Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
NWR hlásí výrazný nárůst smluvních cen pro část dodávek ve 3Q

NWR hlásí výrazný nárůst smluvních cen pro část dodávek ve 3Q

21.7.2010 8:35
Autor: Redakce, Patria Online

(Aktualizováno 9:43)

Společnost New World Resources dnes oznámila dosažení dohod s odběrateli o dodávkách koksovatelného uhlí a koksu pro třetí čtvrtletí 2010, týkající se části dodávek uhlí a koksu, u nichž NWR dojednává ceny čtvrtletně. Mezikvartální nárůst smluvních cen dosahuje 17 % u koksovatelného uhlí a dokonce 42 % u koksu!

Čtvrtletně oceňované koksovatelné uhlí, které je určené k dodávkám pro třetí čtvrtletí kalendářního roku 2010, tvoří 20 % předpokládaného celkového objemu dodávek v roce 2010 a dosáhlo objemu přibližně 300 tisíc tun, přičemž jde především o poloměkké koksovatelné uhlí. Průměrná dosažená cena pro tyto dodávky činí 158 EUR za tunu, což je o 17 % více než průměrná cena ve druhém čtvrtletí 2010, píše se v dnešní zprávě NWR.

Průměrná sjednaná cena pro dodávky koksu na třetí čtvrtletí kalendářního roku 2010 činí 362 EUR za tunu, což představuje nárůst o 42 % ve srovnání s cenami druhého čtvrtletí a o 143 % více, než činila průměrná cena v roce 2009. Předpokládaný objem dodávek ve třetím čtvrtletí je přibližně 250 tisíc tun.

„Ceny koksovatelného uhlí a koksu, jaké jsme vyjednali pro třetí čtvrtletí kalendářního roku 2010, jsou povzbudivé a potvrzují pokračující silnou poptávku po našich produktech v letošním roce,“ uvedl Mike Salamon, předseda představenstva NWR. „Jsme velmi spokojeni s naší stávající strukturou prodejů a rozhodnutím sjednat 80 % objemu dodávek pro období japonského účetního roku 2010."

Osmdesát procent objemu koksovatelného uhlí NWR je prodáváno na bázi japonského účetního roku . Veškeré dodávky koksu se oceňují čtvrtletně a ceny energetického uhlí se sjednávají na kalendářní rok. Ceny koksovatelného uhlí pro dodávky v období JFY 2010 a ceny energetického uhlí pro kalendářní rok 2010 zůstávají nezměněny, na průměrných hodnotách 163 EUR za tunu, resp. 65 EUR za tunu.

"Vzhledem k přetrvávající nejistotě vývoje v ocelářském průmyslu však zůstáváme v předpovědích výsledků budoucích cenových jednání opatrní, jelikož budou podléhat aktuální dynamice trhu,“ uvedl dále Mike Salamon.

„Nasmlouvané ceny koksovatelného uhlí a koksu překonaly naše očekávání, a proto zprávu považujeme pozitivní. Je třeba upozornit na fakt, že 80 % objemů koksovatelného uhlí je již nasmlouvaných za fixní cenu (163 EUR za tunu) a nově ohlášené podmínky se vztahují pouze na 5 % ročního odbytu (300 tis. tun z očekávaných 5500 tis. tun). U koksu cena není fixována v ročních kontraktech a může být znovu vyjednána na každé čtvrtletí. Nové ceny implikují dodatečných 33,6 mil. EUR k provoznímu zisku NWR ve 3Q10 oproti 2Q10 a představují rozdíl 30 mil. EUR oproti naší vlastní prognóze (počítali jsme s mnohem nižšími cenami koksu). I když dodatečná suma není v absolutních číslech tak významná, má dvě důležité implikace: 1) společnosti se podařilo úspěšně sledovat cenové změny na trhu; 2) lze počítat s dalším růstem cen ve 4Q10. Očekáváme, že zpráva povzbudí cenu akcií NWR,“ komentovala zprávu analytička KBC Securities Olena Kyrylenko.

Produkční cíle společnosti NWR pro kalendářní rok 2010 zůstávají nezměněny, na úrovni 11,5 mil. tun uhlí a 1 mil. tun koksu. NWR v průběhu kalendářního roku 2010 očekává celkový prodej externím zákazníkům ve výši přibližně 5,5 mil. tun koksovatelného uhlí, 5 mil. tun energetického uhlí a 1,1 mil. tun koksu.

Všechny ceny uváděné v eurech vycházejí ze směnného kurzu 24,50 CZK/EUR. Ceny se uvádějí jako kombinace průměrů různých kvalitativních kategorií uhlí i koksu v dodací paritě ex works (EXW).

Těžební společnost NWR dále upozornila, že průměrné smluvní ceny dodávek jsou orientační, neboť je může ovlivňovat řada faktorů, včetně (avšak nejen výhradně) pohybů směnného kurzu, kvalitativního mixu, načasování dodávek, a pružných ustanovení jednotlivých smluv. Skutečná realizovaná cena za dané období se tak může od oznámené průměrné smluvní ceny lišit.

Akcie společnosti NWR dnes po nových zprávách zahájily na všech trzích, kde se obchodují růstem, který v Praze dosáhl běhěm prvních minut obchodování dokonce 7,6 % a vynesl titul na 234,5 Kč za akcii.

Nizozemskou společnost NWR vlastní z 63,7 procenta společnost BXR Mining B.V. nepřímo ovládaná firmou RPG Partners Limited, již vlastní společně Zdeněk Bakala a investiční společnost Crossroads Capital Investments Inc. Zbývající akcie NWR se obchodují na burzách. Klíčový majetek NWR představuje černouhelná těžební společnost OKD, která provozuje na Ostravsku a Karvinsku pět dolů. NWR již dříve odhadla, že její celkové vytěžitelné zásoby činily k počátku letošního roku celkem 407 milionů tun.

Společnost NWR zveřejní své výsledky za první pololetí letošního roku, dne 26. srpna 2010.

(Zdroj: Tiskové informace NWR, ČTK)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  • Kokos :-)
    21.7.2010 11:38

    U kokosu cena není fixována v ročních kontraktech ....
    Plachý
Aktuální komentáře
26.10.2016
12:00Project Syndicate: Mohou evropské banky zachránit EU?
11:54Evropa od úvodu ztrácí, DAX -1 %
11:21Fond Horizon USD Low – široce diverzifikovaný investiční instrument v USD
11:00Citi: Dolarový cyklus je u konce, vše může skončit monetárním chaosem
10:26Oslabení dolaru může táhnout výběr zisků před rizikovými událostmi  
10:00Český start-up Apifier získal investory: Incomming ventures a Spread Capital
9:38Rozbřesk – Mario Draghi se snaží v Berlíně obhájit ECB
9:17Technická analýza - Bez významných makrodat může měnový pár EURUSD pokračovat v konsolidaci
8:56Praha open – Trhy se budou dopoledne pohybovat kolem nuly  
8:33Ropa a Apple srazily akcie v Asii. Tamní akciové trhy většinou oslabovaly  
25.10.2016
22:03Wall Street zakončila v červeném, Under Armour po výsledcích -13 %
18:00Pět růstových akcií, kterým by investoři měli nyní věnovat pozornost
17:52Summary - Orange, Fiat Chrysler, Visa, Caterpillar, GM, Procter & Gamble
17:24Nervózní libra doléhala i na euro, ale akciím pomohla  
17:00Praha close - Trh zisky neudržel, CETV a O2ČR po výsledcích v plusu
17:00Procter & Gamble šetřil, odprodával značky...a potěšil investory
16:47Největší výrobce brýlí Luxottica zvýšil příjmy
15:30Zmrtvýchvstání a pak propad: Monte dei Paschi
15:00Facebook vyráží na Čínu
14:54Technická analýza - DAX je z pohledu techniky nastaven na pokles. Výsledková sezóna ho však může poslat výše

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
ARM Holdings PLC (09/16 Q3)
16:00USA - Prodeje nových domů