Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: Růst důvěry podnikatelů i spotřebitelů

ČSÚ: Růst důvěry podnikatelů i spotřebitelů

26.7.2010 9:14
Autor: Redakce, Patria.cz

Důvěra v domácí ekonomiku se v červenci meziměsíčně zvýšila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu) se zvýšil o 2,4 bodu. Mezi podnikateli se důvěra meziměsíčně zvýšila, nejvíce v průmyslu a ve vybraných službách. Důvěra spotřebitelů se meziměsíčně mírně zvýšila také (o 0,2 bodu). Ve srovnání s nízkou hodnotou v červenci 2009 je souhrnný indikátor důvěry o 15,3 bodu vyšší.
 
důvěra 07-10.gif

Indikátor důvěry podnikatelů se v červenci oproti červnu zvýšil o 3 body. Mezi podnikateli důvěra meziměsíčně vzrostla v průmyslu a ve vybraných službách; ve stavebnictví a v obchodě klesla. Ve srovnání s nízkými hodnotami v minulém roce je důvěra podnikatelů o 16,2 bodů vyšší.

V průmyslu se v červenci hodnocení současné celkové ekonomické situace oproti červnu zvýšilo stejně jako hodnocení celkové poptávky. Využití výrobních kapacit ve zpracovatelském průmyslu se v červenci zvýšilo také a dosáhlo 81,9 %. Zajištění práce zakázkami odhadují respondenti na 8,1 měsíce dopředu. Hlavní bariérou růstu produkce je stále nedostatečná poptávka, i když ji oproti minulému čtvrtletí uvádí méně respondentů (52,8 %). Zásoby se podle mínění respondentů téměř nezměnily. Respondenti očekávají pro příští tři měsíce zvýšení výrobní činnosti při téměř neměnné zaměstnanosti. Očekávání ekonomické situace pro příští tři i šest měsíců jsou vyšší než v červnu. Celkově se důvěra v průmyslu v červenci meziměsíčně zvýšila o 2,4 bodu; oproti nízkým hodnotám v minulém roce je o 22,7 bodu vyšší.

Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace v červenci oproti minulému měsíci výrazně zlepšilo. Hodnocení celkové poptávky se snížilo. Pro příští tři měsíce respondenti předpokládají ve srovnání s červnem zlepšení vývoje stavební činnosti při neměnné zaměstnanosti. Respondenti odhadují zajištění práce zakázkami na 9 měsíců. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou nižší než v červnu, pro příštích šest měsíců jsou vyšší. Celkově se důvěra ve stavebnictví vlivem nízké poptávky snížila o 2 body a je o 1,5 bodu nižší než před rokem.

V odvětví obchodu se v červenci ve srovnání s červnem mírně zvýšilo hodnocení současné ekonomické situace. Zásoby se podle mínění respondentů v červenci zvýšily. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou mírně nižší než v červnu, pro období příštích šesti jsou mírně vyšší. Celkově se důvěra v obchodě meziměsíčně snížila o 1,7 bodu a v meziročním srovnání je 0,3 bodu vyšší než v červenci 2009.

Ve vybraných odvětvích služeb se podle respondentů v červenci ve srovnání s červnem výrazně zvýšilo hodnocení současné ekonomické situace i hodnocení poptávky. Očekávání poptávky pro příští tři měsíce se snížilo. Očekávání celkové ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou stejná jako v červnu. Hlavní bariérou růstu produkce zůstává i přes snížení oproti minulému čtvrtletí nedostatečná poptávka (uvedlo ji 25,9 % respondentů). Celkově se důvěra ve vybraných odvětvích služeb oproti minulému měsíci zvýšila o 5,4 bodu a v meziročním srovnání je o 13 bodů vyšší.

Indikátor spotřebitelské důvěry se oproti červnu nepatrně zvýšil (o 0,2 bodu), ve srovnání s nízkou hodnotou v červenci 2009 je o 11,7 bodů vyšší. Ze šetření mezi spotřebiteli v červenci vyplynulo, že pro příštích dvanáct měsíců očekávají mírné zhoršení celkové ekonomické situace i své finanční situace. Podíl respondentů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, se v červenci nezměnil. Podíl respondentů, kteří mají v úmyslu spořit, se zvýšil.

(Zdroj: ČSÚ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.5.2018
22:05I přes úvodní pokles se dnes Wall Street podařilo zavřít v zelené barvě
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami
9:17Rozbřesk: Koruna opět ztrácí půdu pod nohama

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC