-mkt)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu