Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: Růst důvěry podnikatelů i spotřebitelů

ČSÚ: Růst důvěry podnikatelů i spotřebitelů

26.7.2010 9:14
Autor: Redakce, Patria Online

Důvěra v domácí ekonomiku se v červenci meziměsíčně zvýšila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu) se zvýšil o 2,4 bodu. Mezi podnikateli se důvěra meziměsíčně zvýšila, nejvíce v průmyslu a ve vybraných službách. Důvěra spotřebitelů se meziměsíčně mírně zvýšila také (o 0,2 bodu). Ve srovnání s nízkou hodnotou v červenci 2009 je souhrnný indikátor důvěry o 15,3 bodu vyšší.
 
důvěra 07-10.gif

Indikátor důvěry podnikatelů se v červenci oproti červnu zvýšil o 3 body. Mezi podnikateli důvěra meziměsíčně vzrostla v průmyslu a ve vybraných službách; ve stavebnictví a v obchodě klesla. Ve srovnání s nízkými hodnotami v minulém roce je důvěra podnikatelů o 16,2 bodů vyšší.

V průmyslu se v červenci hodnocení současné celkové ekonomické situace oproti červnu zvýšilo stejně jako hodnocení celkové poptávky. Využití výrobních kapacit ve zpracovatelském průmyslu se v červenci zvýšilo také a dosáhlo 81,9 %. Zajištění práce zakázkami odhadují respondenti na 8,1 měsíce dopředu. Hlavní bariérou růstu produkce je stále nedostatečná poptávka, i když ji oproti minulému čtvrtletí uvádí méně respondentů (52,8 %). Zásoby se podle mínění respondentů téměř nezměnily. Respondenti očekávají pro příští tři měsíce zvýšení výrobní činnosti při téměř neměnné zaměstnanosti. Očekávání ekonomické situace pro příští tři i šest měsíců jsou vyšší než v červnu. Celkově se důvěra v průmyslu v červenci meziměsíčně zvýšila o 2,4 bodu; oproti nízkým hodnotám v minulém roce je o 22,7 bodu vyšší.

Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace v červenci oproti minulému měsíci výrazně zlepšilo. Hodnocení celkové poptávky se snížilo. Pro příští tři měsíce respondenti předpokládají ve srovnání s červnem zlepšení vývoje stavební činnosti při neměnné zaměstnanosti. Respondenti odhadují zajištění práce zakázkami na 9 měsíců. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou nižší než v červnu, pro příštích šest měsíců jsou vyšší. Celkově se důvěra ve stavebnictví vlivem nízké poptávky snížila o 2 body a je o 1,5 bodu nižší než před rokem.

V odvětví obchodu se v červenci ve srovnání s červnem mírně zvýšilo hodnocení současné ekonomické situace. Zásoby se podle mínění respondentů v červenci zvýšily. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou mírně nižší než v červnu, pro období příštích šesti jsou mírně vyšší. Celkově se důvěra v obchodě meziměsíčně snížila o 1,7 bodu a v meziročním srovnání je 0,3 bodu vyšší než v červenci 2009.

Ve vybraných odvětvích služeb se podle respondentů v červenci ve srovnání s červnem výrazně zvýšilo hodnocení současné ekonomické situace i hodnocení poptávky. Očekávání poptávky pro příští tři měsíce se snížilo. Očekávání celkové ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou stejná jako v červnu. Hlavní bariérou růstu produkce zůstává i přes snížení oproti minulému čtvrtletí nedostatečná poptávka (uvedlo ji 25,9 % respondentů). Celkově se důvěra ve vybraných odvětvích služeb oproti minulému měsíci zvýšila o 5,4 bodu a v meziročním srovnání je o 13 bodů vyšší.

Indikátor spotřebitelské důvěry se oproti červnu nepatrně zvýšil (o 0,2 bodu), ve srovnání s nízkou hodnotou v červenci 2009 je o 11,7 bodů vyšší. Ze šetření mezi spotřebiteli v červenci vyplynulo, že pro příštích dvanáct měsíců očekávají mírné zhoršení celkové ekonomické situace i své finanční situace. Podíl respondentů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, se v červenci nezměnil. Podíl respondentů, kteří mají v úmyslu spořit, se zvýšil.

(Zdroj: ČSÚ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m